„Santaka“ / Karantinas riboja laisves, bet saugo mūsų sveikatą / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Pirmąjį karščiavimo klinikos pacientą pasirengusios priimti Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus gydytoja Erika Tamaliūnaitė ir bendrosios praktikos slaugytoja Zena Grėbliūnienė.

Lino BLAŽAIČIO nuotr.


Karantinas riboja laisves, bet saugo mūsų sveikatą

Eglė KVIESULAITIENĖ


Užsikrėtusiųjų koronavirusu nenumaldomai daugėjant, priimami griežtesni apribojimai gyventojams, o ligonių poreikiams rajone pradėjo veikti pirmoji šalyje karščiavimo klinika.



Tik gydytojo siuntimu

Ketvirtadienį rajono ligoninėje pradėjusi veikti karščiavimo klinika vakar priėmė tris pirmuosius pacientus. Karščiavimo klinikos įsteigtos visuose rajonuose Vyriausybės sprendimu. Jose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją (COVID-19).

Vilkaviškio ligoninės vyr. gydytojas Linas Blažaitis paaiškino, jog tai ambulatorinė paslauga, kuri bus teikiama 18–60 metų amžiaus pacientams, atvykusiems šeimos gydytojo siuntimu. Pacientai turi būti iš anksto užsiregistravę.

Pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, atsiradus dusuliui pacientas visų pirma turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šis priima sprendimą, ar pacientą nukreipti į karščiavimo kliniką, siuntimą užpildo elektroniniu būdu. Tuomet karščiavimo klinikos koordinatorius nedelsdamas susisiekia su karščiuojančiu pacientu jo nurodytu telefonu ir praneša, kur ir kaip atvykti, vizito laiką, išsiaiškina, ar karščiuojantis pacientas gali į karščiavimo kliniką atvykti pats savo automobiliu, ar turi būti atvežtas kito žmogaus.




Pirmieji pacientai

Atvykusiems į karščiavimo kliniką žmonėms neleidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip. Kartu su savimi žmogus turi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobiliojo telefono numeriu, kurį, atvykus į karščiavimo kliniką, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.

Karščiavimo klinikoje, nuo ligoninės skyrių griežtai izoliuotoje patalpoje, vienoje pamainoje dirba keturi darbuotojai: gydytojas, slaugytoja, medicinos technologas rentgeno tyrimui atlikti ir slaugė-padėjėja patalpų dezinfekcijai.

Klinikoje bus atlikti reikiami tyrimai, rentgeno nuotrauka, reikalui esant – COVID-19 mėginys. Jei paciento būklė stabili, jis vyks namo saviizoliacijoje laukti tyrimo atsakymo. Jei reikalinga stacionari pagalba, pacientas guldomas į specialiai tokiai pagalbai pritaikytą ligoninės skyrių. Karščiavimo klinika pacientus ambulatoriškai priiminės tik darbo dienomis. Jau pačią pirmą dieną klinikos medikams teko priimti tris ligonius, kuriems pasireiškė į koronavirusą panašūs simptomai. Visi po tyrimų išsiųsti izoliuotis. Ėminių rezultatus pacientams praneš šeimos gydytojas.


Ligoninės vyr. gydytojas L. Blažaitis sakė, kad medikai sąmoningai žvelgia į susiklosčiusią situaciją, blaiviai vertina juos užgriuvusią pareigą ir atsakomybę. Tad tikrai nereikėjo kažką įkalbinėti dirbti karščiavimo klinikoje, kur akis į akį galima susidurti su dar mažai pažįstama liga ir grėsme savo sveikatai.



Mobilusis punktas

Nuo praėjusio antradienio Marijampolėje pradėjęs veikti mobilusis koronaviruso patikros punktas per tris pirmąsias dienas patikrino 114 pacientų. Punkte dviem pamainomis dirba trijų specialistų komandos, kurių sudėtyje ne tik medikai, bet ir visuomenės sveikatos biuro savanoriai. Pirmosios darbo dienos rezultatai nudžiugino: iš 30 paimtų mėginių, tarp kurių buvo ir 3 iš mūsų rajono gyventojų, nė vienas įtartas COVID-19 atvejis nepasitvirtino. Trečiadienį paimta 40 ėminių, iš kurių 4 – mūsų rajono gyventojų. Ketvirtadienio ėminių rezultatai paaiškės tik šiandien. Punktas dirbs ir savaitgalį. Kol kas nei reagentų, nei specialių aprangų medikams netrūksta.

Iki ketvirtadienio popietės buvo užfiksuotas vienintelis koronavirusu susirgęs vilkaviškietis. Šis vyras jokių kontaktų mūsų rajone neturėjo, nes nuo Lietuvos sienos buvo nugabentas į gydymo įstaigą. Rajone dirbantiems greitosios pagalbos tarnybos medikams teko į gydymo įstaigas gabenti kelis COVID-19 įtartus asmenis, tačiau jų ėminiai buvo neigiami.


Primename, kad Marijampolės mobiliajame koronaviruso patikros punkte išsitirti gali tik iš anksto „Karštąja koronaviruso linija 1808“ užsiregistravę ir jos siųsti asmenys. Tie, kurie neturi galimybių nuvykti savo automobiliu, turi kreiptis visą parą veikiančia Ekstremalių situacijų operacijų centro karštąja linija tel. 8 611 37 177.



Parengta saviizoliacijai

Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas pranešė, kad mūsų rajone iš užsienio grįžusių gyventojų saviizoliacijai paruoštos keturios patalpos. Be jau minėtų Kybartų „Rasos“ specialiosios mokyklos, Kybartų vaikų globos namų ir Karalių bendruomenės namų, žmonės bus apgyvendinami ir „Širvintos“ viešbutyje, Vilkaviškyje. Ketvirtadienio rytą jame jau buvo apgyvendinta 17 asmenų, kuriuose Savivaldybė savo transportu parsivežė iš Kauno, Vilniaus bei Klaipėdos. Žmonių pervežimui Savivaldybė parengusi keturias transporto priemones. Dėl iš užsienio grįžusių gyventojų parvežimo kooperuojamasi su kaimyninėmis Marijampolės ir Kalvarijos savivaldybėmis.

Dar 3 rajono gyventojai apgyvendinti Kybartų „Rasos“ specialiojoje mokykloje. Vienas jų pirmadienį jau baigs saviizoliaciją ir galės vykti namo. Be to, pasikeitus Vyriausybės nutarimui dalis priverstinai izoliuotų asmenų galės išvykti namo, jei turi tinkamas sąlygas saviizoliacijai. Jie išleidžiami tik pasirašę dokumentus apie gresiančią atsakomybę, jei nesilaikys saviizoliacijos.

Kybartų globos namų patalpos kol kas neapgyvendintos. Jos laikomos rezerve, jei izoliuoti reikėtų vaikų turinčias šeimas.



Griežta atsakomybė

Primename, kad pažeidusiesiems saviizoliacijos režimą griežtinama atsakomybė. Iš užsienio grįžusiems žmonėms, nesilaikantiems karantino sąlygų, grės nuo 500 iki 1500 eurų bauda, įmonėms, pažeidusioms karantino režimą, – nuo 1500 iki 6 tūkst. eurų.

Baudžiamojo kodekso pataisos numato baudžiamąją atsakomybę žmonėms, kurie pažeis raštišką nurodymą neišvykti iš namų. Už tokį nusikaltimą teismas galės skirti laisvės atėmimą iki vienų metų.



Karantino režimas

Karantino sąlygomis visiems gyventojams rekomenduojama, jei yra galimybė, dirbti nuotoliniu būdu, mažiau lankytis viešose vietose. Jei yra būtinybė ten lankytis, rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes (išskyrus vairuojant motorines transporto priemones). Nesant galimybės dėvėti medicininę kaukę, galima naudoti medžiaginę kaukę, dengiančią nosį ir burną. Taip pat rekomenduojama viešose vietose, kur liečiami daiktai, dėvėti vienkartines pirštines.

Visi žmonės įpareigojami vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis saugaus atstumo (ne mažiau kaip 2 metrai ir ne ilgiau kaip 15 min.), griežtai laikytis asmens higienos reikalavimų (rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo).


Parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose prašoma lankytis ir būti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis (išskyrus tos pačios šeimos narius), laikytis saugaus kontakto (didesnio nei 2 metrų atstumo ir trumpesnio nei 15 minučių kontakto), higienos reikalavimų. Prekybos ir paslaugų vietose gali lankytis tik vienas šeimos narys.

Kol šalyje galioja karantinas, prekybos vietose, prie įėjimo, lankytojams turi būti sudaryta galimybė dezinfekuoti rankas, o apsipirkimui naudojami vežimėliai ir krepšiai turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno jų panaudojimo.

Medikai ragina laikytis karantino režimo ir taip saugoti savo, kitų žmonių bei dėl mūsų visų besiaukojančių medikų, vaistininkų, pardavėjų sveikatą, kuri visai visuomenei šiuo metu yra itin brangi.



Publikuota: 2020-04-01 08:46:34

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai