„Santaka“ / Metus mamografu dirbantys medikai skaičiuoja išgelbėtas gyvybes / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Radiologijos technologės Rasa Karpavičienė ir Dana Milinkevičienė bei Radiologijos skyriaus vedėja Diana Barčaitienė pirmuosius darbo metus su mamografu vadina įdomiais ir sėkmingais.

Autorės nuotr.


Metus mamografu dirbantys medikai skaičiuoja išgelbėtas gyvybes

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors atrodo, kad išsvajotąjį aparatą Vilkaviškio ligoninės radiologai gavo visai neseniai, jau sukako metai, kai jis atlieka labai svarbius tyrimus. Per šį laiką nustatyta ne viena patologija ir pacientės išsiųstos gydytis.



Skeptikų neklausė

Prieš kelerius metus, kai ligoninė dar tik planavo įsigyti mamografą, buvo nemažai skeptikų, tačiau dabar medikai džiaugiasi nepasidavę pastarųjų įtakai ir dėję visas pastangas, kad įsigytų brangų aparatą. Skeptikai kalbėjo, kad nedideliame mūsų rajone tokį aparatą išlaikyti „neapsimokės“ , nes trūks pacienčių. Juolab kad kaimyninėje Marijampolėje mamografas veikia kelerius metus ir kasmet juo atliekama apie 3 tūkst. tyrimų. Tačiau ligoninės vadovas Linas Blažaitis buvo atkaklus: net ir vienas laiku diagnozuotas atvejis reikštų, kad aparatas atsipirko, nes tai išgelbėjo žmogaus gyvybę.

Beveik 200 tūkst. eurų kainavęs įrenginys į ligoninę atkeliavo 2018-ųjų pabaigoje, tačiau sutvarkius visus leidimus ir juridinius formalumus dirbti pradėjo tik po poros mėnesių.

Taigi dabar savo darbo metines „atšventęs“ mamografas jau džiugina puikiais rezultatais: per metus juo patikrinta daugiau nei 2 tūkst. pacienčių. Daugiausia atlikta profilaktinių patikrų pagal Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, kuri skirta 50–69 metų amžiaus moterims. Laiku diagnozuotos apie dvi dešimtys vėžinių pakitimų.





Ankstyva diagnostika

Radiologijos skyriaus vedėja Diana Barčaitienė pasidžiaugė, kad daugelį pacienčių galėjo pradžiuginti: mamografinis tyrimas patvirtino, kad krūtyse pakitimų nerasta ir į sekančią patikrą reikės atvykti tik po dvejų metų.

Visgi buvo atvejų, kai pakitimus krūtyse pastebėję radiologai išsiuntė pacientes pas onkologus konsultuotis į tretinio lygio ligoninę ir vilkaviškiečių įtarta diagnozė pasitvirtino – moterims nustatytas krūties vėžys.

Siuntimas pas onkologus ir vėžio diagnozė pacientes sukrečia, tačiau gydytoja radiologė sakė galinti pasidžiaugti tuo, kad su mamografu liga nustatoma ankstyvose stadijose, kai darinys tėra kelių milimetrų ir pati moteris dar jokių negalavimų nejaučia, pakitimų krūtyse neužčiuopia. Ankstyvoje stadijoje nustatytas vėžys lengviau gydomas, geresnės pasveikimo prognozės.



Pritraukia atsiliepimai

Nors mūsų rajono moterys ir iki šiol gan aktyviai dalyvavo prevencinėje Krūties vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, atsiradus mamografui savo rajono ligoninėje jų aktyvumas dar padidėjo. Medikai sulaukia pacienčių ir iš Šakių rajono bei Marijampolės, mat gandas apie atsakingai dirbančias, švelniai su pacientėmis apsieinančias Vilkaviškio ligoninės radiologijos technologes bei radiologes jau pasiekė ir kaimyninius miestus.



Kalbintos patikros laukusios pacientės iš Marijampolės sakė atvykusios įsitikinti draugių pasakojimais, kad Vilkaviškyje atliekamas mamografijos tyrimas neskausmingas, mat anksčiau pačioms teko turėti kitokios patirties.

– Beveik visada moterys prisipažįsta bijančios mamografijos tyrimo, nes girdėjusios, kad jis yra skausmingas. Tačiau po tyrimo jos šypsosi ir sako, kad visai neskaudėjo, – pirmų metų darbo su mamografu įspūdžius pasakojo radiologijos technologė Dana Milinkevičienė. – Tyrimo metu krūtis šiek tiek suspaudžiama, tačiau visuomet stengiamės atsižvelgti į moters pojūčius.



Ryšys tirpdo baimę

Radiologijos skyriaus vedėja D. Barčaitienė sakė, kad mamografijos tyrime labai svarbus pirmas kontaktas su paciente. Jei bendraujant su technologe užsimezga šiltas ryšys, pacientė atsipalaiduoja, neįsitempia, tad tyrimo metu jokio diskomforto nejaučia.

Pirmiausia technologės surenka pacientės anamnezę bei informaciją, susijusią su krūtimis: ar pacientei buvo daryta operacijų, taikytas kitoks gydymas, taip pat sužymi odos pakitimus, apgamus ar kt.

Technologės D. Milinkevičienė ir Rasa Karpavičienė sakė, kad dažnai pirmojo pokalbio metu su pacientėmis užsimezga šiltas ryšys ir jos išsipasakoja net kitas savo sveikatos ar asmenines bėdas. Tai akivaizdžiai parodo, jog pacientė pasitiki mediku ir tyrimas vyks sklandžiai.



Mamografas skenuoja po vieną krūtį dviem kryptimis. Tyrimas vyksta vos kelias sekundes, tad gaunama minimali radiologinė apšvita. Mamografo nuotraukų vaizdus technologės persiunčia gydytojoms radiologėms D. Barčaitienei bei Aušrai Sakalavičienei. Jos įvertina vaizdus ir parašo išvadas.



Pacienčių labui

Kad būtų išvengta klaidų, kiekvieną tyrimą turi vertinti du specialistai. Kadangi šiuo metu belikusios dvi mamografijas galinčios vertinti specialistės, tyrimų atsakymų pacientams tenka palaukti mėnesį ir ilgiau. Juolab kad eilę gali sutrikdyti vienos iš medikių atostogos ar liga. Likusi viena specialistė turi sulaukti kolegės, kad galėtų pacientei pateikti galutinį atsakymą.

Tačiau D. Barčaitienė nuramino pacientes, kad įtarus patologiją tyrimas vertinamas ir aprašomas be eilės.

– Mūsų technologės labai kvalifikuotos, todėl jau tyrimo metu krūties nuotraukų vaizduose pastebi patologijas ir iškart praneša gydytojui, kuriuos vaizdus reikia įvertinti pirmiausia, – kalbėjo D. Barčaitienė. – Iškart informuojame pacientę, kur toliau registruotis, kokius tyrimus atlikti ir kokią informaciją suteikti, kad tretinio lygio įstaigoje būtų užregistruota be eilės.

Technologės sakė, kad visas moteris po mamografijos tyrimo informuoja, jog nereikėtų išsigąsti, jei bus paskirta krūtų echoskopija.

Net ir neaptikę „piktų“ darinių mamografijoje, gydytojai dažnai nori apsidrausti ir skiria papildomų tyrimų.

– Jei moterų krūtų audinys dar pakankamai tankus, mamogramoje nedideli pakitimai gali būti nematomi. Todėl negalima garantuoti, jog nėra mažų „užsislėpusių“ židinių. Kad įsitikintume, skiriame ir papildomą tyrimą echoskopu, – pasakojo D. Barčaitienė. – Atsakingai vertiname kiekvieną audinio milimetrą, nes tai labai svarbu moters sveikatai. Pacientės turi suprasti, kad bet koks tyrimas skiriamas tik jų pačių labui.



Publikuota: 2020-03-03 09:00:15

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Bartninkų seniūnas: reikia ne tik klausytis, bet ir girdėti
* Pagaliau patvirtinti beveik metus valdininkų stalčiuose išgulėję sprendimai
* Lovatiesės iš močiučių spintų nušvito audimų raštais
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kokios priemonės Jus motyvuoja darbe?
Piniginės išmokos.
Karjeros galimybės.
Gera atmosfera kolektyve.
Laisvadieniai.
Nemotyvuoja niekas.



Kalbos patarimai

Kokios žodžių išrišti, išrišimas vartojimo klaidos?
Veiksmažodis išrišti nevartojamas reikšme išspręsti: Visiems rūpi, kaip šį klausimą išriš (taisoma išspręs ) viršininkas.
Daiktavardis išrišimas nevartojamas reikšme išsprendimas: Gyventojams aktualus problemos išrišimas (taisoma išsprendimas ).


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai