„Santaka“ / Vaisiai ir daržovės: nebūtinai gražūs, svarbiausia – saugūs / Maisto sauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Maisto sauga

Dalinkitės:  


Vaisių ir daržovių reikėtų mažiau išmesti ir daugiau valgyti, tačiau produktai turi būti saugūs sveikatai.

Autorės nuotr.


Vaisiai ir daržovės: nebūtinai gražūs, svarbiausia – saugūs

Eglė MIČIULIENĖ


Artėjant pavasariui neapdirbti vaisai ir daržovės ima sparčiai keisti išvaizdą: vysta, sudžiūsta, įpūva, ima žaliuoti. Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ne visas besikeičiančias šių produktų savybes vertina vienodai.



Kad maisto nešvaistytume

Anksčiau galioję prekybos standartai parduotuvėse neleisdavo prekiauti prekinės išvaizdos neturinčiais vaisiais ir daržovėmis. Ūkininkams turguje buvo leidžiama prekiauti skirtingo dydžio, nestandartiniais obuoliais, „nekondiciniais“ agurkais ir pan. – prekeiviai tokią produkciją tiesiog parduoda pigiau. Tuo tarpu prekybos centrai neprekinės išvaizdos vaisius ir daržoves turėdavo utilizuoti.

Tokie griežti reikalavimai labai prisidėjo prie maisto švaistymo. Statistikos duomenimis, visame pasaulyje daugiausia į maisto atliekas nukeliauja dar tinkamų vartoti vaisių ir daržovių, ir jie dažniausiai išmetami dėl prastesnės prekinės išvaizdos ar blogesnės kokybės. Lietuvoje kasmet išmetama daugiau kaip 500 tūkst. tonų maisto atliekų.

Tad norėdama sumažinti maisto švaistymą, jau nuo praėjusių metų sausio Žemės ūkio ministerija su numatytomis išlygomis leido prekiauti vaisiais ir daržovėmis, kurie neatitinka prekybos standartų.





Reikalavimai – bendrieji ir specialieji

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės departamento Vilkaviškio skyriaus vyr. specialistė, maisto produktų inspektorė Vilija Vasiliauskienė paaiškino, jog visiems šviežiems vaisiams ir daržovėms taikomi bendrieji kokybės reikalavimai. Vaisiai ir daržovės turi būti nepažeisti, nesugedę, švarūs, be kenkėjų ar jų nepažeisti, be perteklinės išorinės drėgmės, be pašalinio kvapo ir (arba) skonio, pakankamai subrendę. Tačiau numatyta, kad kiekvienoje partijoje gali būti 10 proc. produktų, neatitinkančių būtiniausių kokybės reikalavimų. Iš jų puvinio pažeisti produktai gali sudaryti ne daugiau kaip 2 proc.

„Į tai žmonės turėtų atkreipti dėmesį. Kartais gauname skundų, jog pirkėjas pakuotėje rado įpuvusį vaisių ar uogą – bet tam tikras jų procentas yra leistinas“, – teigė V. Vasiliauskienė.

Yra ir specialieji reikalavimai, kurie taikomi kai kuriems paruoštiems bei supakuotiems vaisiams ir daržovėms. Tai – citrusiniai vaisiai, kiviai, persikai ir nektarinai, kriaušės, obuoliai, braškės ir žemuogės, valgomosios vynuogės, salotos, saldžiosios paprikos, pomidorai, maistinės bulvės. Šie produktai skirstomi į kokybės klases: ekstra, pirmą ir antrą klasę. Pavyzdžiui, ekstra klasės braškės privalo turėti atitinkamai veislei būdingas savybes, uogos turi būti be defektų. I klasės braškėms leidžiami nežymūs defektai, o II klasės braškės gali turėti formos defektų, nestiprų sausą sumušimą, uogos gali būti šiek tiek žemėtos.





Nestandartinis, bet skanus

Nestandartiniai, netinkamos išvaizdos, žemesnės kokybės nei II klasė švieži vaisiai ir daržovės taip pat gali būti vartojami, bet jie yra skirti tik perdirbimui. Tokią produkciją, pavyzdžiui, leidžiama naudoti maitinimo įstaigose, labdarai ar paramai skirtam maistui, laikantis specialaus aprašo reikalavimų. Juk apipjausčius įtrūkusią bulvę ar morką iš jų galima virti sriubą, o iš sumušto obuolio ar „nekondicinio“ pomidoro išspausti sultis.

Beje, tokia praktika taikoma ir kai kuriose žinomose kavinėse. Pavyzdžiui, Vilniuje pagal socialinės reintegracijos projektą įkurtame salotų bare „Mano guru“ galima nusipirkti nebrangių, bet skanių sulčių, salotų. Prie jų patraukliai pateikiama informacija: „Salotos gaminamos iš Kietaviškių šiltnamiuose užaugusių nestandartinio grožio, bet tokio pat puikaus skonio daržovių.“

Specialiųjų reikalavimų neatitinkantys švieži vaisiai bei daržovės gali būti patiekiami ir mažmeninei prekybai kaip vartotojų asmeninėms reikmėms skirti produktai. Leidžiama prekiauti paruoštais vartoti vaisių ir daržovių mišiniais (pvz., plautų salotų mišiniai, apelsinai, skirti spausti sultims, ir kt.), bet produktas turi būti atitinkamai paženklintas. Etiketėje prie tokių vaisių ir daržovių privalo būti įrašyta „perdirbti skirtas produktas“ ar kitas lygiavertis įrašas.



„Svarbiausia, kad prekyboje pateikiami produktai būtų saugūs, nekenktų sveikatai“, – kalbėjo V. Vasiliauskienė.



Apvytę produktai nėra blogi

Ypač atidžiai pavasarį reikėtų rinktis bulves.

Niekuomet negaminkite maisto iš pažaliavusių bulvių, nes jose susidaro sveikatai pavojingas toksinas solaninas. Ši medžiaga yra kancerogeninė, gali sukelti vėžinius susirgimus, skrandžio veiklos sutrikimus. Labai svarbu pašalinti ir pradėjusios dygti bulvės ūglius. Juos reikėtų ne tik nuskabyti, bet ir išpjauti nedidelę dalį bulvės ties ūglio vieta. Jei ūgliai jau dideli – tokios bulvės vartoti nereikėtų.

Dygstančių morkų kotai taip pat pažaliuoja. Tą vietą būtina nupjauti, o likusi daržovės dalis yra saugi, ją galima drąsiai valgyti.

Nei pažaliavusios, nei sudygusios daržovės negali būti parduodamos.

Maisto produktų inspektorė priminė, jog puvinys irgi nėra nekaltas pažeidimas. Nerekomenduojama pirkti ir vartoti nei bulvių, morkų, kopūstų ar kitų daržovių, nei vaisių, kurie yra pažeisti puvinio. Pavyzdžiui, nors puvėsis vizualiai apima nedidelį obuolio plotelį, tokį vaisių geriau išmesti, nes ir likusioje jo dalyje jau gali būti išplitusios puvinio bakterijos ir net grybelio poros.

Tačiau apvytusios daržovės nėra blogas produktas. Įdomu, jog iki pavasario išsilaikiusiose daržovėse nitratų netgi mažiau, nei ką tik nuėmus derlių. Teigiama, kad apvytusios daržovės ir vaisiai yra tik prastesnės išvaizdos, bet maistinė vertė beveik nenukenčia, ir vitaminų bei mineralinių medžiagų juose ne mažiau nei puikią išvaizdą išlaikiusiuose produktuose.




SVARBU



• Vartotojai, įsigiję pažeistus puvinio, kenkėjų arba jų apniktus, taip pat pradėjusius gesti produktus tą pačią dieną gali grąžinti juos į prekybos vietą (reikia turėti produkto įsigijimo čekį).

• Apie nekokybiškus produktus taip pat galima pranešti VMVT specialistams visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403.



Publikuota: 2020-01-30 10:02:30

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai