„Santaka“ / Dvaras kviečia į kelionę laiku / Parodos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Parodos

Dalinkitės:  


Paežerių dvaro salėje eksponuojami laikrodžiai žadino parodos lankytojų prisiminimus apie praeityje likusias akimirkas, apie žmogaus buitį ir būtį.

Autorės nuotr.


Dvaras kviečia į kelionę laiku

Renata VITKAUSKIENĖ


Iki kovo 10-osios Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje eksponuojama laikrodžių paroda „Dvaro laikas“.

Paežerių dvaro rūmų salėse lankytojams rodomi laikrodžiai, fonduose saugoti įstaigos muziejininkų, padovanoti į parodos organizatorių kvietimą atsiliepusių gyventojų. Dalis ekspozicijos į mūsų rajoną porai mėnesių atvežta iš uostamiesčio.

Rugsėjį Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus per spaudą, socialiniame tinkle kreipėsi į visuomenę, kviesdamas įstaigai patikėti senus laikrodžius, netgi aprašyti įdomias jų istorijas. Parodai „Dvaro laikas“ žmonės pristatė 83 laikrodžius – rankinius, stalinius, sieninius. Jie sudaro nemažą dalį ekspozicijos. Gyventojų padovanoti laikrodžiai, iš kurių dauguma pagaminti sovietmečiu, yra buvusio gyvenimo liudininkai, primena tuomečius namų interjerus.

Vienas iš atsiliepusių į kvietimą dovanoti buvo vilkaviškietis Bronius Dubauskas. Vyriškis kultūros įstaigai patikėjo šviesaus atminimo svainio Arvydo Vaškelio kadaise surinktą kolekciją. Joje sukaupti laikrodžiai, dabar tapę visuomenei prieinamos parodos eksponatais, nustebins, sudomins, džiugins daugybę žmonių.

Kai kurie laikrodžius dovanoję žmonės atvyko į parodos „Dvaro laikas“ atidarymą praeitą ketvirtadienį. Tądien ekspoziciją pirmiesiems lankytojams pristačiusi Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotoja Virginija Samuolienė sakė, jog pati įstaiga iš anksčiau turi sukaupusi nemažą laikrodžių kolekciją – apie 120 eksponatų. Daugiausiai – sieninių švytuoklinių laiką rodančių prietaisų, kurie buvo namų puošmena.


Parodoje rodoma įdomi žadintuvų kolekcija. Ant tarpukario laikrodžių, pagamintų užsienyje, matyti lietuviški užrašai „Gudrus gaidys“, „Pirmos rūšies budnikas“ ir kt.

Bene įdomiausia parodos dalimi laikytina šveicariškų kišeninių laikrodžių kolekcija. Jų gamintojai, pavyzdžiui, „Omega“, „Tissot“, vertinami ir šiais laikais. Vis dėlto šiandien didesnę vertę turi ne patys laikrodžiai kaip mechanizmai, o jų istorijos.

„Šie laikrodžiai buvo rasti kasant žemę naujo namo statybvietėje Vilkaviškyje, toje vietoje, kur tarpukariu buvo žydo laikrodininko krautuvė. Galima tik spėlioti, ko išsigandęs savininkas laikrodžius užkasė. Radiniai turi ne tik prisegtas kainas litais (vadinasi, laikrodžiai buvo užkasti iki sovietinės okupacijos 1940 m.), bet ir dar vieną labai įdomų dalyką – Virbalio muitinės plombas, uždėtas, kai prekės iš Karaliaučiaus atkeliavo į Lietuvą. O tai pasakoja prekybos istoriją“, – mūsų kraštui ypač vertingus eksponatus pristatė parodos atidarymo vedėja.

Seniausias „Dvaro laiko“ eksponatas – švytuoklinis pastatomas laikrodis, 1910 m. pirktas Karaliaučiuje. Tikriausiai šalia jo užaugo ne viena šeimos karta. Muziejininkai viliasi kada nors galėsiantys jį restauruoti.


Klaipėdos laikrodžių muziejus parodai mūsų rajone paskolino kilnojamąją ekspoziciją, liudijančią šių prietaisų raidos istoriją. Paežerių dvare dabar yra galimybė susipažinti su ekspozicija „Laikrodžių formų raida nuo Renesanso iki moderno“. Joje apžvelgiama laikrodžių istorija nuo XIV iki XX amžiaus.

„Niekas nežino, kada atsirado mechaniniai laikrodžiai. Pavadinimas „laikrodis“ pavartotas maždaug prieš 700 metų. Pirmieji mechaniniai prietaisai buvo su viena rodykle, antroji atsirado vėliau. Tik XIX amžiuje prasidėjo masinė kišeninių laikrodžių gamyba, o šio amžiaus pabaigoje atsiranda ir pirmieji rankiniai. Sakyčiau, laikrodis yra tokia mūsų gyvenimo detalė, kuri pagal madas labiausiai kito, prabangus pirmųjų dizainas laikui einant darėsi minimalus“, – skatindama pasidomėti klaipėdiečių pateikta istorine medžiaga kalbėjo V. Samuolienė.

Kilnojamoje parodoje, kuri pritaikyta mokinių edukacijai, naudojami interaktyvūs elementai, sužadinantys žmogaus pojūčius: klausą, lytėjimą, uoslę, regą. Lankytojai gali paklausyti muzikinės dėžutės melodijos, paliesti laikrodžio reljefą, užuosti tvyrantį kvapą, pro skylutę žvilgtelėti į paslaptingą šio prietaiso mechanizmą.


Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus laikrodžių ekspoziciją parengė atsisveikindamas su Paežerių dvarui jubiliejiniais metais – 2019-ieji buvo minimi kaip klasicistinių rūmų pastatymo 220 metų sukaktis. „Dvaro laikas“ – pirmas žingsnis skaičiuojant dar vieną istorijos dešimtmetį. Nėra abejonių, kad ši paroda garsins mūsų rajoną: ja susidomėjo ir reportažus Paežeriuose jau ruošė televizininkai.







Publikuota: 2020-01-20 13:42:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai