„Santaka“ / Skulptūros iš senų knygų tampa puošmenomis / Gyvenimo būdas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimo būdas

Dalinkitės:  


Irena Garuckienė popierinius dirbinius lanksto ilgais žiemos vakarais žiūrėdama televizorių.

Autorės nuotr.


Skulptūros iš senų knygų tampa puošmenomis

Eglė KVIESULAITIENĖ



Rankdarbius nuo mažumės mėgstanti Irena Garuckienė pastaruoju metu atrado naują pomėgį – knygų skulptūras. Senos knygos vilkaviškietės rankose virsta įstabiomis žvakidėmis, vazomis, angelais ar Kalėdų eglutėmis.
Siūlo pasidaryti eglutę
Tiems, kas laiku neprisiruošė šventėms namus papuošti eglute ar neturėjo pinigų jai įsigyti, vilkaviškietė Irena Garuckienė siūlo puošmeną pasidaryti patiems ir be jokių išlaidų. Tam tereikėtų namuose susirasti storą, nebereikalingą žurnalą ir jo neišardant visų lapų viršutinius kampus sulenkti viena kryptimi. Gautą trikampių lapų „armoniką“ išriesti taip, kad viršutinis ir galinis viršeliai susiglaustų, o tada juos suklijuoti. Iš spalvingų žurnalų pagaminta eglutė atrodo dekoratyviai ir originaliai.
Tačiau pati Irena savo eglutę nupurškė aukso spalvos dažais, kad ji šventiškai spindėtų. Išradinga vilkaviškietė aiškino, kad mėgstantys kalėdinį blizgesį eglutę galėtų dar kaip nors padekoruoti – priklijuoti snaigių, blizgučių ar spalvotų burbuliukų.
Rado internete
Kalėdinė eglutė – ne vienintelis I. Garuckienės dirbinys iš senų žurnalų ar knygų. Moteris rodė išlankstytą ežiuką, vazą, žvakidę, erdvinį paveikslėlį rėmeliuose, namelį. O kiek jos pagamintų popierinių skulptūrų išdovanota draugams, giminėms ir pažįstamiems – nė nesuskaičiuosi.
Tiems, kurie patys bandys pasidaryti knygų skulptūrų, Irena pataria rinktis ne plonesnę nei 200 puslapių knygą. Ir svarbu atkreipti dėmesį, kad puslapiai lengvai lankstytųsi. Knygos formatą reikėtų rinktis pagal dirbinį. Pavyzdžiui, aukštai, siaurai žvakidei labiau tiks siauro formato knyga. Didelei vazai reikėtų ir atitinkamo formato knygos. Na, o ežiukas gali būti ir didesnis, ir mažesnis. Be to, reikalui esant didesnę knygą galima „sumažinti“ žirklėmis.
Įdomiausia, kad moteris šį meną atrado visai neseniai – vos prieš kelis mėnesius. Bet jis taip užvaldė, kad rankos jau pačios tiesiasi lankstyti.
– Internete ieškojau mezginiui rašto ir netyčia užkliuvo sakinys, kad nereikia išmesti senų knygų, nes iš jų daug ką galima pasidaryti, – apie savo naujojo užsiėmimo pradžią pasakojo I. Garuckienė. – O aš dažnai pagalvodavau, kad senas knygas gaila išmesti. Tada susiieškojau internete darbo aprašymą, pabandžiau ir „užsikabinau“.
Patobulino pati
Irena sakė turinti labai daug knygų, mat deficito laikais jų būdavo labai sunku gauti, tad visi pirkdavo ir kaupdavo. Knygų prisikaupė tiek, kad jas sunku sutalpinti lentynose. Daugelis perskaitytos net ne po vieną kartą, tad aišku, kad daugiau jų neprisireiks. Vertingesnes I. Garuckienė sakė nešanti į J. Basanavičiaus aikštėje esantį knygų namelį ir pastebėjo, kad žmonės noriai jas ima skaityti. Tačiau yra tokių knygų, kurios morališkai pasenusios ir jų niekam nebereikės. Būtent tos ir tampa knygų skulptūromis.
Visai neseniai knygų skulptūras pradėjusi gaminti vilkaviškietė kol kas pati modelių nekuria, o naudojasi tais, kuriuos randa internete. Tačiau darant vis daugiau darbų ir mokantis naujos technikos kyla ir savų idėjų. Tad moteris neabejoja, jog kada nors pati sukurs skulptūrų modelius. Jau dabar ji sugalvojo, kaip patobulinti internete pateikiamų skulptūrų „receptus“. Prie išlankstytų dirbinių ji priklijuoja storesnį kartoninį pagrindą ir veltininius baldų padukus. Taip dirbinys tampa stabilesnis ir, anot Irenos, turi savo „kojytes“.
Naudingas sveikatai
I. Garuckienė juokauja, jog naujasis jos užsiėmimas ne tik malonus dėl rezultato, bet ir naudingas sveikatai. Be to, netikėtai prireikus dovanos draugui ar giminaičiui ją galima pasigaminti per kelias valandas
– Lankstymas padeda mankštinti pirštų sąnarius, o tai vyresnio amžiaus žmonėms labai reikalinga. Be to, kūrybinis procesas skatina smegenų veiklą ir teikia didžiulį malonumą, – sakė I. Garuckienė.
Vilkaviškio trečiojo amžiaus universitetą lankanti Irena kalbėjo, kad jai gaila laiką leisti žiūrint televizijos serialus, ką mėgsta kai kurios jos bendraamžės.
Nors televizorius namuose dažnai įjungtas, tačiau moters rankos visuomet dirba: jei nelanksto knygų skulptūrų, tai mezga, neria, lipdo iš molio, gamina odinius papuošalus ir kitokius dirbinius, kurių išmoksta iš kolegių universitete.
Meilė popieriui
Kol nebuvo atradusi knygų skulptūrų, Irena mėgo kurti kitokius dirbinius iš popieriaus: lankstė origamį, kūrė puošmenas kvilingo technika, siuvinėjo atvirukus, klijavo dovanų dėžutes, įvairius stalo serviravimo reikmenis.
– Man labai malonu čiupinėti popierių, jį lankstyti, liesti, – sakė I. Garuckienė. – Gal todėl ir knygų skulptūros man labai patinka, aš jomis labai džiaugiuosi ir mėgaujuosi.
Moteris sakė, kad kitiems kyla klausimas, ką veikti su knygų skulptūromis, juk jos neilgaamžės, nefunkcionalios, jose renkasi dulkės ir pan. Tačiau Irena randa, kur panaudoti savo dirbinius. Pavyzdžiui, ežiukas tinka priminimo lapeliams sukaišioti. Stovėdamas ant stalo jis visada primins pažiūrėti į užrašus. Funkcionaliai galima panaudoti ir žvakidę ar vazą. Žinoma, vandens į tokią nepripilsi, bet sausoms puokštėms ji puikiai tinka.
– Siūlau kiekvienam išbandyti šią techniką. Juk senų knygų namuose visi turime. Pamatysite, kad žavus ne tik rezultatas, bet ir pats procesas, – išbandyti knygų skulptūros meną skatino darbšti vilkaviškietė.





Publikuota: 2019-12-30 11:04:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai