„Santaka“ / Kodėl svarbu pranešti apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą? / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  



Kodėl svarbu pranešti apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą?



Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jaučiatės, jei vienu metu vartojate kelis vaistus ir įtariate nepageidaujamą reakciją į vaistą. Būtinai praneškite apie tai.

Šiandien Lietuva kartu su dar 56 valstybėmis pradeda socialinės žiniasklaidos kampaniją „Vaistų saugumo savaitė“ (#medsafetyweek), kuri skirta priminti, kodėl svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR). Tokia kampanija rengiama jau ketvirtus metus iš eilės. Didžioji dauguma Europos šalių, taip pat Amerikos, Afrikos, Artimųjų Rytų bei Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono valstybių vaistų agentūrų ragina visuomenę būti aktyvesne. Šįkart didžiausias dėmesys skiriamas polifarmacijai arba, kitaip tariant, pacientams, kuriems tuo pačiu metu tenka vartoti kelis vaistus.

Nors polifarmacija yra būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, visgi tuo pačiu metu kelis vaistus gali vartoti bet kuris pacientas. Tyrimai rodo, kad net trečdalis vyresnių nei 75 metai žmonių kasdien vartoja mažiausiai 6 vaistus.

Kaip tvirtina Valstybinės vaistų kontrolės Tarnybos (VVKT) viršininkas G. Andrulionis, vaistus būtina vartoti atsakingai, visada pasitarus su gydytoju ar vaistininku, o skirti – racionaliai. Labai svarbu, kad tiek sveikatos priežiūros specialistai, tiek pacientai suprastų su vaistais susijusią riziką, o apie nepageidaujamas reakcijas būtų tinkamai pranešta“, - aiškina VVKT vadovas.

Anot G. Andrulionio, tuo pačiu metu vartojant kelis vaistus, rizika patirti nepageidaujamų reakcijų yra didesnė. Tad nepaprastai svarbu perskaityti vaisto pakuotės lapelį, ypač tą vietą, kurioje rašoma apie žinomą vaistų sąveiką su kitais vaistais. Taip pat būtina atidžiai laikytis visų pakuotės lapelyje esančių nurodymų ir užtikrinti, kad būtų vartojama tinkama vaistų dozė. Visada būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, atvirai papasakoti apie kitas gretutines ligas ar tuo metu vartojamus bei neseniai vartotus kitus vaistus. Be to, žinotina yra ir tai, jog kartais nepageidaujamos reakcijos pasireiškia ne iš karto, o po kurio laiko.

„Būtina atminti, jog kiekvienas pranešimas apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą prisideda prie vaistų saugumo ir kartu didina visuomenės supratimą apie vartojamus vaistus. Taip pat padeda kitiems pacientams išvengti žalos ateityje, o gydytojams saugiau skirti vaistus“, - pastebi G. Andrulionis.

Apie pasireiškusias nepageidaujamas reakcijas į vaistą, įskaitant ir vaisto neveiksmingumą, būtina pranešti VVKT. Tai galima padaryti keliais būdais: tiesiogiai internetu per VAPRIS sistemą: gyventojams https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv , gydytojams https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist , taip pat el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt , paštu bei nemokamu telefonu 8 800 735 68 (gyventojams). Pranešti reikia ne tik vaisto charakteristikų santraukoje nurodytomis indikacijomis bei dozėmis vartojamų vaistų sukeltus kenksmingus ir nenorimus poveikius, bet ir kilusius vartojant vaistą nesilaikant patvirtintų jo vartojimo sąlygų, taip pat dėl klaidingo vartojimo (pavyzdžiui, vartotas ne tas vaistas, neteisingas vartojimo būdas, vaisto paruošimas, supainiotos vaisto stiprumas ir pan.). Taip pat būtina pranešti ir piktnaudžiavimo vaistu atvejus. VVKT ragina visuomenę būti aktyvesne ir prisidėti prie vaistų saugumo.

Socialinės žiniasklaidos kampanija „Vaistų saugumo savaitė“ tradiciškai vyksta kasmet, lapkričio mėnesį. Specialiai jai buvo sukurti animuoti filmukai (pastaruosius bus galima pamatyti VVKT „Facebook“ paskyroje). Kampaniją remia Upsaloje (Švedijoje) įsikūręs Pasaulio sveikatos organizacijos NRV stebėsenos centras, Europos vaistų agentūra, Europos Komisija, taip pat įvairios tarptautinės pacientų organizacijos.



Publikuota: 2019-11-26 11:06:57

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai