„Santaka“ / Kad ilgai lauktos atostogos nevirstų pragaru / Kelionės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelionės

Dalinkitės:  


Kad ilgai lauktos atostogos nevirstų pragaru


Neseniai bankrutavusi seniausia pasaulyje kelionių organizatorė „Thomas Cook“ sukrėtė ne tik finansų ir turizmo rinkas, bet ir sukėlė nepatogumų daugiau kaip 600 000 turistų.

Dėl sustabdytos bendrovės veiklos nemaža dalis jų laiku negrįžo namo ar buvo priversti keisti kelionių maršrutus ir savo planus. Ar keliautojams įmanoma apsisaugoti nuo panašių situacijų ir į ką renkantis kelionę svarbu atkreipti dėmesį, kad ilgai lauktos atostogos nevirstų pragaru?

Atkreipkite dėmesį, kurioje šalyje registruotas kelionių organizatorius

Lietuvoje savo paslaugas teikiantys užsienio kelionių organizatoriai oficialiai registruoti savo veiklos ir turėti mūsų šalies išduotos licencijos neprivalo, jei tokią jau yra gavę bet kurioje kitoje Europos Sąjungos šalyje. Jei toks organizatorius susiduria su nemokumu ar bankrotu, ES teisė sako, kad kiekvienas turistas turi būti sugrąžintas namo.

Kitaip tariant, direktyva įpareigoja kiekvieną keliones organizuojančią bendrovę turėti finansinę garantiją ar draudimą, kuris nemokumo atveju užsienyje likusius keliautojus leistų pargabenti namo, atlyginti kitus patirtus nuostolius ar grąžinti pinigus už dar nesuteiktas paslaugas. Tačiau tikslių sąlygų, kaip bankrutavus bendrovei turi veikti turistų apsaugos mechanizmas ir kokio dydžio draudimas turi būti, ES direktyva nenumato – kiekviena šalis tai sprendžia pati.


Būtent todėl vienose šalyse turistai iš atostogų sklandžiai grįžta namo, o kitur kurį laiką gali tekti būti nežinioje ir būti priverstam keisti savo planus. Skirtumai tarp draudimo apsaugos reikalavimų ryškūs net ir Baltijos šalyse: Lietuvoje ir Estijoje reikalavimai kelionių organizatoriams yra griežtesni ir palankesni keliautojui nei, tarkime, kaimyninėje Latvijoje.

Žinokite savo teises ir pagrindinius įstatymus

Kai organizuota turistinė kelionė įsigyjama iš Lietuvoje licencijuoto kelionių organizatoriaus, poilsiautojo teises užtikrina Lietuvos Respublikos teisės aktai, ir iškilus klausimams vartotojai gali kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą. Jei keliautojas įsigijo kelionę iš Lenkijoje veikiančio kelionių organizatoriaus, ir šis nebegali įvykdyti savo įsipareigojimų, vartotojas turėtų kreiptis į Lenkijos valstybės instituciją, kuri vykdo turizmo paslaugų teikėjų priežiūrą. Tam gali prireikti versti dokumentus, bendrauti su užsienio institucijomis, patirti kitų nepatogumų ar nuostolių.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba skelbia, kad Lietuvoje yra buvę panašių atvejų, kai vartotojai įsigiję keliones iš kitoje ES valstybėje narėje registruoto kelionių organizatoriaus turėjo pasirūpinti pretenzijų bei visų pridedamų dokumentų vertimu, ne vienerius metus komunikuoti su atsakingomis kitos šalies institucijomis bei patirti kitų papildomų išlaidų ir nepatogumų.


Į turistų teisių apsaugos skirtumus dėmesį atkreipia ir turizmo teisės ekspertas, advokatas Edmundas Rusinas. „Vokietijoje, kurioje „Thomas Cook“ bankrotas paveikė daugiau kaip 150 tūkst. turistų, galioja maksimali 110 mln. eurų prievolių įvykdymo užtikrinimo suma, kurią garantuoja draudimo bendrovė, nepriklausomai nuo to, kiek kelionių organizatorių ji yra apdraudusi. Pernai Vokietijoje bankrutavo ir kitas kelionių organizatorius – „Troll Tours“, todėl likusi suma visiems „Thomas Cook“ turistams turėtų būti ne didesnė kaip 100 mln. eurų (apie 600 eurų vienam turistui). Akivaizdu, kad sumoms visiems nuostoliams kompensuoti nepakaks, todėl svarstoma, kaip reglamentavimą keisti“ – Vokietijos atvejį komentuoja teisininkas. Jis prideda, kad Lietuvoje galioja itin efektyvus turistų teisių apsaugos mechanizmas, pagal kurį kelionių organizatoriai draudžia visas įplaukas iš sudarytų ir dar neįvykdytų kelionių sutarčių.

Svarbus ir bendrovės patikimumas

Lietuvos turizmo asociacija jau kelerius metus iš eilės fiksuoja augančius tiek į Lietuvą atvykstančių turistų srautus, tiek vis dažniau atostogauti į užsienį traukiančius lietuvius. Asociacijos vykdančioji direktorė Milda Plepytė-Rainienė sako, kad keliautojams svarbu atkreipti dėmesį ne tik į bendrovės registracijos šalį bet ir į pagrindinius įstatymus.


Renkantis atostogų paketą, M. Plepytė-Rainienė pataria ne tik detaliai išsiaiškinti kelionės maršrutą, apgyvendinimą, transportą, bendrą kelionės paketo kainą ir kas jį sudaro, bet ypač daug dėmesio skirti organizatoriaus patikimumui, patikrinti jo draudimą nemokumo atveju – apie Lietuvoje veikiančius kelionių organizatorius tai nesunkiai galima išsiaiškinti apsilankius Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos internetiniame puslapyje ( www.vvtat.lt ), tokią informaciją galima sužinoti ir kelionių agentūrose, įsigyjant atostogas.

Ji taip pat rekomenduoja atidžiai susipažinti su paslaugų sutarties sąlygomis, pasidomėti jos nutraukimo, skundų nagrinėjimo tvarka, nepamiršti organizatorių kontaktinių duomenų kelionės vietoje.



Publikuota: 2019-11-21 11:31:41

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai