„Santaka“ / Kas ir kada sutvarkys šimtus tonų padangų – neaišku / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kalėdines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 8 698 41 635.
Galioja iki: 2023-12-07 09:16:32

Parduoda Renault SCENIC GRAND (2004 m., 1,6 l, benzinas, kablys, TA iki 2025 m. gegužės mėn., 7 vietos, tvarkingas, be defektų). Tel. 8 699 97 250.
Galioja iki: 2023-12-07 10:48:56

Veda ir groja įvairiuose pobūviuose, vestuvėse, jubiliejuose. Linksma muzika ir gera nuotaika Jūsų šventėse. Tel. 8 681 59 207.
Galioja iki: 2023-12-09 15:29:37Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Didžioji dalis padangų iškrautos ne po stogu, o be jokios tvarkos suverstos lauke.

Autorės nuotr.


Kas ir kada sutvarkys šimtus tonų padangų – neaišku

Eglė MIČIULIENĖ


Netylant atgarsiams apie Alytaus padangų perdirbimo įmonėje kilusį gaisrą, kol kas niekas garsiai nekalba apie Vilkaviškio rajone stūksančias padangų rietuves. Tačiau problemą reikėtų spręsti laiku, o ne tada, kai jau tenka skaičiuoti aplinkai ir žmonių sveikatai padarytus nuostolius.Atvežė ir paliko

Greičiausiai net ne visi Pilviškių miestelio gyventojai žino, kad visai jų pašonėje, buvusioje „Sūduvos“ gamyklos teritorijoje, sukrauti dideli kiekiai padangų. Didžiulės sunkvežimių padangos sukrautos ne tik į sandėlius po stogu, bet ir suverstos kieme, visai atviroje teritorijoje.

Šios valdos nuo 2013 m. priklauso UAB „Graneko“. Pilviškiuose registruota bendrovė pernai metų pradžioje sudarė nuomos sutartį su UAB „Trys A“, užsiimančia naudotų padangų tvarkymu, perdirbimu ir utilizavimu, gaminančia gumos granules. Vilniečių įkurta bendrovė „Trys A“ iš UAB „Graneko“ išsinuomojo Stoties gatvėje esančius sandėlius su teise naudotis aplink juos esančia teritorija padangoms sandėliuoti ir perdirbti.

Tačiau tai, kas buvo numatyta, neįvyko. „Trys A“ į išsinuomotą teritoriją prigabeno padangų (manoma, kad jų privežta apie 30 vilkiko priekabų, t. y. apie 400 tonų), bet jokios įrangos joms perdirbti neatsivežė. Pačias padangas įmonė privalėjo tvarkingai, pagal tam tikrus reikalavimus, sukrauti po stogu, bet tik maža dalis jų be jokios tvarkos su traktoriumi sustumtos sandėliuose, o kitos išverstos lauke, išmėtytos po visą teritoriją. Maža to, „Graneko“ bendrovei nuomininkai nemokėjo nuomos mokesčio. Bendrovės direktoriai, kurie keitė vienas kitą, galiausiai nustojo atsiliepti į teritorijos savininko telefono skambučius arba visai atsijungė numerius.


Šį pavasarį, 2019-ųjų balandžio mėnesį, UAB „Graneko“ sutartį su „Trys A“ vienašališkai nutraukė. Motyvuota tuo, kad UAB „Trys A“ nemoka nuomos mokesčio, užteršė padangomis teritoriją nesilaikydama nei sandėliavimo tvarkos, nei priešgaisrinių ir aplinkosaugos reikalavimų. Kadangi nuomininkai savo turto neišsivežė, UAB „Graneko“ kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir Vilkaviškio priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą dėl pažeidžiamų įstatymų.

Įmonė bankrutavo

Pareigūnai į skundą sureagavo ir teritoriją patikrino.

Vilkaviškio aplinkosaugininkas Vitas Bakas patvirtino, kad teritorija užteršta padangomis, ir UAB „Trys A“ atsakingam asmeniui gegužės mėnesį išsiuntė raštą atvykti į Aplinkos apsaugos inspekciją, tačiau jokio atsako nesulaukė. Bendrovės atstovai nesureagavo nei į antrą, nei į trečią pakartotinį raštą atvykti į inspekciją, telefonu su jais susisiekti taip pat nepavyko.

Rugpjūčio 8 d. UAB „Trys A“ buvo iškelta bankroto byla. Kaip paaiškino Aplinkos apsaugos departamento (AAD) viešųjų ryšių specialistė Ieva Krištopaitytė, pagal galiojančius teisės aktus, dabar už saugų šių padangų saugojimą bei perdavimą teisėtam atliekų tvarkytojui jau atsakingas bankroto administratorius.


Departamento duomenimis, UAB „Trys A“ aplinkosaugos problemų kėlė ne tik mūsų rajone. Nuo 2013 m. ši bendrovė vykdė veiklą Jonavos rajone, Rukloje, kur ir yra registruota. Ten įmonė aplinkosaugininkų buvo tikrinta 9 kartus, iš jų 5 kartus buvo nustatyti pažeidimai. Paskutinis patikrinimas atliktas šių metų vasario pabaigoje. Tuomet buvo nustatyta, jog UAB „Trys A“ pažeidė Atliekų naudojimo ar šalinimo techninio reglamento reikalavimus.

Laiškas grįžo atgal

Kaip žinia, didžiausią pavojų aplinkai padangos kelia ne gulėdamos ant žemės, o kilus gaisrui. Joms degant į atmosferą patenka ypač nuodingos kancerogeninės medžiagos, gerokai pavojingesnės net už degančio plastiko išskiriamus nuodus.

Atvykus į UAB „Graneko“ priklausančią teritoriją akivaizdu, kad gaisro pavojus gana realus. Teritorija aptverta, bet norint į vidų patekti tikrai nesunku. Aplink tvorą už teritorijos ribų sukrauti seni šiaudų ritiniai, rietuvės rąstų, tad degių medžiagų aplink – per akis.

Kadangi sutartį su „Trys A“ bendrove UAB „Graneko“ nutraukė, priešgaisrinius reikalavimus pareigūnai surašė patiems teritorijos savininkams. Nurodyta padangas sukrauti rietuvėmis (laikantis teisės aktuose numatytų reikalavimų), sklypą aptverti ne žemesne kaip 2 m aukščio tvora, sklypo išorėje įrengti ne mažesnę kaip 1, 5 m pločio mineralizuotą juostą, teritorijoje įrengti ženklus, draudžiančius rūkyti bei kt.


Tačiau, kaip teigė teritoriją Pilviškiuose patikrinęs Vilkaviškio PGT inspektorius Erikas Žarskis, į elektroniniu paštu išsiųstus reikalavimus jokio atsakymo nesulaukta, o registruotu paštu išsiųstas laiškas grįžo atgal. Terminas susitvarkyti, anot ugniagesių, duotas iki gruodžio mėnesio, tad UAB „Graneko“ atsakymo vis dar laukiama.

Uždaras ratas

Pats UAB „Graneko“ vadovas Vilius Drulia redakcijai teigė patekęs į nepavydėtiną situaciją. Iš ugniagesių jokio pranešimo jis tvirtina negavęs, o judinti padangų teigia negalintis, nes tai yra areštuotas turtas.

„Jau kurį laiką visi UAB „Trys A“ direktoriai yra dingę, net nežinau, ar jie apskritai Lietuvoje. Aplinkosaugininkai viską paliko spręsti bankroto administratoriui, o šiam „Trys A“ akcininkai nepristato jokių dokumentų. Pats bankroto administratorius nesiima iniciatyvos užtikrinti priešgaisrinių reikalavimų, o kol neturi dokumentų, apskritai nepripažįsta, jog padangos priklauso „Trys A“ įmonei... Ir susidaro uždaras ratas“, – kalbėjo V. Drulia.

Verslininkas stebėjosi, jog pelningu padangų saugojimo ir perdirbimo verslu besiverčianti bendrovė staiga tapo bankrutuojančia. Šiai įmonei dar vasario mėnesį buvo prašoma kelti bankroto bylą, nes kitai bendrovei ji buvo skolinga per 6 tūkst. eurų. Tačiau įvertinus UAB „Trys A“ turimą turtą tąkart bankroto bylą iškelti atsisakyta.

Kreipėsi į policiją

V. Drulios teigimu, „Trys A“ bendrovės akcininkai dingo viską palikę ne tik Pilviškiuose, bet ir Jonavoje, pagrindinėje savo buveinėje.

„Mes jau turėjome kitus klientus, bet jiems patalpų išnuomoti negalime, nes šios užkrautos padangomis. Aikštelė užblokuota, patys negalime įvažiuoti į savo teritorijoje toliau esančius garažus. Be to, teritorija, nors ir aptverta, nėra saugoma, ten gali įlįsti ir vaikai. Tai – tikrai pavojinga, tačiau nežinome, ką daryti: kreipėmės ne tik į ugniagesius, aplinkosaugą, policiją, bet ir į Seimo institucijas, padangų importuotojų organizaciją, visur ieškome pagalbos, bet kol kas niekas neaišku“, – kalbėjo UAB „Graneko“ vadovas.

Jis teigė dėl galimai tyčinio UAB „Trys A“ bankroto prieš keletą savaičių kreipęsis į policiją.

„Bendrovė juk priėmė padangas utilizuoti, vadinasi, gavo už jas nemažus pinigus. Deja, iš policijos gavau atsakymą, jog ikiteisminį tyrimą pradėti atsisakyta, esą su įmonės vadovais susisiekti nepavyksta, trūksta dokumentų“, – kalbėjo V. Drulia.

Įdomu, kad spalio 28 d. AAD kreipėsi į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo nuomos sutarties tarp UAB „Trys A“ ir UAB „Graneko“ klastojimo. UAB „Graneko“ savininkas dėl tokio fakto labai nustebo ir tvirtino šią informaciją išgirdęs tik iš žurnalistų.


Leidimo neturėjo

Kada padangos bus išgabentos iš teritorijos, negalėjo atsakyti ir bankroto administratorius Raimondas Nemunis.

„Šiuo metu vyksta teisminiai ginčai, bankroto procedūros. Su pačiais UAB „Trys A“ savininkais susisiekti nepavyksta, bendraujame per atstovą. Galiu pasakyti tik tiek, jog padangos tikrai bus išvežtos, bet kada – pasakyti negaliu. Pirmiausiai reikia nustatyti, kam jos priklauso, nes nėra tai įrodančių dokumentų. Už tai, kad nepateikia įmonės finansinių dokumentų, turto sąrašų, „Trys A“ vadovas jau yra gavęs baudą. Beje, leidimai vykdyti veiklą „Trys A“ duoti tik Rukloje, o leidimo ir teisės sandėliuoti padangas Pilviškiuose jie neturėjo. Kol kas galime tik teigti, jog ten padangas kažkas suvežė savavališkai. Bet kokiu atveju, pasibaigus bankroto procesui, padangos bus išgabentos. Įstatyme yra numatyta, kad jei įmonė neturi lėšų, jų atliekų sutvarkymui skiria Aplinkos apsaugos ministerija“, – teigė R. Nemunis.

Taigi, kiek padangos gulės Pilviškiuose – nežinia. Ar nebus sulaukta bėdos – irgi niekas negarantuoja. Aišku tik tiek, kad jei nebus nustatyti padangų savininkai, iš šio verslo pasipelniusių asmenų padaryti nuostoliai bus apmokėti iš mokesčių mokėtojų kišenių, o tai, pirminiais duomenimis, gali kainuoti nuo 40 iki 100 tūkstančių eurų.
Publikuota: 2019-11-13 14:33:33

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Sušalusią kartvelų delegaciją šildė vilkaviškiečių svetingumas
* VMVT specialistai tyrimo neatliko dėl... blogai nurodyto adreso
* Atidarė sveikatos ir grožio namus
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kavinėje, restorane paliekate arbatpinigių?
Taip, visada.
Tik tada, jei aptarnavo puikiai.
Nepalieku.
Į kavines, restoranus neinu.Kalbos patarimai

„Mirtis dėl“ ar „mirtis nuo“?
Daiktavardis mirtis vartojamas žodžių junginiuose mirtis dėl ir mirtis nuo. Šių junginių vartojimas priklauso nuo reikšmės.
Žodžių junginys mirtis dėl vartojamas išorinei priežasčiai reikšti, pvz.: Gresia lėta mirtis dėl aplinkos taršos.
Vidinei priežasčiai reikšti vartojamas žodžių junginys mirtis nuo, pvz.: Jiems gresia lėta mirtis nuo juodligės.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2023 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai