„Santaka“ / Šauktinių tarnyba prilygsta gyvenimo mokyklai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2019-10-24 17:23

Dalinkitės:  


Vilkaviškiečiai šauktiniai (iš kairės) Augustas Bagdonas, Matas Girdauskas ir Dovydas Inkrata teigė, kad kariuomenė per kelis mėnesius juos gerokai pakeitė.

Autoriaus nuotr.


Šauktinių tarnyba prilygsta gyvenimo mokyklai

Andrius GRYGELAITIS


Ketvirtas mėnuo Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje tarnauja 168 šauktiniai. Tarp jų yra nemažai vilkaviškiečių.



Subręsta kaip asmenybės

Per nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šauktiniai įgyja individualių kario įgūdžių, išmoksta darbo padalinyje specifikos. Kaip teigė Lauko paslaugų kuopos vadas kapitonas Daugirdas Antulis, kariuomenėje ruošiami ne tik tėvynę ginti pasiryžę kariai, bet ir dori piliečiai.

„Per devynis mėnesius šauktiniai pasikeičia, sutvirtėja fiziškai, psichologiškai. Jaunuoliai subręsta kaip asmenybės, išmoksta planuoti gyvenimą. Tai labai praverčia, pavyzdžiui, ieškant darbo. Tarnyba nėra vien duoklė kariuomenei ar tėvynei. Tai – tarsi gyvenimo mokykla, – kalbėjo kpt. D. Antulis. – Tarnyba pakeičia daugelio jaunuolių požiūrį į kariuomenę. Iš pradžių tik kas trečias šauktinis svarsto apie tolesnį savo kelią kariuomenėje, o po kursų tokių būna žymiai daugiau.“

Tarnybą šauktiniai pradeda nuo kone tris mėnesius trunkančių bazinio rengimo kursų, vėliau apie mėnesį vyksta specialistų rengimas. Paskui pagal savo pareigybes šauktiniai su kariais profesionalais vykdo užduotis, gilina žinias.



Neseniai 25-ąsias kovinės vėliavos įteikimo metines paminėjusiame Marijampolės LDK Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione rengiami įvairių sričių specialistai, pvz., virėjai, lauko eksploatacijos operatoriai, vandens valymo specialistai ir kt. Marijampolėje esantis vandens valymo vienetas yra vienintelis Lietuvos kariuomenėje. Suvalkijos sostinėje tarnaujantys šio vieneto kariai netgi dalyvavo misijoje Pakistane, kur valė vietos vandenį.



Įvairios priežastys

Šauktinis vilkaviškietis Augustas Bagdonas po mokyklos nebuvo tvirtai apsisprendęs, kur norėtų studijuoti, tad pasirinko kariuomenę. Dovydas Inkrata norėjo po mokslų padaryti pertrauką, tačiau tuščiai leisti laiką neketino, tad kariuomenė pasirodė geriausia išeitis. Kraštietis Matas Girdauskas atlikti pradinę privalomąją karo tarnybą buvo pašauktas. Darbą turėjęs vilkaviškietis šių metų pradžioje šauktinių sąrašuose pamatė savo pavardę.

„Per kelis mėnesius buvo ir šilto, ir šalto. Šiek tiek užtrunka adaptacinis periodas, kol priprantama prie sistemos, disciplinos ir pan. Reikia išmokti prisitaikyti ir prie vadų, nes jie akcentuoja skirtingus dalykus. Daugelis iš pradžių būna nepratę ir prie fizinių krūvių, kuriuos tenka pakelti. Sunkiausias – pirmas mėnesis, vėliau viskas tampa įprasta“, – patirtimi dalijosi A. Bagdonas. Jam antrinęs M. Girdauskas sakė, kad iš pradžių būna nelengva psichologiškai, nes kartais karys artimųjų nemato 2–3 savaites.





Viskuo aprūpinti

Šauktiniai kambariuose gyvena po 15–18 žmonių. Jų diena prasideda tuoj po 6-os valandos pusvalandžio trukmės mankšta.

Dieną šauktiniams vyksta teorinės, praktinės pratybos. 18 valandą visi kviečiami vakarieniauti (valgis ruošiamas įprastas ir vegetariškas), paskui prasideda laisvalaikis.

Batalione nuolatinę pradinę privalomąją karo tarnybą atlieka 8 merginos. Jos gyvena atskirai nuo vaikinų.

„Esame viskuo aprūpinti. Laisvu laiku galime eiti sportuoti, į biblioteką ar tiesiog gulėti lovoje ir telefonu bendrauti su artimaisiais. Miegoti einame 22 val., o savaitgaliais – valanda vėliau“, – apie dienotvarkę pasakojo D. Inkrata. Savaitgaliais šauktiniai, jei nėra nusižengę ir nesuplanuotos pratybos, išleidžiami į namus.

Bataliono bibliotekos vedėja Edita Savickienė sakė, kad šauktiniai knygas skaito dažniau nei profesionalūs kariai. Jaunuolius labiausiai domina psichologinės, motyvacinės knygos, fantastinė, istorinė literatūra, nemažai skaitoma karine tematika.

Laisvalaikiu organizuojamos išvykos, šauktiniai susipažįsta su kultūriniais, istoriniais šalies objektais. Pasak šeštus metus batalione dirbančios civilių ir kariškių bendradarbiavimo specialistės vilkaviškietės Jolantos Jackevičiūtės, tokios išvykos jaunuoliams suteikia žinių, prideda motyvacijos, padeda formuoti doro ir tėvynę gerbiančio piliečio asmenybę.



„Anksčiau baiminausi be reikalo. Jau dabar esu kitoks nei prieš kelis mėnesius. Per trumpą laiką įgijau daug patirties, kuri, neabejoju, pravers kasdieniame gyvenime“, – pripažino šauktinis M. Girdauskas.



Sąlygos gerėja

Kalbinti vilkaviškiečiai kol kas negalėjo tvirtai pasakyti, ar po tarnybos norės likti kariuomenėje. Tiesa, nė vienas šito varianto neatmetė. Baigusieji šauktinių tarnybą gali mėginti tapti kariais profesionalais arba pasirinkti kario savanorio tarnybą. Taip pat yra galimybė prisijungti prie aktyviojo rezervo karių.

Pasak kpt. D. Antulio, į kariuomenę vis dažniau ateina sąmoningi žmonės, žinantys, ko nori. Aštuonioms dešimtims šauktinių vadovaujantis karininkas teigė, kad suvaldyti jokios karinės patirties iki tarnybos neturėjusių jaunuolių būrį nėra labai sunki užduotis. Naujokams išsyk akcentuojama, kad kariuomenė nėra spektaklis, kurį galima stebėti iš šono. Pabrėžiama, kad būtent šauktiniai artimiausius devynis mėnesius bus pagrindiniai jo herojai, tad susipažinę su taisyklėmis jaunuoliai dažniausiai joms paklūsta. Kartais atsiranda maištaujančiųjų, tačiau, kaip sakė kpt. D. Antulis, jo vadovavimo laikotarpiu iki griežtesnių bausmių prieita nebuvo.

„Labai retai vis dėlto būna situacijų, kai šauktiniai palūžta psichologiškai. Tuomet juos drąsiname, įvairiais būdais motyvuojame. Būna, kad iškyla sveikatos problemų. Tokiais atvejais veikiama numatyta tvarka“, – kalbėjo karininkas. Jis teigė, kad Lietuvos kariuomenėje sąlygos kasmet gerėja, keičiasi karių mokymo programos, atnaujinama ginkluotė, įranga.



Trūksta merginų

Marijampolės LDK Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione profesinę karo tarnybą atlieka 231 karys, maždaug dešimtadalis tarnaujančiųjų – moterys. Viena iš jų – Tiekimo ir paskirstymo kuopos degalų ir paskirstymo būrio vadė leitenantė Greta Slidžiauskė. Nuo vaikystės šioje struktūroje svajojusi dirbti vos prieš kelis mėnesius karinį laipsnį gavusi leitenantė pripažino, kad merginų, moterų reikėtų ne vien Marijampolės batalione, bet visoje Lietuvos kariuomenėje.

„Pas mus labai trūksta merginų, kurios galėtų virėjomis tarnauti Lauko paslaugų kuopoje. Dalyvaudama pratybose pastebėjau, kad neretai merginos būna stipresnės už vaikinus tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Nemanau, kad moterys į kariuomenę turėtų būti šaukiamos privaloma tvarka, tačiau savanorių mes labai laukiame“, – teigė ltn. G. Slidžiauskė.

Leitenantė Monika Lenkaitytė taip pat ragino merginas rinktis kariuomenę. Pati karininkė rūpinasi ryšiais su visuomene, renginių organizavimu. Jos teigimu, kiekviena dailiosios lyties atstovė kariuomenėje galėtų rasti sau vietą. Be to, šalia merginų vaikinai būna priversti labiau pasitempti.

„Tarnyba batalione man jau yra ne darbas, o gyvenimo būdas, – sakė civilių ir kariškių bendradarbiavimo specialistė vilkaviškietė J. Jackevičiūtė. – Noriu atkreipti dėmesį, kad profesionaliąją karo tarnybą pasirinkusiems kariams yra sudarytos galimybės studijuoti. Nuoširdžiai raginu visus prisidėti prie kariuomenės.“







Galerija: Šauktiniai




Publikuota: 2019-10-24 17:23:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vilkaviškio autobusų stotis – tvariausias pastatas Pabaltijy
* Sostinė nesužavėjo: kybartietis į gimtinę parsivežė ir žmoną
* Augant susirgimų skaičiui žmonės turi patys apsispręsti dėl skiepų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „pamatuota nuomonė“?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama antroji žodžio pamatuoti reikšmė „remti, grįsti“ (pvz., pamatuoti teiginius ), taip pat žodžio pamatuotas reikšmė „pagrįstas“ (pvz., pamatuota išvada ).
Taigi pasakymai nepamatuotai didelės lėšos, pamatuota nuomonė ir panašūs yra visiškai taisyklingi ir vartotini.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai