„Santaka“ / Atgyvenęs automobilis atgimsta dalimis / Kelyje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelyje

Dalinkitės:  


Sunaikinti skirtus automobilius į demontavimo įmonę atgabena patys savininkai.

Tautvydo VITKAUSKO nuotr.


Atgyvenęs automobilis atgimsta dalimis

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors rajono keliais rieda nemažai automobilių, kurie skaičiuoja trečią dešimtmetį ar net daugiau, visgi ateina laikas, kai taisyti transporto priemonės nebeapsimoka. Tada tenka sukti galvą, kur ją padėti ir kaip sutvarkyti dokumentus, kad mašinos neturėtum ne tik „de facto“, bet ir „de jure“.



Pasirūpina savininkas

Ko gero, ne vieno gerokai senstelėjusio automobilio savininkui, po techninės apžiūros pamačiusiam ilgą defektų sąrašą, sukirba mintis, jog atėjo laikas atsisveikinti su ištikimu keturračiu draugu ir ieškotis naujo. Mat investuoti tiek, kiek pati mašina net neverta, tikrai neapsimoka. Tada ir kyla klausimas, kur dėti seną automobilį ir nuo ko pradėti.

Valstybinės įmonės „Regitra“ Komunikacijos skyriaus specialistė Emilija Bardauskienė patikino, kad iš tiesų dalyvauti eisme gali tik tvarkingos transporto priemonės, kurios nekelia grėsmės pačiam vairuotojui bei aplinkiniams, neteršia gamtos. Jeigu savininkas to garantuoti negali, jis pats ir turi pasirūpinti automobilio išregistravimu bei sunaikinimu.

Taigi pirmas žingsnis, kurio turėtų imtis automobilio savininkas, – susirasti įmonę, turinčią teisę demontuoti netinkamas eksploatuoti transporto priemones, ir gauti savo transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą.





Išduoda pažymėjimą

„Regitros“ atstovė nurodė, jog mūsų šalyje eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojai susibūrę į dvi asociacijas: Lietuvos demontuotojų ir Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociaciją . Šių asociacijų interneto svetainėse http://www.autorecycling.lt ir http://autotvarkymas.lt galima rasti šalies įmonių, turinčių leidimus tvarkyti eksploatuoti netinkamas transporto priemones, sąrašus.

Minėtuose sąrašuose pavyko rasti dviejų mūsų rajone registruotų įmonių kontaktus: Vilkaviškyje įsikūrusios UAB „Onorė“ ir Daugėlaičių kaime registruotos Lolitos Špinderienės įmonės. Tiesa, „Regitros“ specialistė pastebėjo, kad gali būti ir tokių įmonių, kurios nepriklauso minėtoms asociacijoms, tačiau turi leidimus demontuoti automobilius.

Taigi, pristačius netinkamą eksploatuoti automobilį į apdorojimo įmonę, ši „Regitros“ interneto tinklalapyje patikrina, ar transporto priemonė nėra suvaržyta turtinių teisių apribojimų (arešto, įkeitimo ar kt.). Jei tokių apribojimų nėra, įmonė automobilio savininkui išduoda Eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą.





Išregistruoti „Regitroje“

Gavus pažymą apie transporto priemonės sunaikinimą, reikia atvykti į savo rajono ar kitą VĮ „Regitra“ padalinį ir išregistruoti nebetinkamą naudoti automobilį.
Eksploatuoti netinkami automobiliai išardomi iki mažiausių detalių, lieka tik kėbulas. Naudoti dar tinkamos dalys parduodamos. Išardytos detalės surūšiuojamos pagal medžiagą, iš kurios yra pagamintos.


E. Bardauskienė priminė, jog taupydami savo laiką dėl vizito galite internetu užsiregistruoti iš anksto jums patogiam laikui.

Atvykus į „Regitrą“ reikės pateikti savo asmens tapatybės dokumentą, automobilio registracijos liudijimą (jei jis neprarastas) bei automobilio sunaikinimo pažymėjimą, kurį išdavė eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojai. Numerio ženklus (jei jie neprarasti) galima pateikti „Regitrai“, kuri pasirūpins jų sunaikinimu. Numerių sunaikinimu galima pasirūpinti ir patiems.

Atlikus šias procedūras, transporto priemonė išregistruojama visam laikui ir pakartotinai būti įregistruota negalės. Taigi ji niekada nebegalės dalyvauti viešajame eisme.



Pasitaiko atvejų, kai automobilio savininkas negali pateikti transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimo, nes ji seniai nebeegzistuoja, yra išardyta dalimis. Tuomet apie priežastis reikia pateikti paaiškinimą raštu.



Tampa „donorėmis“

Nors utilizuoti mašiną pridavęs šeimininkas įsivaizduoja, kad daugiau niekada jos nepamatys, nes, kaip rodo vakarietiškuose filmuose, šią suknežins didžiulis presas ir suspaudęs į kompaktišką paketą pastatys laužyno pakraštyje, tikroji tiesa visai kitokia. Mat transporto priemonė ne tik nevirs kompaktišku laužo paketu, bet netgi gali tapti „donore“ kitiems automobiliams. Tad visai gali būti, jog net nežinodamas įsigysite savo senosios mašinos detalę, kuri „atgims“ jūsų naujai įsigytoje transporto priemonėje.

Pagal mūsų šalyje galiojančius įstatymus, utilizuoti transporto priemonę dar nereiškia ją sunaikinti absoliučiai visą. Teisę apdoroti eksploatuoti netinkamas transporto priemones turinčios įmonės mašinas tiesiog išardo dalimis, o detales, kurios dar tinkamos naudoti, išparduoda. Būtent dėl šios priežasties mūsų šalies automobilių savininkams, priduodantiems utilizuoti neeksploatuotiną transporto priemonę, ne tik nereikia patiems mokėti už jos sunaikinimą, bet netgi galima neblogai uždirbti. O gautų pinigų suma priklausys nuo modelio paklausos, gamybos metų, mašinos būklės.



Kėbulą supresuoja

Lolitos Špinderienės įmonėje dirbantis jos vyras Ramūnas Špinderis sakė, kad eksploatuoti netinkami automobiliai išardomi iki mažiausių detalių, lieka tik kėbulas. Naudoti dar tinkamos dalys parduodamos.

Išardytos detalės surūšiuojamos pagal medžiagą, iš kurios yra pagamintos. Atskirai sukraunami metalai, plastmasės, sėdynių porolonai, tepaluotos, aplinkai kenksmingos detalės bei kt. Surūšiuotas atliekas pasiima jas utilizuojančios įmonės. Kai automobilis išardomas, jo kėbulas supresuojamas. Tačiau pačios apdorojimo įmonės to nedaro. Kėbulų pasiimti atvyksta Marijampolėje registruota ir specialią presavimo įrangą turinti įmonė.

Kone visi vairuotojai puikiai žino, kur rajone yra naudotomis detalėmis prekiaujantys „šrotai“, o ir pačios įmonės aktyviai reklamuojasi: skelbiasi spaudoje, interneto tinklalapiuose. Tad visai nereikėtų nustebti pamačius savo utilizuoti atiduoto automobilio nuotrauką kuriame nors iš skelbimų portalų. Tiesa, visos mašinos „atsipirkti“ atgal jau negalėsite – panorę įsigysite tik jos detalių.



Publikuota: 2019-10-15 15:23:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai