„Santaka“ / Komandiruotė JAV sugriovė „svajonių šalies“ įvaizdį / Kelionės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda javų kombainą VOLVO 1000 su šiaudų smulkintuvu (3 m pjaunamoji), traktorių CASE JX1100U su frontaliniu krautuvu. Tel. 0 615 11933.
Galioja iki: 2024-06-24 13:28:16

Birželio 20 d., apie 13 val., Pajevonio kapinėse paliktas vyriškas švarkas su dokumentais. Radusiuosius labai prašo grąžinti. Atsilygins. Tel. 0 674 26 322.
Galioja iki: 2024-07-01 11:06:59Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelionės

Dalinkitės:  


Viena iš Amerikoje Jurgos Grigaliūnaitės aplankytų vietų – Lietuvos ambasada Vašingtone.

Nuotr. iš asmeninio albumo


Komandiruotė JAV sugriovė „svajonių šalies“ įvaizdį

Andrius GRYGELAITIS


Savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus laikinoji vadovė Jurga Grigaliūnaitė neseniai grįžo iš komandiruotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur susipažino su vietos savivaldybių darbu.Iš pradžių nepatikėjo

Gegužę J. Grigaliūnaitė iš JAV ambasados gavo laišką, kviečiantį vykti į JAV ir dalyvauti šios šalies remiamoje programoje, skatinančioje ekonomikos vystymąsi savivaldybių lygmeniu.

Iš pradžių vilkaviškietė pamanė, jog tai pokštas, todėl rimtai į kvietimą nereagavo. Tik vėliau nusprendė paskambinti nurodytu telefono numeriu ir sužinojo, kad jos kandidatūrą pasiūlė Lietuvos neįgaliųjų draugijos nariai, į kurių rekomendacijas ir buvo atsižvelgta.

Keliauti į Ameriką buvo pakviesta 10 lietuvių. Per 10 dienų kelionę jie aplankė Vašingtoną, kai kuriuos Mičigano bei Floridos valstijų miestus. Didžiausi iš jų – Mičigane esantis Detroitas bei Floridos pakrantėje įsikūręs Džeksonvilis.

Lietuvių darbotvarkė buvo įtempta. Kasdien jie turėjo po 4–5 susitikimus.Kur tie dangoraižiai?Vašingtone lietuviams buvo įteiktas JAV prezidento Donaldo Trumpo sveikinimas, jie buvo supažindinti su tarptautinės lyderystės bei Amerikos miestų partnerystės ir bendradarbiavimo programomis, mūsų šalies atstovams pristatyta Amerikos politinė, valdymo ir rinkimų sistema. Susitikimuose nemažai dėmesio skirta demokratijos bei federalizmo principams aptarti, akcentuotos pamatinės šalies vertybės.

Vašingtone J. Grigaliūnaitė lankėsi Lietuvos ambasadoje, susipažino su jos darbuotojų veiklomis. Ambasadoje viešėjo organizacijos, padedančios lietuviams įsitraukti į JAV rinką, „Lithuanian Trade Council“ atstovas. Jis patarė norintiems į JAV savo produkciją eksportuoti verslininkams registruotis interneto platformoje www.lithuanianmarketplace.com. Tai gali padaryti ir mūsų rajono verslo atstovai.

„Reikia nepamiršti, kad JAV mastai – didesni nei mūsų šalyje, tad prieš galvojant apie eksportą būtina įvertinti savo galimybes. Kol kas iš Lietuvos į JAV daugiausiai eksportuojama sūrio, medaus ir medienos“, – pasakojo Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistė.

Ji taip pat lankėsi Amerikos valstybės departamente, kurio atstovai dirba su Lietuvos rinka. Kol kas JAV pagal investicijų dydį į Lietuvą užima 15 vietą.Vašingtone lietuvių delegacijai buvo pristatyta įvairių infrastruktūros projektų, papasakota apie pagrindinius iššūkius kuriant viešąsias erdves.

„Kaip ir pas mus, vienas iš didžiausių amerikiečių galvos skausmų – senėjanti infrastruktūra bei amžina kelių būklės problema. Pavyzdžiui, vienos mylios (1, 61 km) asfalto dangos pakeitimas jiems kainuoja apie 800 tūkst. dolerių. Vašingtone veikia šešios nemokamos elektrinių autobusų linijos. Miestui tai kasmet atsieina apie 20 mln. dolerių. Visur, kur teko lankytis, pastebėjome, kad automobilių parkavimas yra labai brangus – mažiausiai 20 dolerių už dieną. Mieste itin daug elektrinių paspirtukų, tačiau juose įmontuoti ribotuvai, neleidžiantys išvystyti didesnio nei 15 km/val. greičio“, – pasakojo pašnekovė.

Jai kiek neįprastas pasirodė ir Vašingtonas, mat jame nėra didesnių nei 13 aukštų namų. Taip yra dėl to, kad nebūtų užstotas miesto centre stovintis Kapitolijus.

„Daugelis Ameriką įsivaizdavome pilną dangoraižių, todėl kai atvykome į Vašingtoną, ėmėme stebėtis, kur jie slepiasi. Sostinėje pilna senų namų, gausu įvairių įstaigų“, – pasakojo J. Grigaliūnaitė.
Komandiruotė buvo labai naudinga, ji padėjo užmegzti pažinčių, įkvėpė naujų idėjų bei minčių. Aišku, daug ką realizuoti mūsų rajone būtų tiesiog neįmanoma, nes per dideli ne tik sistemų, bet ir teisės aktų skirtumai. Viena, ką supratau JAV, – tai nėra ta „svajonių šalis“, kurią daugelis įsivaizduoja.

Bankrutavusi savivaldybė

Itin įdomi patirtis vilkaviškietės laukė Detroite. Šio miesto savivaldybė dar 2013 m. paskelbė bankrotą, kurio pasekmės jaučiamos ir šiandien. Iki tol daugelis vietos gyventojų dirbo automobilių pramonėje, tačiau 2013 m. ji žlugo. Vienoje stambiausių „Ford Rounge“ gamykloje dirbo net 90 tūkst. darbuotojų, o šiandien jų likę vos 6 tūkst. Nukentėjus automobilių pramonei, pasekmes pajuto ir kiti vietos verslai. Prieš penkmetį Detroite gyveno 1, 85 mln. žmonių, o šiandien jų – vos 650 tūkst.

„Amerikiečiai nėra itin sėslūs. Jiems nelabai svarbi gyvenamoji vieta, todėl praradę darbus daugelis ramia širdimi persikrausto į kitas valstijas“, – sakė pašnekovė.

Ji prisipažino Detroite patyrusi nedidelį kultūrinį šoką. Šiame mieste daug apleistų pastatų ir net gyvenamųjų rajonų, gatvėmis šmirinėja nemažai elgetų. Prieš kurį laiką padėtis, ko gero, buvo dar prastesnė, nes pastaruoju metu Detroitas pamažu bando stotis ant kojų, į jį ateina vis daugiau investuotojų. Teigiama, kad nekilnojamojo turto kainos čia – mažiausios šalyje. Mieste kasmet organizuojama apie 3, 5 tūkst. nemokamų renginių.

Vietos savivaldybė su viena agentūra neseniai sudarė trejų metų sutartį, kurios vertė – 5 mln. dolerių. Sutarties esmė – investicijų į miestą pritraukimas, verslo skatinimas ir stambių projektų rengimas. Jei agentūra nepasieks planuojamų rezultatų, ji savivaldybei privalės grąžinti visas lėšas. J. Grigaliūnaitės teigimu, Amerikoje panaši praktika, kai samdomi ne darbuotojai, o perkama paslauga, yra gana dažnas reiškinys.

„Lankėmės Mičigano valstijos sostinėje Lansinge, kurio ketvirtadalį gyventojų sudaro studentai iš viso pasaulio, taip pat ir iš Lietuvos. Susipažinome su valstijos viduje vykdomos politikos niuansais. Taip pat lankėmės Detroito priemiestyje esančioje nedidelėje Hamtramcko savivaldybėje, kurios bendruomenę daugiausiai sudaro emigrantai iš Europos. Ši savivaldybė beveik niekada nevykdo jokio projekto vien iš savo lėšų. Dažniausiai prie projektų prisideda gyventojai, fondai arba filantropai. Panaši praktika plačiai paplitusi ir aktyviai naudojama visoje Amerikoje“, – sakė vilkaviškietė.

Per viešnagę Mičigano valstijoje lietuviai susipažino su organizacijos „Strategic Staffing Solutions“ atstovu, Lietuvos garbės konsulu Džefu Nelsonu. Su investiciniais projektais dirbanti organizacija turi savo biurą Vilniuje ir yra daug prisidėjusi, kad Lietuvos sostinė taptų viena iš paslaugų srities lyderių Rytų Europoje.

Tos pačios trinkelės, tie patys suoliukai...

Šiltajame Džeksonvilyje vykusiuose susitikimuose kalbėtasi apie investicijų, talentų pritraukimą, miesto atpažinimo didinimą bei verslumo skatinimą. Lietuviai susitiko su vietos neįgaliųjų organizacijos nariais. Pagrindinis jos pragyvenimo šaltinis – surinktos baudos už ne vietoje pastatytus automobilius. Kas mėnesį surenkama maždaug po 30 tūkst. dolerių.

Lietuviai taip pat buvo supažindinti su Žmogaus teisių bei Korupcijos prevencijos komisijų veikla. Įdomu, kad beveik pusė Žmogaus teisių komisijos nagrinėjamų skundų yra susiję su rasizmu.

„Lankėmės Džeksonvilio bibliotekoje. Gyventojai į ją gali ateiti ne tik paskaityti, bet ir dalyvauti užimtumo programose. Pavyzdžiui, bibliotekoje stovi siuvimo mašinos, kuriomis gali naudotis visi norintieji“, – stebėjosi pašnekovė.

Ją taip pat nustebino, jog Amerikoje savivaldybės nėra atsakingos už švietimo sistemą, tačiau joms pavaldžios policijos bei gaisrinės tarnybos. Vietiniai tarybos nariai nėra renkami vienu metu. Rinkimai vyksta kas dvejus metus ir per juos išrenkama tik pusė atstovų. Taip užtikrinamas tęstinumas, visa taryba nepakeičiama iškart. Tarybos narių ir merų kadencijos įvairiose valstijose skiriasi. Jos gali trukti nuo 2 iki 5 metų. Valstijose rinkimai gali vykti skirtingu laiku. Tai sprendžia pačios savivaldybės.J. Grigaliūnaitei įdomi pasirodė amerikiečių socialinė sistema. Šalyje vyrauja požiūris, jog kiekvienas žmogus yra atsakingas už save. Gyventojai socialinę pašalpą gali gauti ne ilgesniam nei 2 metų laikotarpiui ir tik kartą gyvenime. Jei per tą laiką nepavyksta „atsistoti ant kojų“, antrą sykį pagalbos ranka netiesiama. Nemažai žmonių siekia dirbti savivaldybei pavaldžiose įstaigose, nes tuomet savivaldybė pasirūpina senatvės pensija. Daugelis privataus verslo atstovų pensiją kaupia fonduose.

„Komandiruotė buvo labai naudinga, ji padėjo užmegzti pažinčių, įkvėpė naujų idėjų bei minčių. Aišku, daug ką realizuoti mūsų rajone būtų tiesiog neįmanoma, nes per dideli ne tik sistemų, bet ir teisės aktų skirtumai. Viena, ką supratau JAV, – tai nėra ta „svajonių šalis“, kurią daugelis įsivaizduoja. Ten gatvėse paklotos tos pačios trinkelės, stovi tie patys suoliukai, net mačiau tokį pat kaip Vilkaviškyje fontaną. Galbūt galimybės toje šalyje ir didesnės, bet visur reikia sunkiai dirbti. Manau, kad mes gyvename pakankamai gerai, tik reikia mokėti tuo džiaugtis“, – sakė pašnekovė.Galerija: Dertroitas
Publikuota: 2019-10-10 09:32:51

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Medicinos punktuose greitai nebeliks kam dirbti
* Besikeičiančios tradicijos neaplenkia ir Bažnyčios
* Fotografijų ekspediciją vainikuos darbų paroda
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kuris vasaros mėnuo atostogauti Jums geriausias?
Birželis.
Liepa.
Rugpjūtis.
Nematau skirtumo.
Vasarą neatostogauju.Kalbos patarimai

Apie žodį „rinkiminis“
Žodžio „rinkiminis“ daryba buvo vertinama kaip nebūdinga (priesagos -inis vediniai paprastai nedaromi iš abstraktų). Tačiau žodžio „rinkimai“ reikšmė sukonkretėjo ir vediniai „rinkiminis“, „priešrinkiminis“, „porinkiminis“ vertintini kaip galimi.
Atkreiptinas dėmesys, kad termininiuose junginiuose vartojamas nusakomasis kilmininkas, pvz.: rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė, rinkimų komisija, rinkimų programa.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai