„Santaka“ / Kad sultys būtų ne tik skanios, bet ir kokybiškos / Maisto sauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Maisto sauga

Dalinkitės:  


Iš puikių vaisių tikimės gauti ir skanų produktą.

Autorės nuotr.


Kad sultys būtų ne tik skanios, bet ir kokybiškos


Nors dėl šalnų ir sausrų obuolių derlius šiemet nėra labai gausus, vis dėlto savaitgaliais pro pravirus langus vis dažniau gali pajusti tą saldžiarūgštį, maloniai iki galugerklio nukutenantį kvapą. Tai reiškia, kad prasidėjo sulčių konservavimo metas.

Sveikas produktas

Obuolių sultys – ir gardus, ir sveikas gėrimas. Jas ypač rekomenduojama gerti sergant mažakraujyste, podagra, širdies ir kraujagyslių ligomis. Obuolių sultyse gausu vitaminų C, P, B1, B2, kalcio, fosforo, natrio, kalio, geležies, cinko, nikelio druskų. Nemažas cukraus ir organinių rūgščių kiekis padeda atsigauti po didelio fizinio krūvio.

Vis dėlto ne pro šalį pasirūpinti, kad šis produktas, kaip ir visi kiti, patenkantys į mūsų organizmą, būtų geros kokybės. Tad svarbu ne tik sveiki obuoliai, bet ir švara, higienos normos, kurių būtų laikomasi gaminant sultis.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, Lietuvoje užregistruotos ir veikia 93 sulčių spaudyklos, jų skaičius kasmet sparčiai auga.

Tačiau realiai spaudyklų yra kur kas daugiau, tik jos – neregistruotos, t. y. dirba nelegaliai. Pranešimai apie tokias įmones sezono metu VMVT pasiekia iš įvairių Lietuvos rajonų.


Apie galimai nelegaliai veikiančias spaudyklas VMVT dažniausiai informuoja kaimynai ar suteiktomis paslaugomis nusivylę klientai.

Turi būti VMVT sąraše

Marijampolės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Gediminas Gvazdaitis priminė, kad norint užsiimti sulčių spaudimo veikla būtina turėti maisto tvarkymo pažymėjimą, o spaudyklų patalpos privalo atitikti minimalius higienos reikalavimus.

Spaudykloje turi būti viešai tiekiamas geriamasis vanduo žaliavai ir inventoriui plauti, tinkamai tvarkomos vaisių išspaudos, o sulčių spaudėjai, kaip ir visi maisto tvarkytojai, privalo būti pasitikrinę sveikatą ir išklausę higienos žinių kursus.

Beje, registruotis sulčių spaudimo veiklai nesudėtinga, reikiamus dokumentus galima pateikti elektroniniu būdu. Nemokamas leidimas išduodamas per 5 darbo dienas.

„Jei kyla klausimas, ar sulčių spaudėjas dirba legaliai, galima paskambinti į mūsų tarnybą, taip pat patikrinti internete, atsivertus VMVT svetainę, kurioje yra įkeltas Maisto tvarkymo subjektų sąrašas. Joje norimą subjektą (ne tik sulčių spaudėjus, bet ir bet kokia kita maisto tvarkymo veikla užsiimančius subjektus) galima rasti ir pagal veiklą, ir pagal adresą ar maisto tvarkymo subjekto pavadinimą. Jei sąraše įmonės neradote – ji dirba nelegaliai“, – aiškino G. Gvazdaitis.


Vilkaviškyje ir Kybeikiuose

Vilkaviškio VMVT vyr. specialistė, maisto produktų inspektorė Vilija Vasiliauskienė teigė, kad mūsų rajone užregistruotos dvi gyventojams sezonines vaisių, uogų ir daržovių sulčių spaudimo paslaugas teikiančios įmonės: tai Kybeikiuose (Kybartų sen.), Kaštonų gatvėje, esanti Dariaus Račkausko įmonė ir spaudykla „Sodo sultys“, esanti Vilkaviškyje, Pramonės gatvėje. Pastaroji sultis dar ir pakuoja į sterilias pakuotes. Mūsų rajone užregistruota ir UAB „Vaiskona“, tačiau tai yra stambesnė įmonė, užsiimanti ne tik sulčių gamyba, bet ir uogų, vaisių bei daržovių perdirbimu, gaminanti tyres, džemus, padažus ir kt.

„Jei mūsų rajone dar kažkas siūlo mokamą sulčių spaudimo paslaugą, galima įtarti, jog ši veikla yra nelegali, nes ja užsiimama be VMVT leidimo ir, matyt, slepiant mokesčius. Deja, nelegalus verslas plinta, sudarydamas nesąžiningą konkurenciją. Žmonės apie tai turi pranešti, ir ne tik mūsų tarnybai. Tokia veikla privalo domėtis ir Mokesčių inspekcija, policijos pareigūnai“, – kalbėjo V. Vasiliauskienė.

G. Gvazdaitis VMVT sakė, jog neseniai Marijampolės apskrityje buvo nubaustas asmuo, apie kurio nelegalią sulčių spaudimo veiklą taip pat informavo kaimynai. Beje, šis žmogus tuo pat metu buvo registruotas Užimtumo tarnyboje, tad, savaime aišku, įregistravus veiklą būtų praradęs nedarbo išmokas.


Marijampolietis buvo įspėtas susitvarkyti dokumentus ir sulčių spaudimo verslą užregistruoti, tačiau jis pasirinko savo spaudyklą uždaryti.

Svarbu ir tara

Šviežios sultys – greitai gendantis produktas. Todėl jas reikia pasterizuoti pakaitinant iki 80–95 °C, po to atvėsinti ir išpilstyti. Sulčių skonis ir spalva labai daug priklauso nuo to, kaip greitai po pasterizavimo jos atvėsinamos. Kuo greičiau tai atliekama, tuo išgaunama geresnė gėrimo kokybė. Sultys po pasterizavimo turi būti išpilstytos į švarius, steriliai paruoštus indus. Žalvariniai ir variniai indai sultims laikyti netinka. Plastikiniai maišeliai turi būti skirti sąlyčiui su maistu.

Norint ilgiau išsaugoti maistinę vertę ir vitaminus, sultis reikia laikyti tamsioje, vėsioje vietoje. Joms gaminti netinka neprinokę, sudaužyti, įpuvę ir kenkėjų pažeisti vaisiai. Tokios sultys būna gana drumzlinos, o savaime nuskaidrėti gali tik per ilgesnį laiką. Drumzlės priklauso ir nuo obuolių veislės. Rūgštesnių obuolių sultys greičiau skaidrėja, o vasarinių veislių – sunkiau, nes dažniausiai būna atvežami jau pernokę vaisiai.

Namuose žiemai konservuojant ne tik sultis, bet ir kitus produktus tinka tik stiklinė tara. Specialistai primena, kad plastikiniai buteliai yra skirti naudoti tik vieną kartą ir tik tam produktui, kuriam jie yra pagaminti, tarkime, vandeniui. Plastiko buteliai netiks nei sultims, nei kompotui, mat iš plastmasės išsiskiriančios cheminės medžiagos gali būti kenksmingos mūsų sveikatai.



Publikuota: 2019-09-25 14:27:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai