„Santaka“ / Namų darbų neatlikusiems mokyklos vadovams – rajono valdžios kritika / Problema

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kalėdines egles, daniškus kėnius. Tel.: 8 654 60 179, 8 667 44 277.
Galioja iki: 2021-12-17 13:29:52Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Problema

Dalinkitės:  


Šiuo kvietimu susidomėjo vos kelios dešimtys mokinių.

Renatos VITKAUSKIENĖS nuotr.


Namų darbų neatlikusiems mokyklos vadovams – rajono valdžios kritika

Andrius GRYGELAITIS


Kiek daugiau nei prieš metus Marijampolės profesinio rengimo centro (MPRC) Vilkaviškio skyrius sulaukė netikėtos žinios: įstaigai neleista priimti naujų mokinių ir 2020 m. planuota ją uždaryti. Vis dėlto po rajono valdžios įsikišimo mokyklai buvo suteiktas dar vienas šansas įrodyti, kad ji yra reikalinga. Deja, per visą šį laiką iš mirties taško beveik nepasistūmėta. Populiarumas mažėja

Kartais atrodo, jog MPRC Vilkaviškio skyrius reikalingas visiems, tik ne pačios mokyklos bendruomenei. Tuo buvo galima įsitikinti jau antrąkart šį mėnesį politikų iniciatyva surengtame susitikime su įstaigos vadovybe. Norėta išsiaiškinti dabartinę skyriaus padėtį, aptarti ateities perspektyvas. Deja, susirinkusieji ko nors naujo neišgirdo. Pasirodo, šiandien mokyklos situacija beveik tokia pati, o gal net ir blogesnė nei prieš metus, kai įstaigai laikinai buvo uždrausta priimti naujus mokinius.

Norinčiųjų mokytis MPRC Vilkaviškio skyriuje kasmet mažėja. Šiemet semtis pasirinktos profesijos žinių priimti vos 29 nauji mokiniai. Apdailininko-statybininko specialybę pasirinko 7, technikos priežiūros verslo darbuotojo – 12, o virėjo – 10 jaunuolių. Jei artimiausiu metu neatsiras daugiau norinčiųjų mokytis šių profesijų, grupių išlaikymas guls ant MPRC pečių, nes ministerija finansuoja tik tas, kuriose mokosi bent 15 asmenų.


Verta paminėti, kad Vilkaviškio skyrius mokiniams siūlė rinktis ir kelias kitas profesijas, bet jos apskritai nesulaukė jokio susidomėjimo. Pavyzdžiui, siuvėjo amatą norėjo įgyti vos du mokiniai.

Palyginti maždaug 10 tūkst. gyventojų mažiau turinčiame Šakių rajone esančiame MPRC Kudirkos Naumiesčio skyriuje mokytis profesijos šiemet panoro apie 150 jaunuolių, o Marijampolėje – daugiau nei 800. Kyla klausimas: kuo mes kitokie?

Siūlė optimizuoti

Į susitikimą atvykęs Marijampolės PRC direktorius Gražvydas Juodišius pristatė dabartinę Vilkaviškio skyriaus padėtį, aptarė galimybes, kaip padaryti jį kuo patrauklesnį bei efektyvesnį. Direktoriaus teigimu, reikėtų atsisakyti nebenaudojamų perteklinių pastatų, juos perduodant turto bankui. Vien mokyklos antro korpuso išlaikymas kasmet kainuoja 19, 3 tūkst. eurų, o praktinių užsiėmimų patalpos, nors jos jau daugiau nei 12 metų nešildomos, įstaigai kasmet atsieina dar 3, 5 tūkst. eurų.

Dėl šių priežasčių ir dėl to, kad technikos bazė Vilkaviškyje pasenusi ir visiškai nusidėvėjusi, G. Juodišius siūlė praktinį mokymą iš mūsų miesto perkelti į Marijampolę arba Kudirkos Naumiestį, kur naudojama kokybiškesnė įranga ir modernesnė technika.


MPRC vadovas taip pat svarstė, jog reikėtų mažinti ir Vilkaviškio skyriaus darbuotojų skaičių. Šiuo metu čia dirba 20 mokytojų ir dar 17 kitų sričių specialistų. Pastariesiems skirta 18, 25 etato, tad, G. Juodišiaus teigimu, jų skaičių būtų galima sumažinti iki 13, 75 etato.

„Kai kurių darbuotojų tikrai nereikia. Pavyzdžiui, visuose MPRC skyriuose dirba elektrikai, tačiau jų paslaugos kasdien juk nereikalingos“, – svarstė MPRC direktorius.

Jis tvirtino, kad Vilkaviškio skyrius yra svarbus jaunimo nedarbo problemoms spręsti bei emigracijai mažinti, o įvykdžius pertvarkymus įstaiga galėtų ir toliau kokybiškai rengti kvalifikuotus specialistus, reikalingus regiono darbo rinkai.

Ieškojo priežasčių

MPRC Vilkaviškio skyriaus vedėjas Gražvydas Šliauteris pripažino, kad dabartinė situacija nuvilia ir jį patį, tačiau teigė, jog pastangų siekiant pritraukti naujų mokinių buvo dėta daugiau nei ankstesniais metais.

„Dalyvavome miesto šventėse, specialiai dėl siuvėjo profesijos pasikvietėme privačių asmenų, kurie jaunuolius kvietė atvykti mokytis į mūsų skyrių. Važinėjome ir po seniūnijas, ten palikdami visą informaciją, vykome į kai kurių mokyklų karjeros dienų renginius. Deja, laukto rezultato nepasiekėme“, – apgailestavo G. Šliauteris.


Jo teigimu, tam įtakos galėjo turėti net keletas priežasčių. Kaip vieną iš jų vedėjas įvardijo praėjusiais metais įstaigai padarytą antireklamą, kai buvo paskelbta, jog 2020 m. Vilkaviškio skyrius bus uždarytas. Taip pat, G. Šliauterio nuomone, prisikviesti naujų mokinių tapo sudėtingiau ir dėl įsigaliojusių duomenų apsaugos reikalavimų. Anksčiau šios mokyklos atstovai, bendraudami su kitų rajono ugdymo įstaigų direktoriais, iš jų gaudavo kai kurių moksleivių kontaktus ir vėliau jaunuolius asmeniškai pakviesdavo pas save. Dabar to padaryti tapo neįmanoma. Aišku, ne paskutinę vietą drastiškai mažėjančiam mokinių skaičiui turi ir nugyventa įstaigos pastatų bei techninės bazės būklė.

Užimtumo tarnybos Vilkaviškio skyriaus vadovė Reda Besasparienė įžvelgė ir dar vieną priežastį, kodėl mokiniai nenoriai renkasi MPRC Vilkaviškio skyrių. Anot specialistės, čia siūlomos nepopuliarios specialybės. Pavyzdžiui, Kudirkos Naumiesčio skyriuje jaunuoliai gali įgyti daug paklausesnes pardavėjo, barmeno-padavėjo ar socialinio darbuotojo padėjėjo profesijas.

„Mes ne vienus metus prašome, kad ir Vilkaviškyje būtų panaši pasiūla. Mieste daugėja prekybos centrų, jiems nuolat trūksta pardavėjų. Taip pat turime nemažai su medienos pramone susijusių įmonių. Kodėl nepritaikoma jokių profesijų, atsižvelgiant į verslininkų poreikius?“ – klausė R. Besasparienė.

Reaguodamas į tai G. Šliauteris bandė teisintis, jog Vilkaviškyje nėra pakankamai kompetentingų specialistų, galinčių moksleiviams suteikti tokioms profesijoms įgyti reikalingų žinių.

Nors LAMA BPO – programa, per kurią priimami nauji mokiniai, jau uždaryta, tačiau MPRC Vilkaviškio skyriaus vedėjas vylėsi, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dar leis naujų mokinių priimti visą rugsėjį. Bent jau tokia praktika taikyta ankstesniais metais.

Direktoriaus pasiteisinimai neįtikino

Susipažinę su dabartine MPRC Vilkaviškio skyriaus situacija rajono valdžios atstovai neslėpė nusivylimo. Jų nuomone, per pastaruosius metus nebuvo padaryta beveik nieko, jog padėtis bent kiek pagerėtų. Ypač nusivylęs buvo rajono meras Algirdas Neiberka.

„Vieša paslaptis, kad jei skyriuje nebus mokinių, jis bus uždarytas. Ankstesnių metų investicijos į Marijampolės ir Kudirkos Naumiesčio skyrius signalizuoja, jog Vilkaviškio skyriaus uždarymui buvo kryptingai ruoštasi, tačiau ir vietinė mokyklos bendruomenė nieko nedarė, kad tai pasikeistų. Kodėl nedalyvauta Europos Sąjungos remiamuose projektuose? Kodėl neprašyta nacionalinės paramos? Įstaigos būklė – apverktina, technikos bazė – pasenusi, tad nenuostabu, jog norinčiųjų čia mokytis nuolat mažėja. Kodėl šiemet apie naujus priėmimus nebuvo skelbta rajoninėje spaudoje? Gal reikėjo aktyviau reklamuotis, pakabinti daugiau plakatų? Tikrai buvo galima didesnį dėmesį skirti Kybartų bei kitų seniūnijų bendruomenėms! Reikia nuolat viešintis, kad aplinkiniams mokyklos simbolika taptų įprasta ir priimtina“, – griežtai kalbėjo rajono vadovas.


. Neiberka ragino MPRC Vilkaviškio skyriaus bendruomenę susitelkti ir per rugsėjį dėti visas įmanomas pastangas, siekiant prisikviesti kuo daugiau naujų mokinių.

Merui antrino ir Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas. Jo teigimu, pastaruosius kelerius metus mokykla labiau panašėjo ne į ugdymo įstaigą, o į muziejų.

„Buvo daroma viskas, kad reikėtų kuo mažiau vargti: atsisakyta dirbamų žemių, augalų apsaugos kursai vykdavo visur, tik ne Vilkaviškyje, o norintieji įgyti teisę vairuoti traktorių turėdavo laukti, kol susidarys grupės. Bet juk žmonėms to reikėdavo čia ir dabar, tad jie mieliau vykdavo į kitus rajonus ir ten per vieną dieną viską susitvarkydavo“, – išsakė priekaištus V. Gavėnas.

Nusivylimo neslėpė ir Savivaldybės tarybos narys Valdas Kamaitis. Jo nuomone, ne valdžios atstovai turi mokyti, kaip reikia dirbti, o pati įstaigos bendruomenė privalo tai suprasti.

„Susidaro įspūdis, jog mokyklos bendruomenei įstaiga pradeda rūpėti tik tada, kai jai gresia išnykimas. Kai prieš metus mokyklai buvo suteiktas antras šansas, manėme, kad ji juo pasinaudos. Deja, nuo to laiko nepadaryta visiškai nieko“, – apgailestavo V. Kamaitis.


Meras ragino MPRC Vilkaviškio skyriaus bendruomenę susikoncentruoti ir bandyti per rugsėjį ne tik prisikviesti kuo daugiau naujų mokinių, bet ir atlikti bent kosmetinį patalpų remontą, kad šios taptų jaukesnės.

Susitarta ir toliau aktyviai bendradarbiauti bei dalyvauti MPRC Vilkaviškio skyriaus pokyčių procese. Kitas panašaus pobūdžio susitikimas numatytas spalio viduryje.Publikuota: 2019-09-02 11:05:59

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Eglučių įžiebimo šventėse – lazeriai ir ugnies šou
* Žemdirbiai nustebę: vilkaviškiečiai išmesti iš Lietuvos ūkininkų sąjungos
* Virbalio moterų klubo bitutės ruošiasi kalėdinei mugei
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip reaguojate į augančią infliaciją?
Bijau, kad neįpirksiu būtinų prekių.
Neramu, nes nuvertės santaupos.
Investavau, infliacija negąsdina.
Dėl to nesuku galvos.Kalbos patarimai

Kaip taisyklingai nurodyti pareigas?
Veiklos barų vadovų pareigų pavadinimai sudaromi su kilmininko formos priklausomuoju žodžiu, pvz.: komercijos direktorius ( direktorius komercijai būtų klaida).
Kai nusakomas pavaldumo santykis ( direktoriaus pavaduotojas ) ir veiklos sritis, kilmininkas užimtas, tai veiklos pavadinimas reiškiamas naudininku, pvz.: mero patarėjas kultūrai. Šie pavadinimai gali būti sudaromi ir su žodžiu reikalams, pvz., direktoriaus pavaduotojas gamybos reikalams.
Patarėjų pareigų pavadinimai gali būti sudaromi su žodžio klausimai įnagininku, pvz., patarėjas užsienio politikos klausimais.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas