Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Keturiems komunalinio ūkio darbuotojams darbo valant upę pakaks kelioms savaitėms.
Autorės nuotr. Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ
Antradienį Vilkaviškio komunalinio ūkio darbuotojai pradėjo šienauti per miestą tekančios Šeimenos upės pakrantes ir pačią jos vagą.
|
Komunalininkai šį darbą atlieka „apsiginklavę“ dalgiais ir ilgomis šakėmis, nes jokios technikos, skirtos pjauti žolėms vandenyje, įmonė neturi. Juolab kad ir vanduo per sausrą smarkiai nusekęs, tad net ir išsinuomojus valtį su pjovimo įranga jos tokia upe nepaleisi.
„Bandžiau visko sugalvoti, kaip palengvinti žmonėms darbą, bet kitokių priemonių, kaip dalgis ir šakės, neturime. Jokia technika nepritaikyta pjauti vandenyje, traktoriais dirbti taip pat neįmanoma, tad tenka viską daryti rankiniu būdu, – sakė Vilkaviškio komunalinio ūkio direktorius Valentinas Gražulis. – Mūsų darbas yra išvalyti upės vagą: išpjauti žoles, nušienauti pakrantes ir viską, ką išvalėme, išvežti. Šiuo metu pradėjome pjauti atkarpą tarp Eucharistinio kongreso tilto ir kito, esančio Gedimino gatvėje. Davėme vyrams bridkelnes, kad jie nemirktų vandenyje. Darbas labai sunkus, bet kitokio varianto nėra. Gerai, jog šįmet užsakymą išvalyti upę gavome ne spalio mėnesį, kaip buvo pernai, tai nors nėra šalta.“
Komunalinio ūkio vyrai valys Šeimenos upės atkarpą nuo siuvimo fabriko iki pat miesto galo už ligoninės tilto. Keturiems rimtai dirbantiems komunalininkams šis darbas užtruks keletą savaičių.
Kaip sakė Vilkaviškio seniūnas Remigijus Kurauskas, tokie darbai ir atsieina nepigiai. Pernai už upės valymą sumokėta 5 tūkst. eurų. Pasak jo, jei mieste norime matyti tvarkingas, švendrais ir žolėmis neapaugusias upes, tai jų vagos bei šlaitai turi būti tvarkomi kasmet. Juk upė – gyvas organizmas. Aišku, darbai užsakomi pagal išgales.
„Anksčiau žoles upėje šienaudavo žmonės iš viešųjų darbų programos, tačiau jau keleri metai neatsiranda tokių, kuriems galėtume patikėti dalgį, o ką jau kalbėti apie pjovimą juo vandenyje. Naudingų darbuotojų, kurie turi atidirbti už pašalpas, vis mažėja. Ir ne todėl, kad mažėja paramos gavėjų...“ – guodėsi seniūnas.
Priminsime, jog Šeimenos ir Vilkaujos upių vagos Vilkaviškio mieste už ES lėšas buvo išvalytos 2011 metais. Išvalytų ruožų ilgis siekė beveik 5 km, buvo iškasta apie 21 tūkst. m³ dumblo. Po to dar penkerius metus Savivaldybė buvo įsipareigojusi atlikti išvalytų upių vagų priežiūrą. Aptarnavimo laikotarpis jau seniai pasibaigė, tačiau upės vagą valyti reikia ir toliau. Kasmet Šeimena vis labiau senka ir vis labiau užželia. Senieji Vilkaviškio gyventojai mano, kad tai – dar sovietinių laikų palikimas, kai jos vaga buvo ištiesinta ir įkalinta tarp betoninių krantų. Anksčiau ši upė buvusi plati, žmonės čia plaukiodavo valtimis, žvejodavo.
Hidrologai teigia, kad Lietuvos upių ekosistemos kitimą, arba eutrofikaciją, sukėlė cheminių maisto medžiagų, dažniausiai tirpių azoto ir fosforo junginių, perteklius. Vandens ekosistemos yra ypač jautrios fosfatų kiekio padidėjimui, o jų kiekį didina nuleidžiamos į upes nevalytos nuotekos, žemės ūkyje naudojamos trąšos ir cheminės medžiagos. Todėl nenuostabu, jog „patręštos“ upių vagos pradėjo užželti vandens augalais. Tad „pjauname“ civilizacijos pasekmes.
Publikuota: 2019-08-16 10:10:35
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Jauni kopūstų augintojai sunkumams nepasiduoda * Remontuojamos gatvės vienus piktina, kitus džiugina * Universitete susitelkusiems senjorams svarbu, ką vertingo jie padaro miestui Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Gladiolė ar kardelis? Šios vilkdalgių šeimos daugiametės svogūninės gėlės (lot. gladiolus ) lietuviškas botaninis pavadinimas – kardelis. Gladiolė – tarptautinis žodis. Taigi vartotini abu žodžiai.
Šūksniai
Statistika
|