„Santaka“ / „Motorinuko“ vairuotojas pasigedo aiškumo / Kelyje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kelyje

Dalinkitės:  


Vasarą į gatves pažyra dviratės motorinės transporto priemonės, kurių vairuotojai ne visada laikosi eismo taisyklių.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


„Motorinuko“ vairuotojas pasigedo aiškumo


Ar reikia drausti seną motorinį dviratį privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu? Ar tokiai transporto priemonei būtina techninė apžiūra? Šiuos klausimus norėjo išsiaiškinti nuo sovietinių laikų „motorinuku“ važinėjantis „Santakos“ skaitytojas.

Baiminasi pareigūnų

Vyras laiške redakcijai pasakojo, jog jo motorinis dviratis sovietiniais laikais buvo pagamintas Rygoje (Latvija). Ši transporto priemonė esanti tiesiog puiki ir labai gaila, kad dabar tokių jau niekas negamina. Nors nebedaug žmonių turi išlaikę šitokius senus „motorinukus“, vis dėlto aktualu žinoti, kokie reikalavimai taikomi jų savininkams.

„Santakos“ skaitytojas savo „motorinuku“ dar važinėja, tačiau baiminasi akistatos su pareigūnais. Mat nėra įsitikinęs, ar važinėjant tokia transporto priemone reikia konkrečios kategorijos vairuotojo pažymėjimo, ar privalu atlikti techninę apžiūrą.

Vyras sakė domėjęsis civilinės atsakomybės draudimo kainomis ir labai nustebęs, jog drausti motorinį dviratį kainuoja tiek pat kaip automobilį. Be to, rajono gyventojui rūpėtų, ar jo transporto priemone galėtų važinėti penkiolikmetis anūkas, mat šiam tai labai knieti.



Senjoras nurodė, kad jo motorinis dviratis išvysto maksimalų 40 km/h greitį, variklio galingumas – 1 kW, o darbinis tūris – 45 cm³.

Vyras tvirtino internete radęs informacijos, jog transporto priemonių, kurių variklio galingumas neviršija 1 kW, nereikia nei drausti, nei pristatyti į techninę apžiūrą. Tačiau jo pažįstamas, važinėjantis analogiška transporto priemone, turėjo karčios patirties, kai sustabdę policijos pareigūnai šių dokumentų pareikalavo.

Mopedai – ne dviračiai

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Gylys sakė, kad reikalavimai, keliami motorinių dviračių transporto priemonių eismui, priklauso nuo jų techninės charakteristikos. Jei motorinio (elektrinio) dviračio maksimalus greitis nesiekia 25 km/h, o variklio galia iki 1 kW – nei techninės apžiūros, nei civilinės atsakomybės draudimo juo važiuojant nereikia. Tokią transporto priemonę būtų galima vairuoti ir penkiolikmečiam „Santakos“ skaitytojo anūkui, neturinčiam teisės vairuoti motorines transporto priemones.

Tačiau redakcijai pateikta senjoro transporto priemonės charakteristika rodo, kad pagal Kelių eismo taisyklių apibrėžimą vadinamasis „motorinukas“ patenka ne į motorinių dviračių, o į mopedų klasę. Šiai priklauso paprastieji mopedai, išvystantys iki 45 km/h greitį, vadinamieji elektriniai „čioperiai“, pasiekiantys iki 40 km/h greitį, ir elektriniai paspirtukai, galintys važiuoti ne didesniu nei 35 km/h greičiu.
Mopedų klasės transporto priemonėms keliami aukštesni reikalavimai nei motoriniams dviračiams.



Reikia pažymėjimo

Tokioms transporto priemonėms keliami visai kitokie reikalavimai nei motoriniams dviračiams. Mopedų vairuotojai privalo turėti AM arba bet kurios kitos kategorijos vairuotojo pažymėjimą, transporto priemonė turi būti ženklinta valstybiniu numeriu, drausta privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu ir perėjusi techninę apžiūrą.

Mopedų kategorijai priklauso transporto priemonės, kurios išvysto 25–45 km/h greitį, o variklio galia – nuo 1 kW iki 4 kW. Jomis važiuojantys asmenys privalo dėvėti apsauginius šalmus.

Tiesa, mums parašiusio skaitytojo mopedą galėtų vairuoti ir jo anūkas, mat šios kategorijos transporto priemones galima vairuoti nuo 15 metų. Tam būtina įgyti teisę vairuoti ir turėti AM kategorijos vairuotojo pažymėjimą.

Kainos skiriasi

Vairuotojo civilinės atsakomybės draudimo kaina priklauso nuo daugelio rodiklių, o ne vien nuo transporto priemonės vertės. Tad visai gali būti, kad tiek automobilį, tiek mopedą vairuojantis asmuo už civilinį draudimą mokės labai panašią sumą.

Draudėjai privalomojo draudimo kainas apskaičiuoja pagal turimus algoritmus, kurie yra konfidenciali kiekvienos bendrovės informacija. Paprastai privalomojo draudimo kaina apskaičiuojama pagal tris stambius informacijos blokus: transporto priemonės charakteristiką (markė, modelis, gamybos metai, galia ir kt.), vairuotojo charakteristiką (stažas, amžius, lytis) bei drausmingumą (eismo įvykių skaičius ir dažnis, nuostolių dydis) ir draudimo sąlygas (galiojimo laikotarpis ir teritorija, ar transporto priemone naudosis kiti vairuotojai bei kt.).



Tad nenuostabu, kad tam pačiam vairuotojui, įsigijusiam, pavyzdžiui, 2001 m. gamintą „Audi A4“, draudimo kaina gali būti didesnė nei tuo atveju, jeigu žmogus įsigytų 2005 m. „Opel Vectra“. Arba tos pačios markės ir pagaminimo metų transporto priemonės draudimas skirtingiems vairuotojams skirsis nemaža suma.

Nustatydamos kainą draudimo įmonės remiasi savo turimais duomenimis ir pačių prisiimamą riziką, nustatydamos įmokos dydį. Todėl skirtingose bendrovėse tas pats vairuotojas už tos pačios transporto priemonės draudimą mokės skirtingai.



Publikuota: 2019-07-16 15:43:44

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai