Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Parduoda traktorių MTZ-82 (3000 Eur). Tel. (8 342) 47 638.
Galioja iki: 2023-09-29 11:21:43
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2019-06-17 16:35
Maskvos miesto betoninėse „džiunglėse“ kasmet įkuriama vis daugiau žaliųjų oazių. Autorės nuotr. Maskva į žalumą investuoja milijardus
Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ
Pirmą birželio savaitgalį Rusijos sostinėje Maskvoje vyko svarbus renginys – metinis Europos arboristikos tarybos (European Arboricultural Council – EAC) susitikimas. Jame Maskva pripažinta Europos medžių miestu.
|
Priėmė į Europos arboristikos tarybą
Kelias dienas delegatai iš 22 šalių sprendė svarbius darbinius klausimus. Per renginį Lietuvos arboristų asociacija (LARA) buvo priimta į Europos arboristikos tarybą. Vienas iš LARA steigėjų ir jos vadovas yra vilkaviškietis arboristas Renaldas Žilinskas.
Susitikime dalyvavęs kraštietis sakė, kad jį iš tikrųjų nustebino Maskvos žalumas: didžiuliame mieste net prie senų daugiabučių auga daug ne pirmą dešimtmetį skaičiuojančių lapuočių medžių ir niekas nesiskundžia, kad jie užstoja šviesą, neprašo iškirsti bei tyliai jų nežudo. Apie 12 mln. gyventojų turinčiame mieste įsikūrę žmonės džiaugiasi medžių teikiamu pavėsiu, nes vasarą megapolyje su nenutrūkstamu automobilių judėjimu būna beprotiškai karšta. Jei nebūtų nuolat laistomos gatvės ir plaunami šaligatviai, greičiausiai lydytųsi net batų padai.
Atsivežė tūkstančius medžių
Delegatams buvo pristatytas milijardus kainavęs projektas „Mano gatvė“, kurį įgyvendinant buvo pasodinta apie 13 tūkst. medžių ir 252 tūkst. krūmų įvairiose Maskvos vietose. Beveik visi jie atvežti iš medelyno Vokietijoje ir pritaikyti būtent miesto sąlygoms. Daugelis medžių buvo sodinami jau labai dideli, skaičiuojantys ir dvidešimtus, ir trisdešimtus metus. Ten per 20–30 metų medžiai būna keletą kartų persodinami. Tokių augalų ir šaknynas, ir laja – kompaktiški, jie neužauga itin aukšti, todėl idealiai tinka augti prie gatvių miesto sąlygomis.
Kaip sakė R. Žilinskas, mūsų medelynai taip pat galėtų auginti tokius miestui pritaikytus medžius, tačiau kol šalyje nėra želdynų strategijos ir neaišku, ar kas pirks medžius, į kuriuos investuota ne tik daug pinigų, bet ir keli dešimtmečiai priežiūros, tol būsime priversti juos pirkti iš užsienio. Ten miesto medžių auginimo tradicijos daug gilesnės.
Projekto vykdytojai pasakojo, kad iš medelyno furgonais dideli augalai buvo gabenami po du–tris. Tokia kelionė trukdavo apie tris dienas. Galima tik įsivaizduoti, kiek kainavo iš Vokietijos į Maskvą atvežti tūkstančius medžių.
Peizaže – dangoraižiai
Ne veltui sakoma, jog Maskva – vienas prabangiausių miestų pasaulyje. Vaikštant gatvėmis susidaro įspūdis, jog viskas daroma su didelėmis ambicijomis, siekiant pasirodyti ir pasipuikuoti. Pradedant „turtingais“ vietinių moterų makiažais (šiuo metu Maskvoje graži moteris tik su pripūstomis „ančiuko“ lūpomis) ir baigiant gigantiškais naujais pastatais, kurie iškilo po 2000-ųjų. Neseniai išdygę dangoraižiai tokie, jog gerai neužvertęs galvos nieko nepamatysi. Pirmasis jų, turintis 34 aukštus, iškilo 2001 m. Aukščiausias – 101 aukšto Federacijos bokštas – baigtas statyti užpernai. Butų kainos Moskva City rajone prasideda nuo 7 tūkst. eurų už 1 kvadratinį metrą. Kuo aukštesniame aukšte būstas, tuo jo kaina didesnė. Čia gyvena dažniausiai tie, kurie turi savo verslus tame pačiame rajone.
Taigi, akivaizdu, kad tie, kas lankėsi Maskvoje prieš dvidešimtmetį, vargiai atpažintų dangoraižiais pasidabinusį Maskvos upės peizažą.
Dvi eismo juostas atkovojo
medžiams
Gatvės Maskvoje plačios, kai kur galima suskaičiuoti iki aštuonių eismo juostų. Kamščiai ten irgi „apokaliptiniai“. Maskviečiai juokiasi, kad dieną keliuose daugiau stovima nei važiuojama. Kartais 20 minučių kelionė čia užtrunka iki 2 valandų. Tačiau persėsti į patogų visuomeninį transportą turtingi rusai net nežada. Jie su savo prabangiais automobiliais mieliau teršia orą stovėdami kamščiuose.
Galima tik įsivaizduoti, kokią įtaką valdžioje turi projekto „Mano gatvė“ vykdytojai, jei ypač judriame, pačiame Maskvos širdyje nutiestame Sodų žiede jie išsireikalavo sumažinti važiuojamąją dalį dviem juostomis, kad ten įrengtų vietas pasodinti medžiams.
Kaip pasakojo vienas iš projekto vykdytojų, programa „Mano gatvė“ prasidėjo 2015 m. Iš pradžių projektą buvo numatyta vykdyti iki 2018 m. Tačiau pernai jis pratęstas iki 2020 m. Pirmuoju etapu investuota apie 1 mlrd. eurų. Per trejus metus iki 2020 m. planuojamos išlaidos projektui sudaro 94 mlrd. rublių – apie 1,3 mlrd. eurų. Su panaudotomis lėšomis buvo apželdinta apie 80 gatvių ir aikščių. Pernai apželdintos teritorijos greta metro stočių ir kitų visuomeninio transporto vietų. O planuose – dar daug visko.
(Bus daugiau)
Galerija: Maskva
Publikuota: 2019-06-17 16:35:11
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Į gaisrus – su nauja technika * Gidė turistams akcentuoja, kuo miestas gyvena šiandien * Meras – apie kartvelų svetingumą, baimes, ir... kiaules keliuose Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Gladiolė ar kardelis? Šios vilkdalgių šeimos daugiametės svogūninės gėlės (lot. gladiolus ) lietuviškas botaninis pavadinimas – kardelis. Gladiolė – tarptautinis žodis. Taigi vartotini abu žodžiai.
Šūksniai
Statistika
|