„Santaka“ / Bendri užsiėmimai vienija skirtingas kartas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2019-04-25 15:27

Dalinkitės:  


Pradinukai ir jų mokytoja Eglė Petraitienė įdėmiai klausėsi močiutės Anelės Subačienės pasakojimų apie tai, kaip senovėje žmonės dažydavo margučius su ąžuolo žievėmis bei svogūno lukštais.

Andriaus GRYGELAIČIO nuotr.


Bendri užsiėmimai vienija skirtingas kartas


Vilkaviškio pradinės mokyklos ugdytiniams šios šv. Velykos buvo išskirtinės, nes jie jau patys žinojo ne vieną būdą, kaip gražiai nudažyti margučius. Dar prieš šią šventę pradinukai dalyvavo netradicinėje klasės valandėlėje „Mažosios velykėlės su močiute“, kurioje sėmėsi margučių puošybos žinių, dažė VšĮ „Bruneros“ dovanotus kiaušinius.



Įpročiai formuojami šeimoje

VšĮ „Bruneros“ jau ne pirmą kartą prieš pat šv. Velykas pradžiugina pačius mažiausius mūsų rajono gyventojus. Ankstesniais metais panašios šventės surengtos Gižų Kazimiero Baršausko bei Keturvalakių mokyklose-daugiafunkciuose centruose. Kaip pasakojo VšĮ „Bruneros“ Vilkaviškio skyriaus direktorė Virginija Karčiauskienė, šios įmonės iniciatyva panašūs renginiai organizuojami ne vienoje Lietuvos ugdymo įstaigoje. Šventė kasmet sutraukia per pusę tūkstančio vaikų. Pagrindinis renginio tikslas – į bendras veiklas įtraukti visus šeimos narius, kelias skirtingas kartas.

Tradicijos nebuvo laužomos ir šiemet. Vilkaviškio pradinėje mokykloje į margučių dažymo užsiėmimus rinkosi ir vaikai, ir tėvai, ir seneliai. Vienoje klasėje kiaušinius margino net keturių vienos šeimos kartų atstovai. Visi šventės dalyviai noriai puošė margučius, mokėsi vieni iš kitų, šiltai bendravo. Atrakcija dažyti kiaušinius ypač džiaugėsi patys mažiausi vaikučiai. Anot V. Karčiauskienės, būtent toks ir buvo VšĮ „Bruneros“ suorganizuoto renginio tikslas.


Pasak VšĮ „Bruneros“ atstovų, jiems, kaip įvairiose švietimo įstaigose maitinimą organizuojančiai įmonei, svarbu, kokius maitinimosi įpročius vaikai ugdosi. O juk būtent šeimoje vaikas turi gauti supratimą apie sveiko maitinimosi kultūrą.

Dėl šios priežasties būtina skatinti tarpusavio bendravimą, buvimą šeimoje, kalbėjimąsi.

„Maitinimo paslaugas teikiančiai mūsų įmonei labai rūpi vaikų sveikata. Gaminame skanų, subalansuotą, sveiką maistą, laikomės visų vaikų mitybą reglamentuojančių įstatymų. Patiekaluose naudojame mažiau druskos, cukraus, riebalų. Organizuodami šią šventę norėjome ne tik suburti bendruomenę, perduoti vaikams gražiausias velykines tradicijas bei papročius, bet ir pakviesti žmones į valgyklas, supažindinti su jų aplinka, ten tiekiamu maistu. Juk dažnai būna, kad tėveliai net nežino, kur ir ką mokyklose valgo jų vaikai“, – sakė V. Karčiauskienė.

Jos teigimu, labai svarbu, jog tėvai suprastų, kad VšĮ „Bruneros“ į mokyklų valgyklas tiekia šviežią ir skanų maistą, niekuo nenusileidžiantį namuose ruoštiems patiekalams.



Svarbu išlaikyti tradicijas

Vilkaviškyje vykusiame renginyje svarbiausia buvo sustiprinti ryšį tarp artimųjų ir perduoti gerąsias tradicijas iš kartos į kartą. Tai pavyko kuo puikiausiai. Vaikai savo tėvams bei seneliams deklamavo eiles, dainavo dainas, o pastarieji atsidėkodami su jais pasidalijo kiaušinių marginimo patirtimis.


Vieno iš pradinukų močiutė Leonarda Gaurylienė pasakojo, jog vaikystėje labai laukdavo Velykų bobutės, tačiau jos pamatyti taip ir neteko.

„Būdavo, prisimarginame kiaušinių ir tikimės, kad Velykų bobutė užsuks į svečius. Deja, jai vis pavykdavo išlikti nepastebėtai. Esu tik kampą jos sijono, galą skaros ar pro duris dingstantį užkulnį mačiusi. Tiesa, ji visada palikdavo dovanų: obuolį, riešutų ar riestainį. Ilgai tikėjau Velykų bobute“, – pasakojo L. Gaurylienė.

Dar viena močiutė Dana Akucevičienė teigė, jog Velykė ją lankė tol, kol vaikystėje ja tikėjo. Vėliau Velykų bobutė ateidavo pas jos vaikus, anūkus, o dabar lanko du proanūkius. Ši močiutė visiems pradinukams įteikė dovanų – kiekvienam po savo dažytą margutį.

Močiutė Anelė Subačienė vaikučiams papasakojo, kaip senovėje žmonės dažydavo margučius su ąžuolo žievėmis arba svogūno lukštais. Anot jos, dabar itin populiarių dažų anksčiau niekas nenaudojo, todėl visi stengdavosi kiaušinius marginti natūraliais būdais.

„Mano mama kiaušinius dažydavo vašku. Ji kiekvienam kaimo gyventojui po margutį prieš šv. Velykas padovanodavo“, – prisiminė dar viena močiutė Regina Litvaitienė.

Pradinukai susidomėję klausėsi senelių pasakojimų, žadėjo įgytas žinias panaudoti namuose. Išklausę močiučių istorijų, vaikai ir patys ėmė marginti VšĮ „Bruneros“ dovanotus kiaušinius. Vieniems sekėsi geriau, kitiems galbūt ne taip gerai, tačiau visi iki vieno džiaugėsi galėdami pabūti kartu, o juoko ir linksmybių tikrai netrūko. Buvo akivaizdu – margučių dažymas vienija skirtingas kartas.


Patiems aktyviausiems ir gražiausiai margučius dailinusiems vaikams VšĮ „Bruneros“ įteikė padėkos raštus. Nudažę kiaušinius susirinkusieji neskubėjo skirstytis.

Visi dar ilgai bendravo prie arbatos puodelio ir VšĮ „Bruneros“ dovanotų vaišių.

Šventės dalyviai vieningai kartojo, kad tokie renginiai – itin svarbūs, siekiant išlaikyti tradicijas bei papročius, nes tai – mūsų tautos pagrindas.



Užsk. 1259





Galerija: Margučiai




Publikuota: 2019-04-25 15:27:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai