Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Gižų dvaro parkas su išlikusiu tilteliu. Astos CICĖNIENĖS nuotr. Šilti įspūdžiai pakeliavus po Vilkaviškio rajoną
Gidė Asta Cicėnienė savo feisbuko paskyroje „Atrask savo kraštą – Lietuvos gidė“ pasidalino šiltu informacinio turo po mūsų kraštą aprašymu. |
„Truputis Vilkaviškio krašto. Pilna diena įspūdžių, kvapų ir skonių, o pamatyta tik maža dalis lankytinų vietų, nes vos ne kiekvienas kaimelis turi ką papasakoti. Visada buvęs pasienyje (tik valstybės keitėsi), būdamas arti Prūsijos, įgijo daug įdomių bruožų. Per pasaulinius karus frontai judėjo pirmyn atgal nušluodami miestus ir miestelius, todėl naujos statybos perplanuodavo vietoves. BET... išliko daug visko įdomaus.
Gižų miestelis – liepų karalystė. Čia auga beveik 200 metų Gižų liepa, jos anūkėlei sodinti jau supiltas pylimas. Didžiulėje dvaro teritorijoje daug erdvės, parkų, paminklų ir liepų - nuo 2013 m. švęsto 400 metų jubiliejaus visur sodinamos liepos, kiekvieno naujo krikšto metu pasodinama liepa arba ąžuoliukas, paskui vaikų noriai prižiūrimas. Gižai kelis metus laimėjo gražiausios vietovės konkursą. Kaimelis nedidelis, bet čia būta kunigų seminarijos, kurioje mokėsi net pats Antanas Maceina. Bendruomenė siūlo liepos formos sausainiukų edukaciją ir daugybę kitų liepos panaudojimo formų. Gyvenvietė garsėja ryžtingais tikinčiais žmonėmis, kurie ir sovietmečiu nesibaimindami kovojo dėl savo vertybių (ieškoti kryžiaus ant sienos bažnyčioje). Sako, kad bažnyčioje yra ypatingas nukryžiuotasis, kuris ne kenčiantis, o susirūpinęs.
Ar kas girdėjo apie privatų varlių muziejų Vilkaviškyje? Arba kad yra Vilkaviškio vyskupija, bet vyskupo- nė kvapo, vyskupas gyvena gretimoje Marijampolėje. Seniausias Vilkaviškio pastatas - XVIII a. dvaras su 23 gyvenančiomis šeimomis- visiška eklektika ir išraiškingas pavyzdys, kas atsitinka, kai nevertinamas kultūrinis paveldas. Katedros istorija įspūdinga, sovietmečiu nugriauta, atstatyta tik 1998 m. su įspūdingais vitražais. Žydiškas centras kardinaliai pasikeitęs, nors ir žinoma, kur damos tarpukariu ėjo gerti grietinėlės, o kur buvo pati geriausia "bulka". Linų sėmenų aliejų spaudžia trečia karta, spaudykla prisigėrusi sėmenų kvapo, jausmas tikrai ypatingas. Bet dar ypatingesnis ledų gamyklos Art Glacio kvapas! O skonis dieviškas! Kai suvalgai 4 ledus (šiltą, 2 šaltus ir sorbetą (ne šerbetą!!) ir dar norisi- tai kaip įrodymas, kad ledai nuostabūs. Parduotuvėje kainos draugiškos, akis džiugina ledų tortai.. Netoliese kiti veiklūs suvalkiečiai gruzdina kavą.
Alpakų ūkis Augalų kaime kviečia pasimatyti su keturiadešimčia alpakų, kurioms kuo šalčiau, tuo geriau. Alpakos negali gyventi be kompanijos, net jei ir pasispjaudo susipykusios, bet apsisukusios vėl ieško kompanijos.
Buvau girdėjusi, kad Paežerių dvaras gražus, bet kad bus toks gražus, nežinojau. Nuostabūs lipdiniai, paveikslai, lubos, pasakiškas vaizdas į ežerą ir nemažas dvaro statinių kompleksas su muziejumi ir belvederiu. Po dvarą vedžiojęs XVIII a. atstovas nemelavo, kad Paežeriai- tai visi 7 G taškai:) Kur dar masoniškoji istorija! Čia saugomas V. Kudirkos smuikelis, J. Basanavičiaus kepurė ir kojinės:)
Kybartai įsikūrę visiškame Lietuvos-Rusijos pasienyje. Valstybinė siena - paprastutė žalia siena, geležinkelio stotyje stovi sąstatas su Kaliningrado srityje gaminamais BMW, kad prireikus tranzitu jie toliau važiuotų į didžiąją Rusiją. Įspūdingi ir ilgiausi, anot bendruomenės atstovo, požeminiai tuneliai Lietuvoje buvo atverti lankymui, nepriklausomybės laikais išvalyti, nusausinti, bet ką reiškia puikios statybinės medžiagos ir vokiška statyba- dešimtis metų vandenyje mirkusios plytos nesuiro, skliautuotos patalpos puikiausiai įdarbina vaizduotę. Ten ir renginiai vyksta vasarą, sako, lankytojų nebaugina žiemą-vasarą pastovi 12 laipsnių temperatūra. Dar ir dabar čia 4 tikėjimų bažnyčios, vienintelė Lietuvoje Darvino gatvė ir katalikų bažnyčia su keltišku kryžiumi.
Buvo laikai, kai Kybartai buvo tik kaimukas, o va, Virbalis- visas miestas. Virbalį ("vyrų balių" arba "virš balų") Valakų reformos metu XVI a. įkūrė pati karalienė Bona Sforca ir jis buvo neįprastai didelis (įprastai būdavo 33 valakų miestas, o Virbaliui priskirti 100 valakų).
Be galo veikli bendruomenė su simboliniu pavadinimu Virbalio vartai (vartai buvo Bonos Sforcos pareigūnai) turi ką pasiūlyti visai pusei dienos, ir įdarbina, ir pavaišina savo gamybos vietinėmis dieviško skonio vaišėmis. Užgriuvę Virbalio bažnyčios rūsiai dar slepia daug paslapčių.“
Galerija: Po Vilkaviškio kraštą
Publikuota: 2019-03-25 12:01:43
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Pasėlių deklaravimo naujovės
ūkininkams vis dar kelia neaiškumų
* Vartotojai kreipiasi ir dėl riebaus faršo, ir dėl pasenusių produktų
* Vilkaviškietis – Europos vicečempionas
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Šaltis ir šalna Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.
Šūksniai
Statistika
|