„Santaka“ / Ką daryti, jei vaikas nevalgo žuvies, ir kodėl naudingas aliejus / Tavo vaikas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Tavo vaikas

Dalinkitės:  


Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuot.


Ką daryti, jei vaikas nevalgo žuvies, ir kodėl naudingas aliejus


94 proc. tėvų nežino, kiek ir kodėl jų vaikai turėtų gauti esminių polinesočiųjų riebalų rūgščių. Tai gali nulemti rimtas sveikatos problemas ateityje, nes pastarųjų pasigaminti pats organizmas nesugeba.

„Riebalai sudaryti iš įvairių riebalų rūgščių, tačiau bene svarbiausios iš jų – polinesočiosios riebalų rūgštys - Omega-3 ir Omega-6. Organizmas nesugeba jų pasigaminti, todėl tėvai turi užtikrinti, kad reikalingas medžiagas vaikai gautų su maistu“, – aiškino kampanijos „Mažasis nėra didelis“ ekspertė gydytoja dietologė Lina Barauskienė.

Esminės riebalų rūgštys yra pagrindinė ląstelių ir smegenų vystymosi „statybinė medžiaga“, todėl ji labai svarbi vaiko fizinei ir psichinei sveikatai, imunitetui. Neabejojama jų teigiama įtaka širdies ir akių sveikatai.

Būtent dėl šių priežasčių 1–3 metų amžiaus mažylis per dieną turi suvartoti net iki 3 kartų daugiau, omega 3 riebalų rūgščių, nei suaugęs, iki 700 mg. Deja, atlikta apklausa* parodė, kad absoliuti dauguma tėvų mūsų šalyje šios informacijos tiesiog nežino.

„Nėra pagrindo nerimauti, jei rekomenduojamos paros normos mažylis nesuvartoja kasdien – tiesiog užtikrinkite, kad bendras mažo vaiko vystymuisi būtinas riebalų rūgščių kiekis į mitybą būtų įtrauktas per porą dienų ar savaitę“, – ramino specialistė.


Žuvis – būtina mažylio valgiaraščio dalis

Anot L. Barauskienės, pakankamas kiekis Omega-6 dažniausiai gaunamas su kasdieniu maistu – mėsa, žuvimi, augaliniais aliejais ir sviestu. Tačiau Omega-3 tėveliai turėtų skirti papildomą dėmesį.

„Siekiant, kad mažylis augtų sveikas ir tinkamai vystytųsi, būtina vartoti kuo įvairesnius augalinės ir gyvūninės kilmės produktus, o į mažo vaiko valgiaraštį bent du kartus per savaitę reikia įtraukti riebios jūrinės žuvies. To tikrai užteks tam, kad aprūpintumėte vaiko organizmą reikalingomis riebalų rūgštimis“, – pabrėžė dietologė.

Pašnekovė rekomenduoja pirmenybę teikti riebioms šaltųjų vandenų žuvims. Pavyzdžiui, lašišai, skumbrei, upėtakiui. Vertingos ir vietinės gėlųjų vandenų žuvys – karpiai, ešeriai.

Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad nelaisvėje auginamų žuvų sudėtyje yra mažiau Omega-3 riebalų rūgščių nei gyvenančių laisvėje.

Arbatinis šaukštelis linų sėmenų aliejaus – visa riebalų rūgščių paros norma

Jei vaikui žuvies įsiūlyti sunku, specialistė rekomenduoja į jo kasdienį racioną įtraukti augalinės kilmės Omega-3 šaltinius. Vis dėlto svarbu žinoti, kad organizmas iš jų naudingąsias medžiagas įsisavina sunkiau.


„Vertingi augalinės kilmės Omega-3 šaltiniai – įvairūs riešutai, sėklos ir jų aliejai, avokadai, sojos pupelės, tofu.

Daugiausia augalinių omega 3 riebalų rūgščių yra linų sėmenų aliejuje ir šviežiai sumaltose sėmenyse – vos vienas arbatinis aliejaus šaukštelis patenkina visą mažylio vertingųjų riebalų rūgščių paros normą. Daug omega 3 yra ir graikiniuose riešutuose – beveik visą dienos normą gausite suvalgę saują graikinių riešutų ar išgėrę arbatinį šaukštelį graikinių riešutų aliejaus“, – žiniomis dalijosi L. Barauskienė.

Taip pat vertingas ir rapsų aliejus, kviečiai, sojos pupelių produktai. 1–3 metų vaikų mityboje esminių riebalų rūgščių šaltiniams priskiriamas ir pieno mišinys.

Naudingi patarimai, kaip į kasdienį valgiaraštį įtraukti Omega-3

Vertingas augalinių riebalų rūgščių šaltinis – riešutai. Kad mažylis neužspringtų, rekomenduojama vartoti natūralų riešutų sviestą arba riešutus susmulkinti – jie gali būti puikus priedas prie varškės, rytinės košės ar kokio nors sveiko skanėsto. Bus ypač skanu, jei į varškę ar košę įbersite smulkintų graikinių riešutų, o, kad būtų saldžiau, viską galite pagardinti puse banano ir žiupsniu cinamono.


Linų sėmenys yra vienas labiausiai vertinamų augalinių omega 3 riebalų rūgščių šaltinių, tačiau derėtų nepamiršti, kad sėklose esantis aliejus greitai oksiduojasi, apkarsta ir netenka vertingų savybių. Kad to būtų išvengta, rekomenduojama į valgius dėti šviežiai maltų linų sėmenų – tai sveikas ir gardus būdas pagardinti tirštąjį kokteilį ar jogurtą be priedų.

Riešutų ir sėklų aliejuose yra daug reikalingų riebalų rūgščių. Šių aliejų nerekomenduojama naudoti kepimui, juos reikėtų vartoti šviežius – paskaninti salotas, jogurtą ar tirštąjį kokteilį. Svarbių riebalų rūgščių yra ir mėsoje. Kad būtų gaunama kiek galima daugiau vertingųjų maistinių medžiagų, rekomenduojama rinktis vietos ūkininkų augintą mėsą. Pavyzdžiui, vištieną, kalakutieną, jautieną.

Siekdama įkvėpti tėvus gaminti sveiką, maistingą ir mažyliui pritaikytą maistą, kampanijos „Mažasis nėra didelis“ ambasadorė Laura Mazalienė siūlo tris praktiškus ir lengvai pagaminamus vakarienės receptus.

MOLIŪGŲ KOŠĖ SU KUKURŪZAIS

2 porcijoms reikės:

800 g moliūgo

1 l daržovių sultinio

mažas svogūnas

4 morkos

100 ml „Aptamil3“ pieno mišinio

200 g pupelių (virtų arba konservuotų)

200 g konservuotų kukurūzų

žiupsnelis smulkinto muskato riešuto

½ arb. šaukštelio smulkintų čiobrelių

žiupsnelis druskos

žiupsnelis maltų juodųjų pipirų
1–3 metų amžiaus mažylis per dieną turi suvartoti net iki 3 kartų daugiau, omega 3 riebalų rūgščių, nei suaugęs.


50 g moliūgų sėklų

truputis aliejaus

žalumynų

Nuluptą moliūgą supjaustome gabalėliais. Susmulkiname svogūną, supjaustome morkas. Į keptuvę įpilame aliejaus, pakepiname svogūnus. Į kitą keptuvę sudedame moliūgus, užpilame daržovių sultiniu, įberiame žiupsnelį muskato riešuto ir šiek tiek patroškiname. Viską supilame į dubenį, sudedame pjaustytas morkas, konservuotus kukurūzus bei pupeles, įdedame žiupsnelį druskos ir viską sutriname maisto trintuvu („blenderiu“). Į gautą masę įpilame „Aptamil3“ pieno mišinio, įberiame žiupsnelį maltų pipirų, susmulkintų čiobrelių ir dar sykį sutriname maisto trintuvu. Paruoštą košę pilame į dubenį, papuošiame žalumynais.

BUROKĖLIŲ IR ŠPINATŲ KOKTEILIS


3 porcijoms reikės:

virtas burokėlis

80 g natūralaus jogurto

80 ml „Aptamil“ pieno mišinio

1 bananas

1 sauja špinatų

80 g šaldytų arba šviežių mėlynių / aviečių

Visos sudedamosios dalys sutrinamos trintuvu („blenderiu“). Stiklinę papuošiame aviete ar skiltele apelsino.

ŠPARAGINIŲ PUPELIŲ IR MAKARONŲ PYRAGAS

4 porcijoms reikės:

2 pomidorai

2 česnako skiltelės, išspaustos spaudykle

1 brokolis

100 g šparaginių pupelių (gali būti šaldytos)

2 cukinijos

100 g saldžiųjų bulvių

250 g visų grūdo dalių mažų kvietinių makaronų

100 ml grietinėlės

50 g tarkuoto kietojo sūrio

1 arb. šaukštelis smulkinto baziliko

truputis alyvuogių aliejaus

žiupsnelis druskos

žiupsnelis maltų juodųjų pipirų

Pomidorai ir cukinija supjaustomi gabalėliais. Brokolis išskirstomas į mažesnius žiedynus. Nuluptas saldžiąsias bulves supjaustome griežinėliais. Į kepimui skirtą dubenį sluoksniais dedame cukiniją, pomidorus, saldžiąsias bulves. Daržovės apšlakstomos alyvuogių aliejumi ir apibarstomos prieskoniais. Indą dedame į 180 °C įkaitintą orkaitę ir kepame 10 min.


Ištraukus iš orkaitės ant daržovių dedame česnako skilteles, brokolius, šparagines pupeles ir dar sykį apšlakstome alyvuogių aliejumi. Daržoves dedame į 180 °C įkaitintą orkaitę ir kepame dar 10 min.

Puode išverdame makaronus, nukošiame.

Iš orkaitės ištraukiame daržoves ant jų sudedame makaronus, užpilame grietinėle. Apibarstome tarkuotu kietuoju sūriu.

Indą dar sykį dedame į 180 °C įkaitintą orkaitę ir kepame dar 10 min.



Publikuota: 2019-01-03 13:54:55

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai