„Santaka“ / Nepriklausomybės akto paslaptys su profesoriumi Liudu Mažyliu / Kultūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kultūra

Dalinkitės:  


Bibliotekininkė Gitana Pumerytė-Vosylienė (iš kairės) ir Vilkaviškio viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė prof. Liudui Mažyliui padėkojo už išsamiai ir azartiškai papasakotą 1918 m. Vasario 16-osios Akto paieškų istoriją.

Roberto ŠŪMAKARIO nuotr.


Nepriklausomybės akto paslaptys su profesoriumi Liudu Mažyliu


Vilkaviškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, minėdama Vinco Kudirkos 160-ąsias gimimo metines, organizavo renginį „Ir užgaudė varpas liepimu aiškiausiu“. Jo svečias buvo Lietuvos mokslininkas, politikos ir visuomenės veikėjas, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimas vargu ar būtų įvykęs, jei gausus būrys iškilių inteligentijos atstovų nebūtų savo gyvenimo ir darbų paaukoję įgyvendinti šiai kilniai idėjai. Vincas Kudirka, skaitydamas Jono Basanavičiaus leidžiamą „Aušrą“, visiems laikams apsisprendė tarnauti savo Tėvynei. Apie tai liudija jo leistas laikraštis „Varpas“, negausūs, bet įkvepiantys poezijos kūriniai ir himnu tapusi „Tautiška giesmė“.

Nors V. Kudirkai nebuvo lemta sulaukti Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, tačiau po 1918 m. Vasario 16 d. Aktu pasirašė jo įkvėpėjas J. Basanavičius ir šio bendražygis Saliamonas Banaitis.

Minint V. Kudirkos 160-ąsias gimimo metines prof. L. Mažylis papasakojo apie klaidžius prarasto valstybinės reikšmės dokumento paieškos kelius, atvedusius iki tikslo.


Svečiams profesorius sakė vienu ketvirtadaliu esąs tikras suvalkietis, nes jo močiutė kilusi iš Pilviškių miestelio.

Prof. L. Mažylis išsamiai ir azartiškai papasakojo, kokiomis loginėmis prielaidomis rėmėsi pradėdamas 1918 m. Vasario 16-osios Akto paieškas, kiek įvairių versijų teko apgalvoti, kol priėmė sprendimą.

Istorikai įdėmiai analizuoja kiekvieną svarbaus dokumento smulkmeną. Pasirodo, visų Aktą pasirašiusių signatarų pavardės surašytos abėcėlės tvarka, išskyrus du pirmuosius parašus – J. Basanavičiaus ir S. Banaičio, sukeistus vietomis.

Kai Vokietijos archyvuose prof. L. Mažylis aptiko ieškotą dokumentą, buvo sunku patikėti faktu. Mat iš pradžių ieškota mašinraščio, spausdinto vokiečių kalba, o buvo atrastas ranka rašytas lietuviškas tekstas. Paradoksalu, tačiau toks visai valstybei reikšmingas dokumentas – labai kuklus, su ryškiomis lankstymo žymėmis, surašytas ant nekokybiško popieriaus, neišvaizdus. Vis dėlto po kuklia išvaizda glūdi nenuginčijama Akto reikšmė. Toks mums atrodė ir renginio bibliotekoje svečias – nesureikšminantis savo pasiekimų.


Profesorius taip pat pristatė dvi savo knygas: „99 metai po įvykio“ bei „99 šimtosios“. Autoriaus planuose – trečioji knyga, papildysianti jau išleistas ir padėsianti įminti užmintas painias mįsles. Prof. L. Mažylis neabejojo, kad naujosios knygos pavadinime taip pat bus skaičius 9.

Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio sukaktį įprasmino gyva pažintis su visiems mums svarbaus dokumento atradimo aplinkybėmis.

Gitana PUMERYTĖ-VOSYLIENĖ

Vilkaviškio viešosios bibliotekos

Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja







Publikuota: 2018-12-19 13:39:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai