„Santaka“ / Nuodingojo metalo aptikta dviejose mūsų kaimų vandenvietėse / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Užbalių kaimo vandenvietėje rastas didesnis už leistiną normą arseno kiekis.

Vytauto RIMSKIO nuotr.


Nuodingojo metalo aptikta dviejose mūsų kaimų vandenvietėse

Eglė MIČIULIENĖ


Šią savaitę gauti vandens tyrimų rezultatai parodė, kad dviejuose mūsų rajono vandens gręžiniuose yra per didelis kiekis arseno.

Buityje naudoti galima

Jau antri metai per visą Lietuvą ritasi „arseno banga“: kas kiek laiko žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimas apie dar vieną vandens gręžinį, kuriame nustatytas per didelis kiekis sunkiojo metalo – arseno. Toksiško metalo jau rasta Jurbarko, Raseinių, Lazdijų ir Marijampolės rajonų vandenvietėse, o šią savaitę išgirdome nemalonią naujieną ir apie mūsų rajoną.

UAB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius Ramūnas Kašinskas informavo, kad Duonelaičių (Gražiškių sen.) ir Užbalių (Pajevonio sen.) kaimų vandens gręžiniuose rasta viršyta arseno norma. Tai parodė lapkričio 27 d. iš UAB „Kauno vandenys“ laboratorijos gauti sunkiųjų metalų vandenyje tyrimų rezultatai.

Užbalių vandenvietėje arseno nustatyta 16, 61 µg/l, Duonelaičių vandenvietėje – 20, 6 µg/l (norma – 10 µg/l). Pastarojoje „Vilkaviškio vandenys“ aprūpina 14 geriamojo vandens vartotojų, o Užbalių kaime – 34.



Žmonėms pranešta, kad vandenį iš gręžinio galima naudoti buitinėms reikmėms, tačiau gerti ir vartoti maistui kol kas griežtai draudžiama.

Ieškos sprendimo būdų

Vilkaviškio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įpareigojo UAB „Vilkaviškio vandenys“ Duonelaičių ir Užbalių gyventojus kasdien aprūpinti saugiu geriamuoju vandeniu. Trečiadienį Vilkaviškio VMVT inspektoriai nuvyko į abi gyvenvietes paimti kontrolinių mėginių. Šįkart jie imti ne iš gręžinių, o iš pačių vartotojų namų.

Mėginiai nuvežti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą Vilniuje, atsakymų tikimasi sulaukti kitą savaitę.

„Situacija su kitų institucijų atstovais bus aptarta Savivaldybėje ir ieškosime sprendimo būdų. Galbūt reikės gręžti naują gręžinį, gal prijungti gyvenvietės vandentiekį prie kito gręžinio – dar neaišku“, – kalbėjo Vilkaviškio VMVT viršininkas Gediminas Gvazdaitis.

Laukiama ir kontrolinio tyrimo išvadų. Mat kitose arsenu užterštose Lietuvos vandenvietėse paimtų kelių to paties vandens mėginių tyrimų rezultatai gerokai skyrėsi. Taigi kyla klausimas dėl jų patikimumo.



Buvo ir anksčiau?

Kodėl įvairiose Lietuvos vietose pradėti rasti per dideli arseno kiekiai? Apie tai paskutiniu metu diskutuoja įvairių institucijų atstovai: vandens tiekėjai, veterinarijos specialistai, aplinkosaugininkai, geologai.

Iš kur vandenyje atsirado arseno, kol kas niekas tiksliai pasakyti negali. Tačiau aišku, kad nei prieš savaitę, nei prieš mėnesį sunkiojo metalo į skirtingose Lietuvos vietose esančius gręžinius niekas „nekliūstelėjo“. Tikėtina, jog vandenyje arseno buvo ir anksčiau, tik niekas tuo labai smarkiai nesidomėjo.

Kaip paaiškino UAB „Vilkaviškio vandenys“ laboratorijos vedėjas Donatas Gvazdaitis, mažose buvusių kolūkių vandenvietėse, tiekiančiose iki 100 kubinių metrų vandens per parą, sunkiųjų metalų kiekio tyrimus buvo reikalaujama atlikti tik... kas dešimtmetį. R. Kašinskas taip pat tvirtino, kad iki šiol jo vadovaujama bendrovė iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos negavo jokių pastabų dėl per retai ar netinkamai kontroliuojamos vandens kokybės, nors sunkiųjų metalų kiekis Užbalių gyvenvietės gręžinyje paskutinį kartą buvo tirtas tik 2008 metais.

Kitur rodikliai geri



Pastaraisiais metais visos šalies vandens tiekėjai buvo spaudžiami įteisinti buvusias kolūkių vandenvietes – prasidėjo masinis jų aprobavimas. Mat daugelis vandenviečių buvo perimtos iš pajininkų ir teisiškai neįregistruotos.

UAB „Vilkaviškio vandenys“ laboratorijos vedėjas Donatas Gvazdaitis paaiškino, kad registruojant vandenvietę privaloma atlikti detalius tyrimus, tarp jų – ir dėl sunkiųjų metalų. Juos atliekant tai vienoje, tai kitoje vietoje buvo nustatytas didesnis už leistiną normą arseno kiekis.

Radus arseno keliose Lietuvos vietose išsamesnius tyrimus buvo paraginti atlikti ir kiti vandens tiekėjai.

Prieš porą metų „Vilkaviškio vandenys“, aprobuodami perimtas kolūkines vandenvietes, didžiojoje jų dalyje atliko sunkiųjų metalų kiekio tyrimus. Visi rodikliai tada buvo geri, arseno kiekis vandenyje neviršytas.

Tačiau šiemet atlikus likusių vandenviečių tyrimus rezultatas nebebuvo toks smagus: arseno rasta jau minėtuose dviejuose kaimuose. Tiesa, ramiau atsipūsti gali visi kiti rajono gyventojai, vartojantys šios bendrovės tiekiamą vandenį, mat likusiose 53-ose vandenvietėse arseno norma viršyta nebuvo.

Pagal PSO rekomendacijas

D. Gvazdaičio teigimu, arseno norma geriamajame vandenyje dar iki 2003-iųjų buvo leidžiama gerokai didesnė.

„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2003 metais arseno normą nuo 50 µg/l rekomendavo sumažinti iki 10 µg/l. Pasiūlyta saugesnė riba, nors tyrimais nėra įrodytas tokio kiekio poveikis žmogaus organizmui“, – kalbėjo specialistas.

Į požeminį vandenį patekęs arsenas, anot laboratorijos vedėjo, greičiausiai yra gamtinės kilmės.

„Ko gero, abi tos vandenvietės ir patenka į arseno prisodrintą klodą. Abejoju, kad arseno į vandenį patektų iš trąšų, užterštos aplinkos, nes Užbaliai ir Duonelaičiai nėra nei pramoninis rajonas, nei juose vykdoma intensyvesnė nei kitur ūkinė veikla“, – kalbėjo D. Gvazdaitis.

Laboratorijos vedėjas teigė, jog „Vilkaviškio vandenys“ šiuo metu du kartus per parą į abu kaimus veža geriamąjį vandenį 5 l talpos buteliuose. Vandens atsargos paliekamos kaimo ugniagesių komandos patalpose, kur visada budi žmonės. Tad čia atėję gyventojai vandens gali pasiimti bet kuriuo metu. Tuo pačiu jau dairomasi, kurioje vietoje būtų galima gręžti kitą gręžinį, jei senasis bus pripažintas netinkamu.



Sujudo visos institucijos

Tuo tarpu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovybė ragina visos Lietuvos geriamojo vandens tiekėjus pasitvirtinti strateginius planus ir numatyti vandenviečių įrenginių atnaujinimą bei vandens gerinimo priemones.

Vandens tiekėjams nurodoma nuolat vykdyti vandens kokybės ir saugos rodiklių stebėseną, o esant poreikiui išplėsti kontroliuojamų rodiklių skalę ir tyrimų dažnumą.

Lietuvos geologijos tarnybai pavesta atlikti tyrimus ieškant arseno metalo grunte, uolienose. Tam tikslui pasirinktas Raseinių rajonas. Tyrimas turėtų atskleisti, ar yra padidėję arseno kiekiai uolienoje.

Savo ruožtu aplinkos ministras Kęstutis Navickas pranešė, jog rengiamos geriamojo vandens įstatymo pataisos, kad viešiesiems vandens tiekėjams, nepriklausomai nuo jų dydžio, būtų įvesta prievolė mažiausiai kartą per metus atlikti geriamojo vandens cheminės sudėties tyrimus ir apie jų rezultatus informuoti abonentus.



Publikuota: 2018-11-30 15:32:57

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai