„Santaka“ / Nauji mokslo metai – laikas kalbėtis ir apie pinigus / Tavo vaikas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Tavo vaikas

Dalinkitės:  



Nauji mokslo metai – laikas kalbėtis ir apie pinigus


Mokslo metų pradžia daugeliui tėvų reiškia vis didesnį jų atžalų savarankiškumą: nuo pirmojo žygio iš namų į mokyklą iki išvykimo studijuoti į kitą miestą ar šalį. Rūpesčių sūkuryje svarbu rasti laiko ir finansiniam švietimui – šeimoje įgytos praktinės žinios jūsų vaikams pravers visą gyvenimą.

„Naujuoju sezonu nereikėtų pamiršti su vaikais kalbėtis ir apie kasdienius piniginius reikalus, o geriausia mokymo priemonė – pačių tėvų atsakingas finansinis elgesys, – įsitikinęs Mantas Zalatorius, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas. – Finansinį švietimą šeimoje verta pradėti kuo anksčiau.“

Į ką tėvams verta atkreipti dėmesį, pataria ne vieną kartą metų mokytoju išrinktas Donatas Vasiliauskas – ekonomikos mokytojas, Alytaus Likiškėlių pagrindinės mokyklos direktorius bei Lietuvos „Junior Achievement“ organizacijos, skatinančios jaunimo finansinį raštingumą, verslumą ir profesinį augimą, Dzūkijos regiono vadovas.

„Nesvarbu, kokia tėvų finansinė padėtis ar galimybės – kiekvienas turėtų nuodugniai pasidomėti, su kokiomis finansinėmis rizikomis ir neatsakingo elgesio pasekmėmis susiduria šiuolaikiniai jaunuoliai“, – akcentuoja specialistas.



D. Vasiliauskas teigia pastebintis, jog mokiniai, kurie kalbasi ir realiai planuoja su tėvais savo išlaidas, keliasi kad ir nedidelius finansinius tikslus, įgauna ne tik žinių, kaip tai daryti, bet įgūdį, kuris juos lydi visą gyvenimą. „Tad jie daug geriau orientuojasi ekonominėje aplinkoje ir statistiškai greičiau atranda ir realizuoja save rinkos ekonomikos sąlygomis“, – sako jis.

Kuo anksčiau – tuo geriau

Pokalbiai apie pinigus turėtų tapti natūralia bendravimo dalimi, pataria D. Vasiliauskas. Kiekvienas ne pirmos būtinybės pirkinys, kurio vaikas labai nori, turėtų būti įsigyjamas sudarius tam tikrą planą bei galimybes vaikui pačiam užsidirbti ir susitaupyti. Pavyzdžiui, patarti taupyti, atsidedant tam tikrą procentinę dalį nuo kišenpinigių; sudaryti galimybę papildomai užsidirbti padedant atlikti įvairius buities ar namų ruošos darbus; jei vaikas paauglys ir jau gali vasaros atostogų metų legaliai dirbti – skatinti tai daryti.

Asmeninio pavyzdžio galia

Svarbu suprasti, kad vaikai dažniausiai išmoksta iš to, ką mato darant, o ne ką girdi sakant. Jei norite, kad jūsų vaikai užaugę atsakingai elgtųsi su pinigais, pats elkitės šitaip jau dabar. Verta kuo anksčiau vaikus įtraukti į šeimos biudžeto valdymą: kartu aptarti visų poreikius, įvertinti jų svarbą, bent iš dalies drauge suplanuoti šeimos išlaidas ir pajamas, išsikelti finansinius tikslus. Vaikai ir jaunuoliai su tėvais kartu gali stebėti ir analizuoti išlaidų istoriją, užsibrėžti finansinius planus – kad ir nedidelius, bet įgyvendinamus.



Finansiniams pratimams – kišenpinigiai

Duodant kišenpinigių vaikams, reikėtų pasakyti, kam skirti pinigai, užsiminti apie galimybę dalį jų sutaupyti, įvardyti, kokie būtų tokio priimto sprendimo privalumai. „Tačiau nepersistenkite kontroliuodami atžalos išlaidas: turėti savų pinigų ir leisti juos taip, kaip nori ir išmanai, ir yra asmeninė finansinė patirtis, kuriai norime paskatinti vaiką“, – pastebi ekspertas. Kada pradėti tai daryti – nuspręskite patys, atsižvelgdami į atžalos brandą ir poreikius.

Prieinami įrankiai

Vaikams derėtų leisti išmėginti tas pačias pinigų valdymo priemones, kurias naudojate patys, ir jas aptarti. Tad galima pasitelkti įvairias formas: tiek grynuosius pinigus, tiek negrynuosius.

Mažieji gali būti mokomi taupyti nuo ankstyvos vaikystės, 2, 5–3 metų, akcentuoja ekonomikos mokytojas. Nupirkite taupyklę ir žaidimo forma reguliariai meskite į ją monetas bei kalbėkitės, svajokite, drauge planuokite, ką įsigysite, kai surinksite reikiamą sumą.

Didžioji dalis Lietuvoje veikiančių kredito įstaigų suteikia galimybę vaikams nuo 7 metų naudotis mokėjimo kortele, primena LBA prezidentas M. Zalatorius. Bendra taisyklė – jeigu sąskaita atidaroma nepilnamečiui, apsilankius banko skyriuje, reikia pateikti tiek vaiko, tiek tėvų asmens tapatybės dokumentus. Priklausomai nuo banko, konkrečios vaiko bei šeimos situacijos gali būti paprašyta papildomų dokumentų.



Iki sulaukiant 14-os metų sąskaitai tvarkyti reikės suaugusiųjų priežiūros. 14–18 metų nepilnamečiai gali patys disponuoti savo sąskaitos lėšomis su vieno iš tėvų, įtėvių ar globėjų sutikimu. Drąsiai kreipkitės į savo banką ir konsultuokitės. Jie neabejotinai padės išsirinkti geriausią pasiūlymą.

Dėmesys saugumui

Kalbėdamiesi apie banko sąskaitą, mokėjimo korteles, elektroninę bankininkystę ir jas naudodami, atkreipkite vaikų dėmesį į saugumą tvarkant finansinius reikalus. Parodykite, kaip naudojatės elektroniniu ar mobiliuoju elektroniniu parašu, kartu apsilankykite interneto parduotuvėse norimai prekei užsisakyti arba bilietams rezervuoti. Kalbėkitės apie elektroninių parduotuvių patikimumą, nagrinėkite, kaip jį įvertinti kritiškai. Priminkite, kad savo prisijungimo duomenis reikia saugoti taip pat, kaip savo piniginę ir grynuosius.



Publikuota: 2018-08-30 10:38:41

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai