„Santaka“ / Kardokų gamtos mokykla užbaigė pirmuosius mokslo metus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-06-25 16:19

Dalinkitės:  


Mokyklos erdvė kurta pačių tėvų rankomis: pasodintas sodas, pastatytas molio ir šiaudų pastatas.

Autorės nuotr.


Kardokų gamtos mokykla užbaigė pirmuosius mokslo metus

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ


Rugsėjį Kardokų bendruomenė atidarė pirmąją gamtos mokyklą. Ji yra pirmoji ne tik Kazlų Rūdos savivaldybėje, bet ir visame Suvalkijos regione. Praeitą savaitę mokykla baigė pirmuosius mokslo metus.



Netradicinis ugdymas

Mokyklą lankė ir dvi iš Kybartų kilusios Aušros Augutės, šiuo metu kartu su vyru Rolandu gyvenančios Kardokuose, dukros. A. Augutė džiaugėsi, kad kaime atsirado ši mokykla, nes šeima buvo nusprendusi į tradicinę mokyklą savo dukrų Melanijos ir Sėlijos neleisti. Ekologišką gyvenimo būdą pasirinkę tėvai leido joms augti gamtoje, pačioms mokytis pažinti pasaulį, nevaržyti savo jausmų ir poreikių. Juk tėvų pareiga – pastebėti vaikų polinkius, talentus ir lavinti juos bei sudaryti atžaloms sąlygas mokytis per natūralią gyvenimo patirtį. Tada, pasak Aušros, sulaukiama didesnio susidomėjimo ir kur kas geresnių rezultatų. Jokių tradicinei mokymo sistemai įprastų suvaržymų, sėdėjimo suoluose, žiūrint kitiems į nugaras ir priekyje stovinčią mokytoją, jokių įpareigojimų mokytis nustatytu laiku ir jokių tradicinių pedagogų – toks požiūris jau populiarus užsienyje ir vadinamas unschooling’u.

– Norime pasidžiaugti, kad pagaliau įvykdėme bendruomenės ilgai planuotą projektą, – sakė A. Augutė. – Daug kam tai atrodė neįmanoma, kai kuriems – per drąsu, bet mes tai padarėme.




Mokykla – ne tik bendruomenei

Šią mokyklą-darželį lankė ne tik Kardokų bendruomenės vaikai. Pirmuosius mokslo metus čia jau pabaigė keturiolika pirmos–ketvirtos klasės mokinių. Trys šeimos vežiojo savo atžalas iš Marijampolės bei Jankų ir Braziūkų kaimų. Kitąmet šią mokyklą lankysiančių vaikų skaičius padidės, nes taip mokyti savo atžalas nori jau daugiau šeimų, kurioms priimtinas kitoks požiūris į ugdymą.

– Siekiame išauginti Lietuvai sąmoningus vaikus, norinčius gyventi šitoje žemėje bei kurti, gražinti visą aplinką. Siekiame išauginti laimingus žmones – stiprius gyvenimo šviesos nešėjus, – sakė mokyklos įkūrėjai kardokiečiai.

Mokyklos erdvė kurta pačių tėvų rankomis: pasodintas sodas, pastatytas molio ir šiaudų pastatas. Aišku, prieš tai pirmiausia buvo apmąstyta mokyklos vizija. Joje telkiamasi į ugdymą tokių vertybių bei charakterio savybių, kurios ateityje vaikams padės sukurti laimingas šeimas. Po teritoriją pavedžiojusi ir viską aprodžiusi mokytoja Kristina Adomėnienė pasakojo, kad vaikai ruošiami ne profesijai, o gyvenimui. Dažnai girdėdami, kad mažieji dar pradinėse klasėse jau nebenori lankyti mokyklos, tėvai tikslingai kūrė tokią aplinką, kurioje būtų smagu, įdomu mokytis, kurioje vaikai jaustųsi laimingi. Mokymo programa čia pateikiama per gamtą, per pažinimą, per savęs suvokimą bei jausmą, nes, pasak pedagogės, vaikas didžiausią dalį informacijos priima jausmais.




Sprendimus priima patys

Mokymo programa sudaroma mokytojo. Jų čia dirba trys. Be K. Adomėnienės, vaikus ugdo pedagoginį išsilavinimą turinčios Snieguolė Pileckienė ir Neringa Rimkutė.

Ugdymo programos kūrime dalyvauja ir tėvai. Rengiami susiėjimai, per kuriuos aptariamos dorovinės vertybės, tam tikri pasakojimai ar žaidimai, ir tik paskui tai įtraukiama į programą.

Kardokų gamtos mokykloje telkiamasi į gamtą, akcentuojama jos svarba, atkuriamas ryšys su ja, auginama meilė aplinkai ir tai daroma konkrečiais veiksmais. Sodinamas sodas bei miškas, mažinamas vartotojiškumas, gyvai susipažįstama su gamta, jos procesais.

– Mes norime, kad vaikai išmoktų mąstyti, patys atrastų sprendimus. Žadiname jų smalsumą. Čia kartu su mokytojais jie stebi visus metų laikus gamtoje, atpažįsta žvėrelių, paukščių buvimo pėdsakus, supranta priežastis, kodėl gamtoje viskas vyksta taip, o ne kitaip, – mintimis dalijosi K. Adomėnienė. – Mokomasi draugiškumo, atvirumo. Vaikai išmoksta pasirūpinti vieni kitais, įvardyti savo jausmus. Visas mokymas didžiąja dalimi vyksta žaidžiant. Per žaidimus, per pasakas galima mokyti, pavyzdžiui, net ir apie žodį, jo sandarą. Kuo vaikai vyresni, tuo sudėtingesnės užduotys. Tačiau ir mažiukai, būdami šalia, mokosi iš vyresniųjų.


Pasak mokytojos, svarbu išlaukti vaikų susidomėjimo, užsiėmimą padaryti jiems patrauklų. Tuomet žinios priimamos lengvai ir greitai.



Planuoja plėstis

Mokyklos bendruomenė – tarsi didelė šeima. Vaikai vieni kitais rūpinasi, vienas kitą prižiūri, laukia vieni kitų, svečiuojasi vieni pas kitus. Jiems ypač patinka patiems gaminti maistą, mokyklos darže, kuriame kiekvienas vaikas turi savo lysvę, sėti, auginti sėjinukus. Sėjos meto vaikai laukia nekantraudami.

Mokykla dirba ir vasarą. Čia vyksta įvairios stovyklos, edukacijos tiek vaikams, tiek ir tėvams. Pasak mokytojų, taip auga vaikai, galintys laisvai rinktis, bet sykiu ir jaučiantys atsakomybę už savus veiksmus.

Kardokų gamtos mokykla gimė ir gyvuoja įkvėpta idėjos. Nors ji dar jaunutė, tačiau tėvai jau kuria planus apie plėtrą. Šiuo metu teritorijoje vyksta pavėsinės statyba, ruošiamasi pastatyti dar vieną didesnį pastatą. Planuojamos talkos, per kurias bus mokoma moliuoti, vyks kitokios edukacijos. Taip pat, aišku, ieškoma ir rėmėjų, nes vaikus čia atvežantys tėvai moka palyginti nedidelį mokestį.

Bendruomenė laukia norinčių prisijungti žmonių, pritariančių jos idėjai. Norintieji gali jungtis ne tik prie mokyklos kūrimo, bet ir apsigyventi pačioje Kardokų gyvenvietėje, kurioje yra laisvų žemės sklypų.





Galerija: Gamtos mokykla




Publikuota: 2018-06-25 16:19:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai