„Santaka“ / Respublikinėje pedagogų konferencijoje aptarti būsimi pokyčiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-04-19 16:50

Dalinkitės:  


ŠMM Strateginių programų skyriaus vedėjo pavaduotoja Rita Dukynaitė apžvelgė šalies švietimo padėtį, aptarė perspektyvas.

Renatos VITKAUSKIENĖS nuotr.


Respublikinėje pedagogų konferencijoje aptarti būsimi pokyčiai

Andrius GRYGELAITIS


„Paprašykite tų žmonių, kurie nenori šypsotis, nesirinkti mokytojo profesijos“, – tokiais žodžiais respublikinę švietimo įstaigų vadovams skirtą konferenciją pradėjo Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniai. Būtent šioje įstaigoje pirmą kartą ir vyko tokio masto renginys, sukvietęs svečių iš visos Lietuvos.



Vertybės keičiasi

Į respublikinę konferenciją iš įvairių savivaldybių susirinkusius švietimo įstaigų vadovus – daugiau nei 100 svečių – pasveikino rajono meras Algirdas Neiberka, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė, Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos direktorė Daina Juškauskienė. Visi jie akcentavo, kad šiuolaikinėje mokykloje pokyčiai yra būtini, tačiau apgailestavo, jog dabartinė švietimo padėtis respublikoje nėra pati geriausia. Pokyčių fone – pernelyg daug neaiškumų.

„Keičiasi ne tik švietimas, bet ir žmonių vertybės. Prieš keliasdešimt metų didžiausi mūsų herojai buvo daugiausiai pieno primelžusi melžėja ar darbštus traktorininkas. Dabar visi žvalgosi į tuos, kurie uždirba daug, lengvai ir greitai. Darbas jau nėra vertybė. Ypač kai už jį negaunama norimo atlygio“, – mintimis dalijosi Kybartų parapijos klebonas Vaidotas Labašauskas.


Konferencijoje dalyvavęs diplomatas Vygaudas Ušackas tvirtino, kad dabartiniai pokyčiai atneša daugiau rizikų, lieka vis mažiau nuspėjamumo. Svečias apgailestavo, kad laisvame ir atvirame pasaulyje lieka vis mažiau sąlyčio su aplinka, kurioje užaugome. Anot V. Ušacko, tik šeimoje puoselėdami pilietiškumą galėtume sustabdyti į užsienį išvykstančiųjų srautą, tik taip būtume pajėgūs kurti tvaresnę valstybę. Jis taip pat papasakojo apie savo sumanytą projektą „Misija Sibiras“, kuris ir buvo skirtas jaunimo patriotiniams jausmams stiprinti.



Per daug problemų

Renginyje viešėjusi Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkė, Klaipėdos Zudermano gimnazijos direktorė Jolita Andrijauskienė pažėrė daugybę kritinių minčių, skirtų švietimo įstatymų kūrėjams. Anot jos, dabartiniai politikai vienu iš pagrindinių tikslų įvardija mokytojo prestižo atkūrimą. Tai – geras siekis, tačiau jis įgyvendinamas klaidingu keliu.

„Prestižo neįmanoma sukurti. Jis ne daiktas. Jis arba yra, arba ne. Dabar Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bando prestižą kelti kurdama įvairius dokumentus. Pavyzdžiui, pedagogo etikos kodeksą. Tačiau šiame dokumente yra daugybė neaiškumų. Tarkime, kaip išsiaiškinti, ar pedagogas myli savo darbą, ar ne? Kaip apskritai priversti žmogų mylėti savo profesiją? O jeigu jis šių jausmų nejaučia, ar tada reikia taikyti kokias nors sankcijas?“ – su ironija klausė klaipėdietė J. Andrijauskienė.


J. Andrijauskienė taip pat tvirtino, kad nuo rugsėjo įsigaliosiantis etatinis mokytojų darbo apmokėjimas negarantuos didesnės algos mokytojams, todėl ir toliau bus sunku motyvuoti jaunimą rinktis šią profesiją. Anot jos, mokyklose ir toliau dirbs vyresnio amžiaus pedagogai, nes išgyventi vien iš pensijos jie nepajėgs.

„Piniginė išraiška – tik viena iš motyvacijos priemonių. Ji svarbi darbo pradžioje, o vėliau žmonėms pradeda rūpėti gera atmosfera darbe. Dabar švietime – labai daug problemų“, – apgailestavo klaipėdietė.

Ji tvirtino, kad ne vien pedagogų padėtis yra nepavydėtina. Ne ką lengviau yra ir švietimo įstaigų vadovams. Anot jos, šiais laikais mokyklų direktoriai prieš sistemą yra palikti praktiškai vieni, neturi užnugario. Jie patys sprendžia, kada ir ką priimti į darbą, ką atleisti, reguliuoja mokytojų darbo krūvius, o iškilus rimtoms problemoms patys savo garbę gina teismuose.



Vyriausi pasaulyje

ŠMM Strateginių programų skyriaus vedėjo pavaduotoja Rita Dukynaitė apžvelgė dabartinę mūsų šalies švietimo padėtį, aptarė ateities perspektyvas. Nuo nepriklausomybės pradžios iki maždaug 2000-ųjų Lietuva pasaulyje lyderiavo pagal pažangą, padarytą švietimo srityje. Deja, nuo to laiko daugelis vykusių procesų sustojo ir Lietuvos švietimas tam tikrose kategorijose liko tarp paskutiniųjų visame pasaulyje.


Ypač dideli skirtumai tarp mūsų šalies miesto ir kaimo mokyklų. Anot R. Dukynaitės, turėtų būti vienas iš pagrindinių uždavinių šiuos skirtumus panaikinti. Tai jau seniai padarė estai, ir dabar jie didžiuojasi savo švietimo pasiekimais, kurie yra vieni iš geriausių pasaulyje.

„Kas ketvirtas vaikas mūsų šalyje pagal mokslo rezultatus neperžengia net žemiausio lygio. Nežinau, ar tai susiję, bet mūsų mokytojai ir įstaigų vadovai pagal amžių ir darbo stažą yra vieni iš vyriausių pasaulyje“, – sakė R. Dukynaitė.

Ji pabrėžė, kad pagrindine pasaulio valiuta pamažu tampa žmonių įgūdžiai, todėl tai būtina akcentuoti jau dabartinėje mokykloje.



Pagrindinės naujovės

Bene labiausiai visų laukiamą pranešimą pristatė ŠMM Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas. Jis papasakojo apie mokyklų laukiančius finansavimo pokyčius.

Pasak lektoriaus, etatinis mokytojų darbo apmokėjimas nėra šios Vyriausybės priimtas sprendimas. Apie tai pradėta kalbėti dar 2005 m., o reforma turėjo būti baigta įgyvendinti iki 2012 m. Pagrindinė jos esmė – suteikti etatus bendrojo ugdymo, profesinio mokymo bei neformaliojo švietimo pedagogams. Jie iki šiol buvo vieninteliai švietimo darbuotojai, kuriems atlyginimai būdavo skaičiuojami ne pagal etatus.

„Iki šiol visi galvojo, kad įvedus etatinį apmokėjimą algos didės. Bet tai nebūtinai yra tiesa. Mes, darbo grupė, sudėliojome tikslus, tačiau nė viename iš jų nebuvo pasakyta, kad algos augs. Siekiame ugdymo proceso kaitos, bandome kelti mokytojo prestižą, norime atlyginti pedagogams už visas jų veiklas, akcentuoti jų kompetencijas. Tikime, kad etatinis darbo apmokėjimas atneš stabilumo, tam papildomai skyrėme 95 milijonus eurų“, – pasakojo A. Aldakauskas.

Anot jo, šiuo metu iš 28 tūkst. šalies mokytojų tik kiek daugiau nei 2 tūkst. turi visą darbo krūvį – 36 valandas. Ministerija siekia, kad tokių mokytojų būtų bent 23 tūkst.

„Etatus bus galima skelti į ketvirčius, tad, pavyzdžiui, tikybos mokytojas galės nuo rugsėjo tikėtis ketvirčio etato. Tiesa, Darbo kodeksas nedraudžia etatus smulkinti į dar daugiau dalių, tad tai yra gera žinia tiems, kurie norės gyventi taip, kaip ir iki šiol. Bus galima mokytojo turimas valandas paprasčiausiai paversti į tam tikrą etato dalį, atsižvelgiant, kad visas etatas yra 36 valandos“, – paaiškino A. Aldakauskas.

Jis susirinkusiesiems pristatė ir planuojamą įvesti klasės krepšelį. Pagal naująją metodiką, ugdymo lėšos bus skaičiuojamos klasei, o ne kiekvienam mokiniui. Iš viso bus trijų lygių klasės krepšeliai, tai priklausys nuo vaikų skaičiaus. Labiausiai tuo siekiama užtikrinti mažų mokyklų finansavimą.






Galerija: Konferencija




Publikuota: 2018-04-19 16:50:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai