„Santaka“ / Praktikantas – ne vien darbdavio reikalas / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  



Praktikantas – ne vien darbdavio reikalas

Eglė KVIESULAITIENĖ


Artėjant mokslo metų pabaigai į rajono įstaigas bei įmones plūstels studentai, norintys atlikti praktiką gimtajame krašte. Tačiau mielai praktikantus priimantys darbdaviai ne visuomet žino savo teises ir pareigas, dėl ko gali kilti nesusipratimų ar net konfliktų.

Pranešė pavėluotai

Į redakciją kreipusis studentė, atlikusi praktiką vienoje rajono įmonėje, sakė praradusi viltį besiaiškindama, kaip turėtų elgtis darbdaviai, kad tiek praktikantas, tiek įmonė išvengtų nemalonumų. Mat trišalę sutartį, pasirašomą tarp universiteto, studento ir darbdavio, pristačiusi mergina po kurio laiko sužinojo, kad kelios savaitės praktikos jai nebus užskaitytos dėl to, kad apie praktikantę pavėluotai pranešta „Sodrai“. Pasirodo, praktikantų iki tol neturėjusi įmonė paprasčiausiai nežinojo, kad apie tai būtina pranešti.

Išsigandusi, kad pristačius praktikos dokumentus į universitetą jai nekiltų problemų, studentė kreipėsi į „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriaus Vilkaviškio poskyrį teiraudamasi, kaip būtų galima išspręsti susiklosčiusią situaciją. Specialistai jai išaiškino, kad jokios problemos nėra – tai gan dažnas atvejis, kai apie praktikantą pranešama pavėluotai. Tiesiog įmonės, kurioje studentė atlieka praktiką, buhalterė turėtų užpildyti vadinamąją 1-SD formą ir joje pakoreguoti praktikos datą.



Vis dėlto įmonės buhalterė nepatikėjo studentės paaiškinimu ir atsisakė koreguoti „Sodros“ formą. Ji tvirtino, neva įmonė dėl tokių „korekcijų“ galinti sulaukti „Sodros“ ar Valstybinės darbo inspekcijos sankcijų, gal net tūkstantinių baudų. Ir tai studentei būsianti pamoka, kad kitąkart pati sugebėtų savimi laiku pasirūpinti.

– Mano praktika jau baigiasi, bet gal galėtumėte informuoti kitus, kokius dokumentus reikėtų pildyti, kad nekiltų problemų nei studentui, nei praktikantus priimantiems darbdaviams, – sakė mergina. – Pažįstu daug bendraamžių, atlikusių praktiką įvairiose įmonėse, tačiau jų darbdaviai apie praktikantus „Sodrai“ išvis nepranešė, nes to net nežinojo.

Darbdaviai nežino

Paklausę keleto rajono įmonių, kasmet priimančių praktikantus, vadovų iš tiesų išgirdome nuostabą jų balse. Tiek darbdaviai, tiek finansinę įmonių dokumentaciją tvarkantys buhalteriai tvirtino nesuprantantys, kam apie praktikantą, kuriam įmonė neturi jokių finansinių įpareigojimų, nemoka atlyginimo, reikia pranešti „Sodrai“.

Paaiškinti susiklosčiusią situaciją ir atsakyti į darbdaviams bei studentams rūpimus klausimus paprašėme Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistų. Jie atkreipė dėmesį, kad tokie reikalavimai nėra nauji – įstatymas galioja nuo 2006 metų. Vis dėlto pasitaiko nemažai atvejų, kad apie praktikantus „Sodrai“ nepranešama ne dėl piktos valios, o dėl nežinojimo. Jei praktika praeina sklandžiai, jokių problemų nei darbdaviui, nei pačiam praktikantui nekyla. Problemų gali kilti tuomet, jei praktikos metu studentas darbe susižalotų ar pan.



Galima koreguoti

„Švietimo įstaigų praktikantai draudžiami valstybės lėšomis, todėl darbdaviui už juos VSD įmokų mokėti nereikia. 0, 18 proc. dydžio įmokas už profesinių mokyklų mokinius, aukštųjų mokyklų studentus, atliekančius profesinės veiklos praktiką įstaigoje ar įmonėje, sumoka Švietimo ir mokslo ministerija. Praktikos laikotarpiu studentai draudžiami valstybės lėšomis tik nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu“, – atsakyme rašė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

Tiems darbdaviams, kurie iki šiol neturėjo praktikantų ar nežinojo tvarkos, „Sodros“ specialistai paaiškino, kad sudariusi trišalę praktikos sutartį įmonė „Sodros“ teritoriniam skyriui turi pateikti 1-SD pranešimą apie praktikanto valstybinio socialinio draudimo pradžią. Šio pranešimo A5 ir A6 laukeliuose reikia pasirinkti 11 priežasties kodą – švietimo įstaigos praktikantas. Pasibaigus praktikai, darbdavys „Sodros“ teritoriniam skyriui turi pateikti 2-SD pranešimą apie praktikanto valstybinio socialinio draudimo pabaigą. Draudėjui daugiau jokių pranešimų „Sodros“ teritoriniam skyriui teikti nereikia.



„Studentės minima buhalterė iš „Sodros“ nesulauktų jokių sankcijų, tik gautų žinutę apie pavėluotai pateiktą 1-SD pranešimą. Pačiam praktikantui jokių dokumentų „Sodros“ teritoriniam skyriui pateikti nereikia, tai atlieka darbdavys, sudaręs trišalės praktikos sutartį“, – komentavo „Sodros“ specialistai.

Neturi pagrindo

Valstybinės darbo inspekcijos Komunikacijos skyriaus vedėja Marija Čereškevičiūtė informavo, kad įmonė, įstaiga ar organizacija, kurioje studentas atliks praktiką, įsipareigoja suteikti praktinio mokymo vietą, sudaryti sąlygas praktikos planui įgyvendinti ir aprūpinti tam reikalinga informacija. Taip pat užtikrinti, kad studentui būtų paskirtas praktikos vadovas – kvalifikuotas darbuotojas, turintis ne mažesnį kaip 3 metų atitinkamo darbo stažą. Vadovas prižiūri praktiką ir įvertina studento darbą.

Taip pat darbdavys privalo organizuoti darbuotojų saugos ir sveikatos bei priešgaisrinės saugos instruktažus bei užtikrinti studentui saugos ir higienos normas atitinkančias darbo sąlygas. Taip pat turi skirti studentui su studijų bei praktinio mokymo specifika susijusias užduotis bei užtikrinti, kad nebūtų skiriamos su tuo nesusijusios užduotys.

Komentuodama konkrečią vilkaviškietės studentės situaciją M. Čereškevičiūtė nusistebėjo įmonės administracijai kilusiomis baimėmis ir patikino, kad Valstybinė darbo inspekcija taikyti nuobaudą minimu atveju neturi jokio pagrindo.



Publikuota: 2018-04-16 10:14:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vilkaviškio autobusų stotis – tvariausias pastatas Pabaltijy
* Sostinė nesužavėjo: kybartietis į gimtinę parsivežė ir žmoną
* Augant susirgimų skaičiui žmonės turi patys apsispręsti dėl skiepų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar taisyklinga sakyti „pamatuota nuomonė“?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama antroji žodžio pamatuoti reikšmė „remti, grįsti“ (pvz., pamatuoti teiginius ), taip pat žodžio pamatuotas reikšmė „pagrįstas“ (pvz., pamatuota išvada ).
Taigi pasakymai nepamatuotai didelės lėšos, pamatuota nuomonė ir panašūs yra visiškai taisyklingi ir vartotini.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai