„Santaka“ / Permainų bėgantys metai neatneša / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Kuosėnų kaime (Bartninkų sen.) parduoda mėsines kiaules. Tel. 8 652 88 528.
Galioja iki: 2021-10-22 13:30:12

Spaudžia sultis. Pasterizuoja, pilsto į 3–5 l pakuotes su integruotu kraneliu. Kreiptis adresu: Kybeikių k., Vilkaviškio r. Tel. 8 687 75 441.
Galioja iki: 2021-10-28 08:08:46Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Civilinės metrikacijos skyriuje civilinės būklės įrašai yra saugomi nuo 1945 metų. Kybartų ir Keturvalakių valsčiaus knygų yra išlikusių nuo 1940 metų. Skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūnienė sako, kad per tokį ilgą laiką kai kurios knygos labai susidėvėjo, todėl dabar jos restauruojamos, perrišamos, perrašomi alfabetiniai žurnalai.

Autorės nuotr.


Permainų bėgantys metai neatneša

Laima VABALIENĖ


Žvelgdama į pirmųjų šių metų mėnesių suvestines, Vilkaviškio savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūnienė pokyčių mūsų rajono demografinėje situacijoje neprognozuoja.

Jau ilgus metus vyraujančios tendencijos nesikeičia: mirusių žmonių skaičius dvigubai lenkia gimusiųjų, metų pradžioje santuokų registruojama perpus tiek, kiek įforminama ištuokų.Sistema patogesnė

Civilinės metrikacijos skyriaus duris rajono gyventojai praveria ir pačiais džiaugsmingiausiais, ir pačiais liūdniausiais savo gyvenimo momentais, taip pat prireikus pakeisti, ištaisyti, papildyti, atkurti civilinės būklės akto įrašus, gauti jų išrašus ar pažymas. Tiesa, 19 paslaugų, kurias teikia skyrius, galima užsisakyti ir neišeinat iš namų – Metrikacijos paslaugų informacinėje sistemoje, prisijungus per Elektroninės valdžios vartus.

Lankytojų srautą šiek tiek sumažino ir praėjusiais metais įsigaliojusios naujos Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo nuostatos, leidusios atsisakyti popierinių gimimo, santuokos sudarymo ar nutraukimo, mirties, vardo, pavardės keitimo liudijimų. Jau visi metai vaiko gimimas ar žmogaus mirtis skyriuje registruojami pagal duomenis, suvestus į bendrą sveikatos priežiūros įstaigų sistemą ir duomenų bazę. Tiesa, naujagimių tėveliams reikia pateikti prašymą dėl vaikui suteikiamos pavardės ar vardo. Tai galima padaryti ir elektroniniu būdu, ir užėjus į skyrių.


Atėjusieji į skyrių dar gauna Savivaldybės administracijos dovaną – knygą „Mūsų vaikas“ su įrašytais rajono mero linkėjimais naujagimiui.

Nors buvo atsisakyta popierinių gimimo ir santuokos įregistravimo liudijimų, tačiau jaunavedžiams pageidaujant už papildomą 2, 90 Eur mokestį išduodamas santuokos sudarymo įrašą liudijantis išrašas, kurį skyriaus darbuotojos įdeda į Savivaldybės simbolika papuoštą dėklą.

Nuo praėjusių metų pradžios įsigaliojusios naujos Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo nuostatos atnešė ne tik teigiamų pokyčių, bet ir problemų. Pasitaikė atvejų, jog kai kurios medicinos įstaigos vėlavo pateikti medicininius mirties liudijimus, būtinus mirties faktui registruoti. Kad nekiltų problemų, Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojoms „pasiklydusių“ duomenų apie mirusiuosius teko ieškoti bendradarbiaujant su Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus specialistais. Tokių nesusipratimų turėtų nelikti, nes nuo kovo 1 d. visos medicininės įstaigos privalo naudotis valstybės elektronine sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacine sistema.Nederlingi metai


Ne vienus metus vyraujančios tendencijos nieko gero nežada: žmonių miršta kur kas daugiau, nei gimsta. Apskritai, 2017-aisiais sulaukta mažiausiai naujagimių per pastarąjį dešimtmetį – 402. Ankstesniais metais buvo registruota 415 gimimų, 2015-aisiais – 443, o patys turtingiausi buvo 2009-ieji, kai gimė 516 kūdikių.

Pernai daugiau buvo naujagimių mergaičių (215). Į tris šeimas atkeliavo dvigubas džiaugsmas – jos susilaukė dvynukų. Civilinės metrikacijos skyriuje savo mažylius registravo ir užsienio šalyse gyvenantys vilkaviškiečiai. Iš 110 „užsieniečių“ daugiausiai buvo gimusių Jungtinėje Karalystėje (70), Airijoje (9), Norvegijoje ir Vokietijoje (po 8). Yra kūdikių, kraštiečių šeimose pasaulį išvydusių Danijoje, Švedijoje, Italijoje, Portugalijoje, Irake ir kitose šalyse.

Tokių registracijų gausa išsiskiria vasara, kai jaunieji tėveliai grįžta į gimtinę atostogų. Birželį buvo registruota 12, liepą – 18, rugpjūtį – 15 užsienyje gimusių vaikų.

Praėjusiais metais jauniausia mama buvo 16 metų, tėtis – 17 metų. Vyriausia kūdikio susilaukusi moteris – 43, tėčiu tapęs vyras – 54 metų. Vienišos mamos įregistravo 17 gimimų. Atsižvelgiant į bendrą tėvų prašymą įregistruota 120 tėvystės pripažinimų: 88 tėvystės pripažintos iš karto po gimimo, 24 – vėliau, 8 nustatytos teismo sprendimu.


Per metus buvo įvaikintas vienas rajono vaikas.Viltė ir Domas

Praėjusių metų vardų „karaliai“ mūsų rajone – Viltė ir Domas. Šiais vardais pavadinta po 12 mergaičių ir berniukų. Ne ką mažiau (11) tėvų savo dukras pavadino Emomis. Tarp populiariųjų – Lėjos (6), Tėjos (5), Liepos, Ievos, Amelios, Miglės, Kamilės (4), Urtės, Adrijos, Mėtos, Godos, Rusnės, Gabrielės, Barboros, ankstesniais metais lyderiavusios Emilijos (po 3) vardai. Auga Eglė, Ramunė, Rūta, Saulė, Paulina, Adelė, Agota, Elzė. Galbūt mažiau girdėti Selinos, Junonos, Svėjos, Keiros, Erėjos, Eloros vardai.

Tarp berniukų vardų nuo populiariausiojo Domo nedaug atsilieka Kristupas. Šiuo vardu pavadinti 8 naujagimiai. Turime 7 Kajus, po penkis Justus, Jonus, Emilius, Gustus, Rokus, Dominykus, po keturis Aronus, Tajus, Adus, Paulius, Benus, po tris Augustus, Domantus, Matus. Pasirinkti ir gražūs senesni lietuviški vardai: Izidorius, Rapolas, Šarūnas, Motiejus.

Mūsų rajone dažniausiai minimi vardai įeina ir į populiariausių šalyje vardų dešimtuką. Mergaičių jis yra toks: 1. Emilija, 2. Kamilė, 3. Lėja, 4. Amelija, 5. Sofija, 6. Austėja, 7. Gabija, 8. Ema, 9. Viltė, 10. Liepa. Berniukų vardų dešimtukas: 1. Matas, 2. Lukas, 3. Dominykas, 4. Jokūbas, 5. Kajus, 6. Domas, 7. Nojus, 8. Jonas, 9. Benas, 10. Joris.Išskirtinis mėnuo – rugpjūtis

Praėjusiais metais mirė 551 mūsų rajono gyventojas: 267 vyrai ir 284 moterys. Tai 51 mirtimi mažiau nei 2016-aisiais. Septyni rajono gyventojai mirė užsienio šalyse. Vyriausias miręs vyras rajone buvo 96 metų, vyriausia moteris – 99 metų. Jauniausias miręs vyras – 30 metų, jauniausia – 23 metų moteris. Taip pat mirė 4 metų berniukas, du kūdikiai gimė negyvi. Dėl nelaimingų atsitikimų netekome 13 asmenų, 11 iš gyvenimo pasitraukė savo noru.

Išskirtinis per praėjusius metus buvo rugpjūčio mėnuo – tas retas atvejis, kai mirė mažiau žmonių (37) nei gimė (42). Birželį fiksuota pusiausvyra: 39 gimimai ir 39 mirtys. Liūdniausi – pirmieji trys metų mėnesiai, kai į amžinybę išėjo daugiausiai žmonių: sausį – 58, vasarį ir kovą – po 54.Renkasi tradicinę pavardės formą

Su santuokomis nepavyksta pasiekti 2015-ųjų metų rodiklio, kai buvo registruota daugiausiai per pastarąjį dešimtmetį santuokų – 314. Pernai susituokė 278 poros – tai dviem daugiau nei ankstesniais metais. Į apskaitą įtraukta 90 bažnytinių santuokų, 23 poros žiedus sumainė užsienio valstybėse. 21 pora sutuokta Kybartų pataisos namuose. Penkis kartus, kai vienas iš besituokiančiųjų buvo užsienio šalies pilietis, dalyvauti santuokos įregistravimo ceremonijoje jaunieji kvietėsi vertėją.


Skyriaus vedėja Ž. Blauzdžiūnienė sakė, jog Vilkaviškis – vienintelis rajonas, išsaugojęs tradiciją jauniesiems pasiūlyti uždegti šeimos židinį, jiems išsakomi ne tik oficialūs, bet ir nuoširdūs, poetiški ceremonijos vedėjų sveikinimai. Už tuoktuvių ceremonijai sukuriamą jaukesnę atmosferą skyrius sulaukė gerų atsiliepimų ir įvertinimų.

Jaunavedžiai santuokai renkasi ne tik skyrių, bet ir kitas jiems patinkančias rajono vietas: Paežerių dvaro rūmus, kaimo turizmo sodybas, Vištyčio paežerę. Už tokias paslaugas nustatyta didesnė valstybės rinkliava – 60 eurų (apeigos Civilinės metrikacijos skyriuje atsieina 20 eurų). Tokiu atveju jauniesiems patiems tenka pasirūpinti kai kuria santuokos ceremonijos vietai būtina atributika: valstybės herbu, vėliava, klasikiniu muzikiniu fonu, patalpų dekoravimu.

Šiuo metu Civilinės metrikacijos skyriuje toliau vyksta patalpų atnaujinimo darbai. Kuriant jaukesnę aplinką, bus pakeistos grindys, lubos, durys. Tačiau stengiamasi išsaugoti sieną pagyvinantį dar 1987 m. skulptoriaus Vaclovo Miknevičiaus sukurtą dekoratyvinį pano bei jaunavedžių įžiebiamą šeimos židinį.

Nors pastaruoju metu madinga moterims rinktis šeiminės padėties nenurodančią pavardės formą, iš Vilkaviškio civilinės metrikacijos skyriuje įregistruotų santuokų tokį apsisprendimą pareiškė tik kelios nuotakos. Dar kelios pasiliko savo ikisantuokinę pavardę. Dažniausiai pasirenkama tradicinė moteriškos pavardės forma, sudaryta iš vyriškos pavardės šaknies su priesagomis -ienė ar -(i)uvienė.


Per metus šiek tiek kilstelėjo ne tik santuokų skaičius. Trimis padaugėjo ir ištuokų: 2016 m. jų buvo 107, 2017 m. – 110. Dažniausiai skiriasi 1–5 metus ir daugiau kaip 25 metus santuokoje išgyvenusios šeimos. Pasak Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, ankstesnių metų tendencija nesikeičia: skiriasi beveik 50 proc. susituokusiųjų.Publikuota: 2018-03-26 10:08:17

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje plevėsuos ir Suvalkijos (Sūduvos) vėliava
* Rajonas po 20 metų: patrauklus gyventi, ilsėtis, atviras technologijoms
* Policijos komisariato garažo sieną jaunimas papuošė įspūdingu piešiniu
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar trečiąsyk skiepysitės nuo COVID-19?
Jau pasiskiepijau.
Žinoma.
Dar svarstau.
Trečiąkart jau nesiskiepysiu.
Esu prieš skiepus nuo COVID-19.Kalbos patarimai

Ar gerai „vartoti vietiškai“?
Prieveiksmio vietiškai daryba taisyklinga: jis padarytas iš būdvardžio vietiškas, -a, kurio reikšmė apibrėžiama taip: „susijęs su vieta, būdingas kuriai nors vietai“. Taigi pasakymas „Vaistą vartoti vietiškai“ yra taisyklingas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas