„Santaka“ / Teismo pirmininką į gimtinę veda nostalgija / Kraštiečiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kraštiečiai

Dalinkitės:  


Laimondas Noreika Prezidentės dekretu paskirtas vadovauti 137 žmonių kolektyvui.

Autorės nuotr.


Teismo pirmininką į gimtinę veda nostalgija

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors vilkaviškiečiai nuo šiemet nebeturi savo rajono apylinkės teismo, o mūsų teismo rūmai priklauso Marijampolei, galime riesti nosį, kad turime „savą“ teismo pirmininką. Prezidentės dekretu nuo vasario 1 d. Marijampolės apylinkės teismui vadovauja vilkaviškietis Laimondas Noreika.



Nostalgiški prisiminimai

Nors jau daugiau kaip du dešimtmečius L. Noreika gyvena Marijampolėje, savo gimtinei jaučia nostalgiją. Jis puikiai prisimena, kai baigė tada dar II vidurine pavadintą dabartinę „Aušros“ gimnaziją ir jo laida buvo pati pirmoji naujojoje mokykloje. Prisimena klasės draugus, su kuriais ir dabar susitinka kone kasmet. O atvažiavęs į Vilkaviškį visuomet apsuka „garbės ratą“.

– Nuvažiuoju iki ežero, paskui pro V. Pietario gatvę suku į Nepriklausomybės gatvę, pristabdau prie Salomėjos Nėries mokyklos, kurioje likę daug vaikystės prisiminimų... Važiuodamas vis dairausi ir skaičiuoju, kiek pažįstamų žmonių pamatysiu. Gaila, bet jų vis mažiau ir mažiau, – nostalgiškai kalbėjo L. Noreika.



Pasuko karjerą


Teisininko karjerą dabartinis Marijampolės apylinkės teismo pirmininkas L. Noreika pradėjo pačioje 1987-ųjų pabaigoje, kai baigęs teisės mokslus įsidarbino tuometiniame Vilkaviškio rajono vidaus reikalų skyriuje viršininko pavaduotoju. Kiek prisimena, vaikystėje Laimondas svajojo tapti tardytoju, mat filmuose ir knygose ši profesija atrodė labai romantiškai. Tačiau, nors ir baigęs teisės mokslus, tardytoju Laimondas taip ir netapo, mat karjera pasisuko kita linkme.

Vilkaviškietis prisipažįsta, kad galbūt ilgai ir sėkmingai būtų dirbęs Vilkaviškyje, tačiau buvo pakviestas į Marijampolę – ten reikėjo Kriminalinės policijos komisaro. Apsisprendimą išeiti iš Vilkaviškio lėmė tai, jog Marijampolėje jaunai šeimai pažadėjo butą.

O toliau kaip siekiamybė gimė svajonė tapti teisėju. Tad Marijampolės apylinkės teisme L. Noreika dirba jau aštuonioliktus metus, iš jų daugiau nei trejus – vadovaujamą darbą.



Įdomi patirtis

Nors teisėjo, o juo labiau teismo pirmininko pareigos – solidžios ir labai atsakingos, ko gero, įdomiausiu gyvenimo tarpsniu L. Noreika įvardytų darbą Kriminalinėje policijoje. Mat jį pradėjo 1991-aisiais – itin sudėtingu ir valstybei, ir policijai laiku.


Atėjęs iš ramaus Vilkaviškio, pareigūnas pateko tarsi į visai kitą aplinką, kur nusikalstamumo situacija ir darbo krūvis iš esmės skyrėsi. Marijampolėje tuo metu siautė trys nusikalstamos grupuotės – vadinamosios „šeimos“. Turbūt ne tik kaimynai vilkaviškiečiai, bet ir visa šalis žinojo apie „jakštinių“, „raikinų“, „londonų“ grupuotes.

– Svarbiausias policijos uždavinys tuo metu buvo minėtų gaujų likvidavimas, – prisiminė L. Noreika. – Mums pavyko susidoroti su šiuo uždaviniu šaunių, atsakingų, darbui atsidavusių kriminalistų dėka.

Pažaboti nusikaltėlių gaujas padėjo ir tuo laiku veikę įstatymai. Specialiai kovai su organizuotu nusikalstamumu buvo priimtas prevencinio sulaikymo įstatymas, leidęs nepareiškus įtarimų ir kaltinimų sulaikyti su nusikalstama veikla siejamus asmenis.

Anot L. Noreikos, sunkiausia buvo tai, jog reketo aukos būdavo įbaugintos, jos bijojo duoti parodymus. Vis dėlto tuometiniams kriminalistams pavyko užsitarnauti nukentėjusiųjų pasitikėjimą ir šie sutiko bendradarbiauti.

– Slėgė didžiulė atsakomybė, kad nenuviltume žmonių, kad nusikaltėliai gautų pelnytą bausmę, – sunkius, bet labai įdomius pareigūnams laikus prisiminė L. Noreika. – Smagu, jog žmonių lūkesčius ir pasitikėjimą pateisinome: gaujos buvo išardytos, kaltininkai atsidūrė už grotų.




Šimtai bylų

Nors su teisėsauga mažai susijusiam žmogui atrodo, kad į laisvę išėję nusikaltėliai gali keršyti juos sulaikiusiems pareigūnams ar teisėjams, L. Noreika sakė apie tokius atvejus nėra girdėjęs. Nusikaltėliai taip pat turi savitą „garbės kodeksą“ ir nejaučia pykčio sąžiningai savo darbą vykdantiems teisėsaugininkams. Tiesa, visai kas kita, jei bylą tiriantys pareigūnai elgtųsi negarbingai, bandytų klastoti įrodymus ar pan.

Per teisėjavimo metus L. Noreikai jau tekę išnagrinėti ir priimti sprendimus daugiau kaip tūkstantyje bylų, tačiau tokios, kuri būtų įsiminusi ilgam, kankintų abejonės dėl sprendimo, teismo pirmininkas sakė neprisimenantis.

– Galbūt tai priklauso nuo charakterio, bet aš mintimis prie išnagrinėtų bylų negrįžtu. Tačiau nuolat galvoju apie tas, kuriose dar nepriėmiau sprendimo. Vis svarstau, ar jau viską padariau, ar nereikia papildomų ekspertizių, liudininkų, kaip užtikrinti organizacinius sprendimus, kad teismo posėdis vyktų sklandžiai, – darbo subtilybes atskleidė L. Noreika.



Darbo ir atsakomybės

Nors L. Noreikos darbas nuo vasario 1 d. iš esmės nepasikeitė – jis ir toliau nagrinės baudžiamąsias bylas, atsakomybės ir rūpesčių tikrai padaugės. Mat iki šiol vadovavęs tik vieno teismo kolektyvui, dabar vadovaus visos apskrities teisėjams, jų padėjėjams, teismo sekretorėms ir kitam personalui – iš viso 137 žmonėms.

Gerai tai, jog reforma apylinkės teisme įvedė naują kanclerio pareigybę. Tad dideliam kolektyvui vadovaujančiam teismo pirmininkui bent jau neteks rūpintis ūkiniais reikalais, darbuotojų atostogų grafikais, o būti tiesiogiai atsakingam tik už teisėjus ir jų padėjėjus.

Tačiau klysta tie, kurie mano, kad teismo pirmininkas galės daryti įtaką teisėjo sprendimams byloje, atleisti teisėją iš darbo ir pan. Teisėjų priėmimas ir atleidimas – Prezidentės kompetencija. O nepatikusį teismo sprendimą galima skųsti tik aukštesnės instancijos teismui. Kita vertus, jei gaunama informacijos, jog teisėjas elgiasi neetiškai, drausminę bylą jam inicijuos teismo pirmininkas.

Šiomis dienomis naujasis teismo pirmininkas lanko visų jam pavaldžių teismo rūmų darbuotojus. Praėjusią savaitę jis susipažino su mūsų rajono teismo rūmais, su juose dirbančiais kolegomis aptarė darbo planus. Dar kartą pervažiavo gimtojo miesto gatvėmis, kurios svetimos per tiek metų tikrai netapo.



Publikuota: 2018-02-28 09:18:42

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai