Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Veda ir groja įvairiuose pobūviuose, vestuvėse, jubiliejuose. Linksma muzika ir gera nuotaika Jūsų šventėse. Tel. 8 681 59 207.
Galioja iki: 2023-12-09 15:29:37 Parduoda kalėdines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 8 698 41 635.
Galioja iki: 2023-12-17 16:47:48
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2018-01-29 16:42
Vienas žymiausių Gižų statinių – „Amerikono namas“. Andriaus GRYGELAIČIO nuotr. Faktai: nuo vardo kilmės iki šimtmečio žygio
Gyventojai.
Šiuo metu seniūnijoje gyvena 1080 žmonių. Daugiausiai iš jų – Gižuose (600) bei Rimavičiuose (200). Kitos didesnės gyvenvietės – Antupiai ir Adamarina. Praėjusiais metais seniūnijoje gimė 7 mažyliai, o mirties liudijimas išduotas 28 asmenims.
|
Žymūs žmonės.
Nuo seno Gižai garsėjo kaip knygnešių kraštas. Bene žymiausias iš jų – Pranas Lingys. Vis dėlto daug geriau žinomi kitų profesijų atstovai: fizikos ir matematikos mokslų daktaras profesorius Kazimieras Baršauskas, skulptorius Vladas Pleškūnas, poetas Kostas Kubilinskas bei pedagogė, visuomenės veikėja Magdalena Draugelytė-Galdikienė. Būtent jos iniciatyva Lietuvoje pradėta švęsti Motinos diena.
Kaimo pavadinimas.
Gižai ypač išaugo, kai XVIII a. tapo seniūnija, priklausančia LDK didikui Adomui Chmarai. Jo pastangomis ir lėšomis buvo pastatyta pirmoji medinė Gižų bažnyčia ir dvaras, kurio svirnas išlikęs iki šių dienų. Dvarą jo įkūrėjas savo ir žmonos Marijos garbei pavadino Adamarinu. Gižų pašonėje tuomet besikūręs kaimas taip pat gavo šį pavadinimą. Pačių Gižų pavadinimas greičiausiai kildinamas iš prūsiško žodžio „gižas“, kuris reiškė žmogų, mokantį dirbti visus darbus.
Jaunystės parkas.
Gižuose savo vaikučius krikštijantys tėvai turi galimybę pasodinti medelį ir taip prisidėti prie parko kūrimo. Mergaitei sodinama liepa, berniukui – ąžuolas. Praėjusiais metais parke pasodinta per 20 medžių.
Švariausias Lietuvoje.
Gižų seniūnijoje prieš 14 metų pastatytas vandens valymo įrenginys leidžia gižiečiams gerti bene švariausią vandenį Lietuvoje. Tą patvirtina kasmet atliekami vandens tyrimai.
Vienas.
Būtent tiek Gižuose šiuo metu yra apleistų ir negyvenamų namų. Kai kitos rajono seniūnijos vargsta su pastatais vaiduokliais, o Gižuose jų beveik nėra.
Nė vieno.
Gižų seniūnas R. Kučiauskas ypač džiaugiasi vienu savo kadencijos pasiekimu. Per jo 18 darbo metų dabartinėse pareigose iš vietinių šeimų nebuvo nė vieno atimto ir į globos namus išvežto vaiko. Tiesa, prieš 7–8 metus keletas vaikų iš tėvų vis dėlto buvo paimti ir perduoti globos namams, tačiau tos šeimos buvo neseniai atsikrausčiusios iš Marijampolės.
Šimtmečio žygis.
Praėjusių metų lapkričio pradžioje Gižų kaimo bendruomenė pradėjo žygį Nepriklausomos Lietuvos šimtmečiui paminėti ir valstybės jubiliejų pasitikti planuoja įveikusi simbolinį šimtą kilometrų. Artimiausias žygis planuojamas vasario 11 d., kai pėsčiomis bus einama iki Paežeriuose esančios Vinco Kudirkos klėtelės, pakeliui aplankant žymiausias ir gražiausias Gižų krašto vietas.
Pirmi rajone.
Gižai buvo pirmieji rajone, kurie savo lėšomis ir pastangomis atstatė kultūros namus. 2004 metais už tai seniūnui R. Kučiauskui net buvo įteiktas Lietuvos televizijos ir fondo „Bėdų turgus“ apdovanojimas, pavadintas „Daugiau saulės, daugiau šviesos“.
Dvyniai.
2006 metais Gižų seniūnijoje gyveno net 24 įvairaus amžiaus dvynių poros. Tuomet net mokykloje buvo klasių, kuriose mokydavosi po dvi poras dvynukų. Būtent tais metais Gižuose buvo surengta šventė, į kurią susirinko visi dvyniai. Įdomu tai, kad po šio renginio seniūnijoje daugiau dvynių taip ir negimė, o šiandien čia gyvena jau tik apie 10 dvynių porų.
Prezidentė.
2010 m. balandį Gižuose lankėsi dabartinė šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Gižų bendruomenės namuose vyko susitikimas su Vilkaviškio rajono ūkininkais. Prezidentė tąkart taip pat apsilankė Gižų šv. Antano Paduviečio bažnyčioje.
„Amerikono namas“.
Vienas žymiausių Gižų statinių – iki šių dienų išlikęs amerikono Rimavičiaus namas. Statybinės medžiagos namui 1923 m. buvo parplukdytos iš JAV, o pats namas Gižuose pastatytas 1924 m. Prieš karą jame veikė viešbutis ir restoranas, kalbama, kad net buvęs ir viešnamis. Vietinių šis pastatas pramintas „špokinyčia“.
Projektą „Valstybė buvo, yra ir bus“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas
Publikuota: 2018-01-29 16:42:31
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Pastatė tai, ko mieste trūko, – informacines rodykles * Patriarcho gimtinėje – nušvitęs kaštonas ir filmo apie Ąžuolyną premjera * Jūreivystę į teisę iškeitusiam prokurorui Vilkaviškis tapo tikraisiais namais Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
„Mirtis dėl“ ar „mirtis nuo“? Daiktavardis mirtis vartojamas žodžių junginiuose mirtis dėl ir mirtis nuo. Šių junginių vartojimas priklauso nuo reikšmės.
Žodžių junginys mirtis dėl vartojamas išorinei priežasčiai reikšti, pvz.: Gresia lėta mirtis dėl aplinkos taršos.
Vidinei priežasčiai reikšti vartojamas žodžių junginys mirtis nuo, pvz.: Jiems gresia lėta mirtis nuo juodligės.
Šūksniai
Statistika
|