„Santaka“ / „Jie protingi, bet nemoka išreikšti emocijų“, – sako filmo apie autistus autorė Viktorija / Kraštiečiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kraštiečiai

Dalinkitės:  


Platų autistų jausmų spektrą Viktorija Kilikevičiūtė lygina su vaivorykšte.

Nuotr. iš asmeninio albumo


„Jie protingi, bet nemoka išreikšti emocijų“, – sako filmo apie autistus autorė Viktorija

Eglė MIČIULIENĖ


„Pažvelk į vaivorykštę“ – taip vadinasi neseniai Didžiojoje Britanijoje sukurtas filmas apie autizmu sergančius žmones. Filmo autorė – jauna mergina, buvusi vilkaviškietė Viktorija Kilikevičiūtė.



Tokių šeimų daug

Viktorija gimtojo Vilkaviškio nepamiršo. Šypsodamasi prisimena, kaip atbėgdavo į „Santakos“ redakciją papasakoti apie savo meilę žirgams, apie pomėgį fotografuoti, įvairius laimėjimus. Vasarį mergina žada trumpam grįžti į tėviškę ir labai tikisi rasti daug... sniego, mat Velse, kur Viktorija gyvena, jo pasirodo labai retai.

Vilkaviškį V. Kilikevičiūtė paliko daugiau nei prieš šešerius metus. Būdama aštuoniolikmetė, ji išvyko į Jungtinę Karalystę studijuoti fotožurnalistikos. Mergina Velse baigė universitetą, čia sutiko savo vaikiną, pradėjo dirbti. Šiuo metu lietuvė įkūrusi studiją „VK photography“.

24 metų kraštietė įsitraukia į įvairius vietinius projektus. Neseniai Viktorija kartu su dar keliomis bendramintėmis sukūrė filmą „Look inside the rainbow“ (liet. „Pažvelk į vaivorykštę“). Filmo pavadinimas atspindi plačiausią spektrą jausmų, kuriuos jaučia, bet nesugeba išreikšti autizmu sergantis žmogus.





Nelengva fotosesija

– Autizmas Velse yra didžiulė problema, tad filmas susilaukė daug dėmesio. Mano žiniomis, su šia bėda Didžiojoje Britanijoje susiduria 1, 1 proc. populiacijos. Kadangi šios ligos sindromą turinčių žmonių – daug, tad vyksta įvairios labdaros akcijos, organizuojama pagalba šeimoms, auginančioms vaikus autistus, – pasakojo V. Kilikevičiūtė.

Pirmą kartą iš arčiau su autizmu lietuvė susidūrė tada, kai viena velsietė paprašė nufotografuoti jos vaiką. Iki tol su penkerių metų Sebastianu joks fotografas nesugebėjo susitarti.

– Nusprendžiau pamėginti, ir tai buvo tikrai nelengva. Seb, kaip jį visi vadina, buvo nepaprastai jautrus, labai bijojo kameros, blykstės, nebuvo jokio akių kontakto. Vaikučiui nufotografuoti reikėjo paskirti visą dieną. Fotosesiją pavertėme žaidimu: bėgiojome po parką, aš slėpiausi krūmuose, o Seb manęs ieškojo, – tiesiog reikėjo jam duoti daugiau laiko priprasti prie manęs. Pirmąsias porą valandų buvo nepaprastai sunku, mažylis mane su kamera vijo į šoną. Bet paskui, kai pavargę atsisėdome ant žolės, berniukas pats priėjo prie manęs ir pabandė pažiūrėti, ką aš nufotografavau. Parodžiau jam nuotraukas... Po truputį reikalai atšilo. Galiausiai vaikui tai pasirodė įdomu ir jis pats ėmė pozuoti, – su šypsena pasakojo Viktorija.






Straipsnio video:





Savo bėdas viešinti sunku

Sebastiano mama plačiau supažindino Viktoriją su didžiule labdaros organizacija – Nacionaline autistų asociacija, įsikūrusia Londone. Lietuvaitė ėmė bendrauti su daugeliu autistus vaikus auginančių šeimų, o po kurio laiko gimė mintis sukurti filmą. Jo tikslas buvo padėti žmonėms labiau suprasti autistus, taip pat – pritraukti lėšų labdaros organizacijoms.

Mergina pripažino, jog dar gyvendama Vilkaviškyje ir lankydama fotografo Jono Juškevičiaus būrelį įgijo puikių fotografijos įgūdžių, bet su filmo menu buvo susidūrusi mažai.
Šie žmonės yra šimtą kartų už mus jautresni šviesai, garsams, prisilietimams.


– Vis dėlto nutariau pabandyti. Su bendramintėmis iš šios asociacijos įsitraukėme į kūrybinę veiklą, pradėjome ieškoti rėmėjų. Ėmėme interviu iš šeimų, profesionalų gydytojų. Savo filme norėjome apie autizmą papasakoti kuo plačiau, bet buvo sudėtinga rasti šeimų, kurios atvirai apie tai kalbėtų. Juk žmonės nori, kad jų gyvenimai atrodytų tobuli, o problemomis ir rūpesčiais niekas dalytis nenori, – dėstė mergina.



Vis dėlto, anot jos, britų požiūris į autizmą paprastesnis negu Velse gyvenančių kitų tautybių žmonių. Viktorija pasakojo, jog lenkų ar lietuvių prašnekinti šia tema buvo beveik neįmanoma. Be britų, pasidalyti patirtimi apie autizmą sutiko tik viena latvė, tačiau filmuotis ji taip pat atsisakė.



Nemoka išreikšti jausmų

Daugiausiai apie autizmą kalbėjo ir išgyvenimais dalijosi moterys: mamos bei šį sutrikimą turinčius moksleivius mokančios mokytojos.

– Anksčiau apie autizmą žinojau labai mažai. Kai pradėjome važinėti į namus, klausytis istorijų – atsivėrė akys. Autistai – labai protingi ir talentingi žmonės. Nepaisant raidos sutrikimų, bręstantys vaikai išmoksta adaptuotis prie aplinkos ir susitaikyti su įgimtais sunkumais. Anot vienos mamos, norėdamas pasiekti užsibrėžtų tikslų autistas vaikas tams skirs visas savo jėgas ir pastangas. Šie žmonės yra šimtą kartų už mus jautresni šviesai, garsams, prisilietimams. Jiems labai sunku išreikšti savo pojūčius, savijautą. Autistas vaikas gali atrodyti labai išdykęs, bet tai – tik dėl to, jog jis nemoka tinkamai savęs išreikšti. Jiems ypač sunku bendrauti, o kai kurie net negali kalbėti. Bendravome su moterimi, kurios ketverių metų sūnelis nekalba. O jei vaikas negali pasakyti, jis ima verkti, pykti, blaškytis ir pan. Taigi tėvams sunku auginti tokius vaikus, tačiau savo vargus jie paprastai slepia, – patirtimi dalijosi mergina.

Filmo „Pažvelk į vaivorykštę“ pristatymas buvo surengtas nedidelėje Svonsio miesto salėje, tačiau kai norintys jį pamatyti žmonės netilpo, antroji premjera buvo surengta dideliame kino teatre.

Viktorija sakė nesitikėjusi, kad filmas sulauks tokios sėkmės. Kūrybinė grupė jau gavo keletą pasiūlymų nupirkti filmą, taip pat tikisi sudominti BBC Wales televizijos kanalą. Kūrėjos planuoja ateityje sukurti ir antrą filmo dalį, kuri dar plačiau parodys žmonių, susidūrusių su autizmu, patirtis ir istorijas.



Norėtų išversti į lietuvių kalbą

Apytiksliais duomenimis, Lietuvoje yra apie 5 tūkst. autizmo sindromą turinčių vaikų. Tačiau ši problema mūsų šalyje sprendžiama labai vangiai, tad nemažai tokių šeimų tiesiog emigruoja į užsienį, o kiti užsisklendžia viduje.

Viktorija norėtų, jog kada nors 1 val. 15 min. trukmės filmas apie autistus pasiektų ir Lietuvą.

– Nors filmas glaudžiai susietas su Velsu, bet manau, kad jame pateikta informacija būtų naudinga visiems su tuo susiduriantiems žmonėms. Dar gyvendama Lietuvoje apie autizmą nežinojau beveik nieko, tad manau, jog informacijos trūksta. Sieksiu, kad filmas sulauktų finansinės paramos, būtų išverstas į lietuvių kalbą ir parodytas mano gimtojoje šalyje, – kalbėjo mergina.



Trumpą filmo pristatymą (angl. trailer ) anglų kalba galima pamatyti internete adresu https://www.youtube.com/watch?v=oipvvP3jvTg



Galerija: „Pažvelk į vaivorykštę“




Publikuota: 2018-01-25 10:58:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kūno kultūros mokytoja: „Bijau bandyti naujas sporto šakas“
* Nurodymui pakeisti S. Nėries gatvių pavadinimus Taryba nepakluso
* Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai: kam atiduosime savo balsą?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai