„Santaka“ / Jauną dizaino specialistą užsakovai susiranda patys / Kraštiečiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda dirbamos žemės Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-09-29 09:16:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kraštiečiai

Dalinkitės:  


Vaidas Byla ir pats dalyvavo Neringos pėsčiųjų žygyje, kuriam kūrė plakatus, diplomus ir medalius. Vaikinas įveikė 25 kilometrų atstumą.

Jauną dizaino specialistą užsakovai susiranda patys

Eglė MIČIULIENĖ


Iš nedidelio Opšrūtų kaimo (Pilviškių sen.) kilęs, o dabar Kaune gyvenantis Vaidas Byla užsiėmęs iš pirmo žvilgsnio labai skirtingais dalykais. Vienu metu jis kuria įvairių renginių reklamas, plakatus, medalius, o kitu jau galvoja, kaip žmogų patogiai apgyvendinti... vandenyje. Tačiau visą Vaido veiklą sieja vienas svarbus dalykas – dizainas.

Daiktų kompozitoriai

Prieš beveik šešerius metus septyniolikmetis Vaidas Byla surengė pirmąją personalinę savo darbų parodą. Per jos atidarymą santūriai šypsodamasis gimnazistas klausėsi parodos svečių pagyrimo žodžių už jo, jaunojo dailininko, kūrybinę brandą, darbštumą, kruopštumą, nuoširdumą ir kitas puikias asmenines savybes.

Dabar V. Bylai jau 23-eji. Jis vis toks pat santūrus, kūrybingas ir darbštus (Vaidas dabar ir dirba, ir studijuoja), tik laiko tapybai jau beveik nebelikę. Šiuo metu vaikinas – Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto antro kurso magistrantas, studijuojantis industrinį dizainą. Šios profesijos atstovus turbūt būtų galima pavadinti visų mus supančių daiktų kompozitoriais, atsakingais už įvairių prietaisų, daiktų išvaizdą bei patogumą.



Štai neseniai Kinijos leidinių įmonės „Sandu Publishing“ išleistoje knygoje „INGENIOUS: Product Design That Works“ (liet. „IŠRADINGA: produkto kūrimas, kuris veikia“) buvo įkelta ir Vaido sukurta komoda.

– Šią komodą buvau įkėlęs į interneto puslapį Behance.net, į kurį visi dizaineriai deda savo darbus. Taip mane susirado kinų leidybos įmonė ir paprašė leidimo įkelti mano komodą į knygą, kurioje rašoma apie baldų dizainą. Joje yra ir netradicinių darbų, sukurtų jaunų dizainerių, – pasakojo vaikinas.



Kitokia baidarė

Gindamas bakalauro laipsnį Vaidas kūrė išmaniąją baidarę su akumuliatoriumi, saulės kolektoriais bei dviem varikliais. Pastarieji yra skirti plaukti prieš srovę, tačiau juos galima naudoti ir plaukiant pasroviui, kai pavargsti irkluoti. Vaidas savo kūrinį juokais vadina „tinginių baidare“.

Šios baidarės priekis yra „y“ raidės formos, su metalinėmis rankenomis: užsakovams pagaminus Vaido baidarės prototipą, šis sprendimas labai pasiteisino, nes tokią transporto priemonę gerokai patogiau pernešti.

Kurdamas baidarę V. Byla daug domėjosi vandens transportu, tad vėliau magistro darbui taip pat pasirinko vandens aplinką. Teorinę darbo „Žmogaus psichologiniai ir komforto poreikiai gyvenant vandens aplinkoje“ dalį studentas apsigynė vos prieš keletą dienų.



Beje, ne mažiau įdomūs yra ir likusių keturių Vaido bendrakursių darbai. Vienas vaikinas pasirinko kurti tranzitinių zonų (oro uostų) baldus, o trys merginos – lazerinių mikroapdirbimo staklių dizainą, liturginių baldų dizainą bažnyčioms ir... slėptuves, reikalingas karo atveju.



Gyventi po vandeniu

– Tai, ką dabar kuriu, galima pavadinti gyvenamąja platforma (būstu) ant vandens. Tiesa, aš labiau orientuojuosi ne į architektūrinius išorės sprendimus, o į vidų. Įprastai būstas vandenyje yra siauras mažas laivelis, kuriame yra tik suspausta erdvė, sugrūsti baldai, o žmogui vos lieka vietos apsisukti. Mano tikslas – tą erdvę labiau pritaikyti žmogaus poreikiams. Baldų dizainas, vonios, miegamojo, svetainės zonos turi būti pritaikytos pagal ergonominius reikalavimus, kurie galioja kiekviename name, bet turi ir tikti mažai erdvei – o tai yra didelė problema. Aš bandau ją išspręsti, – pasakojo studentas.

Suprantama, vandens būstas turi būti ir šiltas, patvarus, ilgaamžis, tad jį kuriant neužtenka išmanyti vien išvaizdos bei patogumo subtilybes – reikia turėti ir inžinerinį supratimą, architektūros, fizikos, chemijos ir kitų mokslų žinių.



V. Bylos kuriamo būsto pagrindas yra po vandeniu, o virš jo – tik minimali erdvė: terasa ir žemyn vedantys laiptai. Patalpų viduje yra suprojektuoti ir vandens rezervuarai, nuotekų valymo įrenginiai, ventiliacija, elektros instaliacija su generatoriumi bei kiti būtini dalykai.

Vaidas pripažįsta, jog savo projektą ateityje greičiausiai bandys realizuoti: panašius darbus paskelbus dizaino puslapiuose, kūrėjus susiranda patys užsakovai, galintys nupirkti projektą arba pasiūlyti bendradarbiauti. Deja, vandens būstą vaikinas kuria ne Lietuvai – šis projektas galėtų sudominti Jungtinių Arabų Emyratų ar kitų šiltųjų kraštų gyventojus, kurių aplinkoje yra skaidraus vandens. Toks būstas Lietuvoje neįmanomas ne tik dėl to, kad yra labai brangus ar kad pas mus nėra tinkamų vandens sąlygų. Problema ir ta, jog mūsų šalyje vandenyje leidžiama naudoti tik laivus, o registruoti ilgalaikį būstą ant vandens ar vandenyje Lietuvos įstatymai draudžia.



Bemiegės naktys

Jau antri metai Vaidas dirba dar ir reklamos agentūroje.

– Kuriu vadinamąjį „vizualą“ įvairiems užsakovams. Pavyzdžiui, Kaune vyko naktinis bėgimas, Neringoje – pėsčiųjų žygis, tad turėjau sukurti plakatus, tentus, lankstinukus, medalius ir kt. Apskritai šią vasarą turėjome labai daug užsakymų iš sporto renginių organizatorių. Tempai būna didžiuliai, laukti negali, todėl pasitaiko ir bemiegių naktų. Pavyzdžiui, paskutinei vieno didžiausių picerijos tinklų reklamos kampanijai reikėjo sukurti 44 skirtingų dydžių objektus: lipdukus, tentus, skrajutes, plakatus, filmuką ir pan. Visa tai teko padaryti mažiau nei per savaitę, – šypsojosi V. Byla.

Įdomu tai, jog vaikinas yra prisidėjęs ir kuriant vaikų žaidimų kambario interjerą viename didžiausių Lietuvos prekybos centrų. Tačiau, anot Vaido, daug kalbėti apie tai neleidžia pasirašyta kliento konfidencialumo sutartis, mat šiuo atveju toks buvo kliento pageidavimas.

Jaunasis menininkas neslepia, kad dirbant tokiu tempu magistro studijoms lieka vakarai ir naktys, o teptukas ir dažai jau nuo vasaros padėti į šoną kartu su nebaigtais tapyti darbais.



Grįžti nežada

Sparčiu tempu gyvenantis Vaidas randa laiko grįžti ir į namus Opšrūtuose, o parvažiavęs apžiūri ir Vilkaviškį.

– Gerai, kad Vilkaviškyje viskas po truputį keičiasi, bet tai vyksta lėtai. Pažiūrėkite, kiek metų prireikė vien J. Basanavičiaus aikštei sutvarkyti. Tiesa, dabar ten vaizdas tikrai geras. Jei, kaip sakote, žmonės pasigenda vazonų su gėlėmis, tai – nedidelė problema. Vazonus, pavyzdžiui, būtų galima išlieti iš betono. Formos turėtų būti paprastos, „nesipykti“ su bendru aikštės vaizdu, tad išlaidos būtų mažos, o efektas – didelis. Kiek girdėjau, dabar Vilkaviškyje yra veiklūs komunalininkai – galbūt jie tuo galėtų užsiimti? Juk tokias kalėdines žvaigždes miestui padarė, o perkant būtų kainavusios tikrai daug, – kalbėjo vaikinas.



Vis dėlto grįžti į gimtinę dirbti V. Byla neplanuoja, nes čia, tiek Vaido, tiek jo bendramokslių nuomone, meno žmonėms tiesiog nėra darbo.

– Su mokslo drauge Agne Vyšniauskaite esame kalbėjęsi, jog čia jaunų žmonių niekas nelaukia. Išvažiavę į didmiestį, savame mieste jie jaučiasi nereikalingi. Mes su Agne esame sukūrę Vilkaviškio logotipą, jis laimėjo konkursą, bet niekur nenaudojamas. Mes netgi pasisiūlėme sukurti visą Savivaldybės įvaizdį, pradedant vizitinėmis kortelėmis ir padėkos raštais, bet taip ir negavome jokio atsakymo – dėl to šiek tiek liūdna. Kaune mus susiranda patys užsakovai, jie prašo ką nors sukurti, sumaketuoti. Iš Vilkaviškio jokių pasiūlymų niekada nesu sulaukęs, tad grįžęs čia tikrai neturėčiau ką veikti. Tiesa, į užsienį išvažiuoti irgi nesirengiu: ko ten važiuoti, jei darbo yra ir Lietuvoje, – šyptelėjo jaunasis dizaineris.

Pavyzdžiu, kaip savivaldybės gali pasinaudoti jaunų žmonių idėjomis, Vaidas pateikė atsigavusius ir išgražėjusius Anykščius.

– Šio miesto valdžia ieško jaunimo, studentų, kurie kurtų jiems įvaizdį. Anykščių rajono savivaldybė bendradarbiauja su mūsų Pramoninio dizaino katedra. Viena mergina iš mūsų kurso bakalauriniame darbe kūrė visą šio miesto gatvių stilių su apšvietimo stulpais, autobusų stotelėmis, suoliukais ir pan. O buvęs 4 kursas sukūrė viso ruošiamo statyti naujo mikrorajono vaizdą su žaidimų aikštelėmis, takais ir kitais kraštovaizdžio elementais. Manau, kad ir Vilkaviškis galėtų daryti kažką panašaus. Gabių vilkaviškiečių studentų tikrai yra, aš pats pažįstu ne vieną. Štai ir pačioje Kauno savivaldybėje dizainere dirba vilkaviškietė Eglė Majauskaitė. Ji kuria viską, kas susiję su šia savivaldybe. Vienas iš paskutinių ir gerai žinomų jos darbų yra sukurtas šiuolaikinis Kauno žemėlapis. Manau, kad tokio žmogaus reikia kiekvienai savivaldybei, – kalbėjo V. Byla.





Publikuota: 2017-12-27 10:06:34

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ant Vilkaviškio pastatų „nutūpė“ paukščiai ir gyvūnai
*V. Kudirka besidomintis vilkaviškietis siekia ištaisyti istorinę klaidą
* Gamtos turtai – nuo grybo iki erelio
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai