„Santaka“ / Advento alternatyva suirzusiai skubos kultūrai / Pasvarstymai balsu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Pasvarstymai balsu

Dalinkitės:  



Advento alternatyva suirzusiai skubos kultūrai

Andrius NAVICKAS


Prasideda Adventas, Išganytojo gimimo laukimo laikotarpis. Itin paradoksalus metas beprotiškai skubančiame pasaulyje. Turime kuo greičiau spėti pabaigti metų įsipareigojimus, nupirkti kalėdines dovanas. Pasirūpinti produktais šventiniam stalui, papuošti eglutę ir dar atlikti daugybę kitų darbų, kurie paprastai it sniego lavina užgriūva baigiantis metams. Pastaruoju metu sutinku vis daugiau žmonių, kurie sako: „Ak, jei para turėtų daugiau valandų, gal tada spėčiau.“ Nemanau.

Kaip rašo norvegų mąstytojas Hylandas Eriksenas, gyvename lydimi nemalonaus jausmo, jog kažkas klostosi ne taip. „Per pastaruosius porą dešimtmečių sukurta įvairiausių laiko taupymo technologijų – pradedant šiuolaikiniais darbo kalendoriais, baigiant elektroniniu paštu, balso paštu, mobiliaisiais telefonais ir minikompiuteriais. Tačiau daugumai vargu ar kada nors laiko trūko labiau negu būtent dabar“, – teigia mąstytojas. Įsigalėjo akimirkos tironija, kai į tą trapų „dabar“ reikia sutalpinti kaskart vis daugiau, kai nuolat išgyvename savo pažinimo, galimybių baigtinumo ir kas akimirką besiplečiančio informacijos vandenyno neaprėpiamumo kontrastą.


Spėti visur ir viską padaryti paprasčiausiai neįmanoma. Galima gedėti prarastų galimybių, kaltinti save ar kitus, nuolat jausti pavydą kitiems, kuriems esą geriau pasisekė, tačiau galima ir susitaikyti su savo trapumu ir mokytis džiaugtis tuo, ką turi, kas kasdien dovanojama. Pavyzdžiui, nuostabiai gražia žiemos diena, karštos arbatos puodeliu ar gatvėje sutikto žmogaus šypsena. Dažniausiai viskas prasideda nuo smulkmenų: keli pikti žodžiai, įtūžio grimasa ir blogų emocijų krisleliai lipdosi į didelę nevilties ir agresijos gniūžtę.

Pykčio virusas plinta greičiau nei paukščių gripas, nes jį platina vis galingesnės komunikacijos priemonės. Įtūžusį žmogų daug lengviau valdyti, nors jis pats sau ir atrodo spontaniškas bei laisvas. Iš tiesų jo elgesys tampa labai nuspėjamas, o susikaupusiu pykčiu nesunku manipuliuoti iš šalies.
Viskas prasideda nuo mažų dalykų: nuo nedidelio meilės darbo, nuo skambučio bičiuliui, kuriam vis neatrasdavote laiko, nuo nedrąsaus „atsiprašau“.


Stephenas Bertmanas gyvenimo būdą, įsivyravusį Vakarų pasaulyje, įvardija kaip skubos kultūrą. Tai beatodairiškas skubėjimas vartoti vis naujus produktus, jaučiant nuolatinį nerimą ir slystant daiktų, santykių, gyvenimo apskritai paviršiumi. Krikščioniškas adventas ir trapaus kūdikio įvardijimas Išganytoju siūlo alternatyvą ir kartu suteikia vilties, kad po kasdienybės dulkėmis, po visais barniais, nesutarimais, niekšybėmis ir neviltimi neišvengiamai išlieka ir tai, dėl ko verta kasryt keltis, šypsotis ir atleisti, likti ištikimam ir kilniam, verta atsispirti pykčio pagundai ir meile tirpdyti neapykantos krislus. Viskas prasideda nuo mažų dalykų: nuo nedidelio meilės darbo, nuo skambučio bičiuliui, kuriam vis neatrasdavote laiko, nuo nedrąsaus „atsiprašau“.


Adventas – tai širdies papuošimas ir kartu priminimas, kad Išganytojui pakanka ėdžių nors ir tamsiame urve. Prisiminkime evangelistų pasakojimą: kiek buvo prabangių namų, kurie buvo išpuošti, sutvarkyti, bet jų durys liko užtrenktos keliaujantiems Juozapui ir Marijai. Visi šie namai prasmego užmarštyje, o visam laikui į istoriją buvo įrašyta Betliejaus piemenėlių priebėga, nes čia buvo priimta Dievo Motina, čia gimė Išganytojas.

Tebūnie ši istorija priminimas ir mums, kad adventas nėra šventinio grimo bei blizgučių, bet, pirmiausia, – atvirumo metas. Amžinybė beldžiasi į mūsų širdies duris ir mums telieka jas atidaryti. Tai nėra taip paprasta, nes per skubėjimą labai lengva pražiopsoti tai, ką švenčiame, pamiršti patį Kūdikėlį Jėzų.

Tad linkiu sau ir Jums per šį adventą neprasilenkti su tuo, kas svarbiausia, nebėgti nuo savęs, tačiau atrasti drąsos iš tiesų laukti ir ruošti širdis tapti lopšiu Išganytojui ir kartu su Juo gimti Amžinybei, kur niekas nebeturi kur skubėti, nes visur spėja, nes, svarbiausia, kiekvienas yra savimi, o ne įvaizdžiais.



Publikuota: 2017-11-28 14:01:33

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai