„Santaka“ / Pasaulyje cukriniu diabetu serga 400 mln. žmonių / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Pasaulyje cukriniu diabetu serga 400 mln. žmonių


Oficialiais duomenimis pernai cukriniu diabetu Lietuvoje sirgo 103 659 žmonės. Tačiau dažnai diabetą pastebėti nelengva, tad galima neabejoti – tikrasis skaičius yra gerokai didesnis.

Vaistininkai pasakoja, kodėl ši liga XXI amžiuje atrodo neišgyvendinama ir kaip atpažinti, kad laikas kreiptis į gydytojus.

Kalčiausias paveldimumas, bet ligai padeda prasta mityba

Cukrinis diabetas dažnai vadinamas viena tų ligų, kurių populiarėjimas yra tiesioginė modernios gyvensenos pasekmė. Todėl jei visame pasaulyje devintame dešimtmetyje skaičiuota kiek daugiau nei 100 mln. diabetu sergančių pacientų, tai paskutinieji tyrimai rodo, jog dabar sergančiųjų yra daugiau negu 420 mln. Vien 2015-aisiais nuo diabeto mirė daugiau nei pusantro milijono žmonių. O prognozuojama, jog 2040-aisiais sirgs maždaug 640 mln. žmonių visame pasaulyje.

Lietuvoje šis augimas taip pat pakankamai ryškus. Vien tarp 2012 ir 2016 m. tūkstančiui pilnamečių šalies gyventojų tenkančių cukrinio diabeto atvejų skaičius pakilo nuo 37, 5 iki 44. Tai reiškia, jog šiandien serga daugiau nei 1 iš 23 Lietuvos gyventojų. O tai – tik diagnozuoti atvejai.


„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskienė aiškina, jog dažnai susirgimų pirmo tipo cukriniu diabetu priežastys nėra visiškai aiškios. Svarbiausias iš rizikos veiksnių – paveldimumas, kurio keliamą riziką galima geriausiu atveju sumažinti. Tačiau antroje vietoje ekspertai įvardija mitybą – būtent dėl pomėgių valgyti per daug ir per saldžiai diabeto skaičiai kyla antro tipo diabeto pacientų skaičius.

„Padidėjusią riziką susirgti cukriniu diabetu turi nuo nutukimo ar antsvorio kenčiantys žmonės, sergantieji arterine hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligomis. Kartais kalbant apie tam tikrų sutrikimų prevenciją galima pabrėžti, kad reikia daugiau konkretaus vitamino ar tam tikrų medžiagų. Cukrinio diabeto prevencijos atveju taip, deja, nėra – jei ilgus metus maitinatės nesveikai, rizika bus aukšta ir to nepakeisi per kelias savaites“, – perspėja vaistininkė.

Galima sirgti ir to net neįtarti
Cukriniu diabetu susirgęs žmogus gali ne vienerius metus gyventi nejausdamas jokių aiškių simptomų, o kartais patys pacientai sužino sergantys tik pasitikrinę gliukozės kiekį kraujyje. Apie ligos atsiradimą signalizuoja kintantis kūno svoris, prastai gyjančios žaizdos, sumažėjęs darbingumas ir padidėjęs troškulys.


Cukriniu diabetu susirgęs žmogus gali ne vienerius metus gyventi nejausdamas jokių aiškių simptomų, o kartais patys pacientai sužino sergantys tik pasitikrinę gliukozės kiekį kraujyje. Apie ligos atsiradimą signalizuoja kintantis kūno svoris, prastai gyjančios žaizdos, sumažėjęs darbingumas ir padidėjęs troškulys.

„Rizikos grupėje esantys gyventojai turėtų tikrintis profilaktiškai, kadangi cukrinis diabetas, iš pradžių beveik nepastebimas, vėliau išsivysto labai pavojingas komplikacijas. Tik diagnozavus ligą laiku galima užkirsti kelią vėliau pasitaikančioms lėtinėms ar ūminėms problemoms“, – teigia J. Skinderskienė.

Netinkamas gliukozės kiekis kraujyje gali sukelti problemų daugelio organų funkcionavimui: nuo jo blogėja rega, prastėja smegenų kraujotaka, prasideda nervų sistemos sutrikimai, tad ima tirpti galūnės, jas pradeda skaudėti. O blogiausios pasekmės laukia širdies – diabetas kelis kartus padidina infarkto riziką.

Svarbiausi „Gintarinės vaistinės“ ekspertės patarimai siekiant išvengti šių problemų: reguliarus sportas, nepersivalgymas ir suderintos mitybos įpročiai, laikas gryname ore, streso vengimas bei nuolatinis savo sveikatos sekimas su profesionalų pagalba.


Kartais nežino, kad reikia gydytis, kartais – bijo

Vaistininkė pastebėti, kad net išgirdę diagnozę žmonės neretai nesuvokia, kad grėsmės sveikatai yra labai realios ir renkasi gyvensenos radikaliai nekeisti: „Pacientai tiesiog paniškai bijo vien žodžio „insulinas“. Nors iki tol gydytojas dar gali paskirti įvairiausius kitus gydymus – svarbu tik laiku atkreipti jo dėmesį. Gydymas insulinu reikalingas tik tuomet, kai tabletės jau nebeduoda reikalingo efekto“.

Būtent tai, jog žmonės nesuvokia cukrinio diabeto pavojų dažnai laikoma didžiausia problema – laiku pastebėjus ligos požymius, įmanoma su jais kovoti ir sustabdyti ligą ankstyvoje stadijoje. Svarbiausia dar prieš pastebint aiškius simptomus atkreipti dėmesį – jei giminėje turite kitų sergančių bei nešiojatės daugiau nei kelis papildomus kilogramus, būtina kraują tikrintis reguliariai.

„Bet koks skausmas ar nepatogumas yra organizmo signalas, jog ne viskas jam gerai. Jei jis tęsiasi dieną ar dvi, tai gali nereikšti nieko baisaus, tačiau kai jis kartojasi, būtina sužinoti, ką tai galėtų reikšti. Pats nesuprasdamas žmogus gali pradėti gydyti cukrinio diabeto simptomus ir taip nesuderinęs vaistų su kita problema, tik duoti kūnui visiškai nereikalingų, o galimai net ir žalingų, medžiagų“, – aiškina „Gintarinės vaistinės“ vedėja.



Publikuota: 2017-11-15 11:01:40

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai