„Santaka“ / Nuotekų vamzdžius atnaujina polimerinė „rankovė“ / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Nuotekų vamzdynų renovacijos konkursą laimėjusi bendrovė juos atnaujina naujausiomis technologijomis.

Autorės nuotr.


Nuotekų vamzdžius atnaujina polimerinė „rankovė“

Eglė KVIESULAITIENĖ



Šią savaitę į Vilkaviškį atkeliavo iki šiol mūsų kraštuose nematytos technologijos. Nuotekų vamzdynai buvo renovuojami tiesiog po žeme.

Nesandarūs vamzdynai

Pro miesto biblioteką trečiadienio rytą ėję vilkaviškiečiai smalsiai žvelgė į paupyje triūsiančius bendrovės „Per Aarsleff A/S“ darbuotojus, kurie į nuotekų šulinį leido baltą „rankovę“, o kitas jos galas išlindo už kelių dešimčių metrų esančiame nuotekų šulinyje. Tačiau, ko gero, daugelis net negalėjo įsivaizduoti, kad tokiu būdu, neatkasus senų, sovietinius laikus menančių nuotekų vamzdynų, vinguriuojančių upelio pakraščiu ir patiestų kelių metrų gylyje, vyksta renovacija.

Vilkaviškio nuotekų kolektorius, į kurį iš mažesnio skersmens vamzdžių suteka miesto gyventojų nuotekos, yra kone kilometro ilgio ir tęsiasi beveik nuo siuvimo fabriko iki nuotekų perpumpavimo stotelės, esančios prie pradinės mokyklos pastato (Maironio gatvėje). Kolektoriaus būklė jau kuris laikas kėlė nerimo už nuotekų sistemą atsakingai UAB „Vilkaviškio vandenys“.

Bendrovės „Vilkaviškio vandenys“ direktorius Ramūnas Kašinskas sakė, jog renovuoti Vilkaviškio buitinių nuotekų vamzdyną reikėjo jau seniai. Mat per surūdijusią gelžbetoninių vamzdžių armatūrą, nesandarias sujungimo movas skverbėsi gruntinis ir paviršinis vanduo. Po gausaus lietaus ar polaidžių pavasarį, kai upelyje vanduo pakildavo, jis patekdavo į vamzdynus, nuotekų stotelę, dėl to buvo apkraunami vandens valymo įrenginiai. Tokiu būdu jie dirbdavo neefektyviai, nes valydavo ne nuotekas, o paprastą vandenį, todėl išaugdavo sąnaudos.

Kasti neapsimoka

Pradėjus įgyvendinti projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų plėtra ir renovacija Vilkaviškio rajone“, finansuojamą pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų programą, jau prieš kelias savaites prasidėjo paruošiamieji renovacijos darbai.

Pirmiausia vamzdynas buvo praplautas specialia technika, atlikta televizinė vamzdynų diagnostika, kai įleidus specialias vaizdo kameras jų būklė buvo įvertinta iš vidaus.

Tada ir priimtas sprendimas, jog efektyviausia vamzdyną renovuoti betranšėjine technologija, vamzdžius aptaisant iš vidaus vietoje polimerizuojamais vamzdžiais.

Tam, kad būtų galima patiesti naują vamzdyną, reikėtų atkasti giliose tranšėjose suguldytus senuosius vamzdžius, o tai – ne tik brangu, darbai užtruktų daug ilgiau, bet ir labai sudėtinga, turint omenyje, jog mūsų miesto nuotekų kolektoriai sukloti greta upelio, kurio vandens lygis dažnose vietose – gerokai virš tranšėjų, esančių 3–8 metrų gylyje.

Šia technologija tranšėjos bus atnaujintos maždaug per savaitę, jų sienas iš vidaus apgobiant CIPP aptaisu – polimerizuojamaisiais vamzdžiais.

Kaip atnaujinamas vamzdis

Besidomintiems, kaip veikia šios technologijos, „Per Aarsleff A/S“ specialistai noriai aiškino, kad kiekvienai renovuojamai atkarpai gamykloje yra pagaminama ir supakuojama reikiamo ilgio, reikiamo skersmens ir reikiamo sienelės storio specialios polimerinės medžiagos „rankovė“. Iš gamyklos ji atvežama į vietą visiškai paruošta instaliuoti.

Specialistai rodė, kaip į renovuojamą trasą įtraukiama apsauginė plėvelė. Ši plėvelė atlieka dvi funkcijas: pirmiausia ji apsaugo „rankovę“ nuo galimo pažeidimo ir sumažina trintį traukiant ją į vamzdį. Po to į renovuojamą vamzdyno atkarpą CIPP „rankovė“ įtraukiama ir išpučiama. Pučiant orą, ji išsipučia ir priglunda prie esamo vamzdžio. Vaizdo kamera patikrinama, ar CIPP „rankovė“ įgavo reikiamą formą, ar nesusiformavo raukšlių. Tuomet į „rankovę“ leidžiami karšti garai. Nuo karščio ji polimerizuojasi ir sukietėja, viduje tapdama nauju vamzdžiu.

Baigus polimerizacijos procesą, demontuojama įranga ir, „rankovei“ dar nespėjus visiškai atvėsti, išimama vidinė plėvelė. Belieka šuliniuose nupjauti perteklines CIPP „rankovės“ dalis ir, panaudojant cementinius ar epoksidinius mišinius, užsandarinti sujungimo siūlę tarp šulinio ir CIPP „rankovės“. Tuomet instaliacijos procesas yra baigtas ir vamzdžio atkarpa tarp šulinių atnaujinta tolimesnei eksploatacijai. Belieka keliauti prie kitos atkarpos ir vėl įtraukti būsimu vamzdžiu tapsiančią „rankovę“.

Rajone – naujovė

Naujomis vamzdžių renovacijos technologijomis susidomėję UAB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius R. Kašinskas bei direktorius technikai Algimantas Kupstas sakė ir patys kol kas nebuvo matę tokio renovacijos proceso, nes mūsų rajone tai atliekama pirmą kartą. Svarbiausia, kad gyventojai dėl to jokių nepatogumų nepajus. Žmonės galės naudotis kanalizacija, nes per renovacijos procesą prijungiamas laikinas paviršinis vamzdynas ir nuotekos keliauja įprastu būdu.

Visas projekto įgyvendinimas atsieis 100 tūkst. eurų. Projekto partnerė yra rajono Savivaldybė, prisidedanti savo lėšomis.



Publikuota: 2017-09-04 11:41:00

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai