„Santaka“ / Kas motyvuoja darbuotojus?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 

Dalinkitės:  



Kas motyvuoja darbuotojus?


Viena darbuotojų motyvacijos priemonių – galimybė per kavos pertraukėlę paliežuvauti apie kolegas.

2013 m. „Eurostat“ statistikos duomenimis, Europoje 27 proc. suaugusiųjų priklausė Y kartai: didžiausia jų populiacija yra Vokietijoje – apie 17 mln., mažiausia Graikijoje – daugiau nei 2 mln. Prognozuojama, kad 2020 m. Y karta sudarys beveik pusę darbo rinkos, tiesa, į ją per artimiausius metus pretenduos ir Z kartos atstovai. Atsižvelgiant į tokias prognozes, vis dažniau kalbama apie kartų skirtumus ir darbe dėl to iškylančius nesusipratimus. Specialistai pabrėžia, kad didžiausia problema yra ta, jog dažniausiai neįvertinami kartų lūkesčių skirtumai ir pamirštama apie specifines jų motyvacijos priemones, tad kartais ne padidintas atlyginimas, o higienos reikmenys tualete ar nemokama kokybiška kava padėtų išlaikyti gabius darbuotojus.

Į darbo rinką veržiasi „salotų“ karta

Y kartos atstovai yra labiausiai išsilavinusi, vienu metu galinti atlikti keletą darbų, paprastai kelias užsienio kalbas mokanti ir gerai naujausias technologijas išmananti karta, todėl darbe jie nori greito rezultato ir pasižymi kantrybės trūkumu siekdami tikslo. Pasak specialistų, dažna darbdavių klaida – galvojimas, kad atlyginimas tebėra svarbiausia jų motyvacijos priemonė. Tiesa, tai išlieka svarbiausių sąraše, tačiau ne mažiau šiai kartai svarbi darbinė aplinka, darbo rezultatų įvertinimas ir lankstus grafikas ar darbas ne biure.



„Galimybė būti nepririštam prie darbo vietos – itin svarbi ne tik Y kartos darbuotojams, bet ir taip vadinamos millenium kartos atstovams – šis reikalavimas yra vienas svarbiausių jų prioritetų sąraše. Tą paaiškina faktas, kad kartai, augusiai apsuptai technologijų, tiesiog nesuprantama, kodėl privaloma būti biure, kai, pasitelkiant technologijas, dirbti galima bet kurioje vietoje. Todėl, norint gerų įmonės rezultatų, rekomenduojama į tai atsižvelgti ir į tokį pageidavimą žiūrėti lanksčiai. Tiesa, iškyla rizika, kad tuo darbuotojas piktnaudžiaus, tačiau, turėdami tokią galimybę, šių kartų atstovai tampa lojalesni ir pasiekia geresnių rezultatų, nes jaučia atsakomybę ir darbdavio pasitikėjimą“, – sako psichologė Asta Petrulienė.

JAV rinkos tyrimų bendrovė „NPD Group“ atliko apklausą, kurios rezultatai parodė, kad naujausia, Z karta, lyginant su kitomis, propaguoja sveikiausią gyvenimo būdą, didžiausią dėmesį skirdama mitybai. JAV ši karta vadinama „salotų karta“, nes jaunieji vartotojai trokšta ekologiškų maisto produktų ir daržoves ar vaisius įtraukia kone į kiekvieną valgį. Tos pačios apklausos duomenimis, tokie darbuotojai dažniau gamina savo maistą namuose ne tik dėl noro žinoti patiekalo sudėtį, bet ir dėl ekonomiškumo: toks maistas yra pigesnis ir tai atskleidžia dar vieną šios kartos bruožų – jie yra taupesni, labiau viską apskaičiuojantys ir vertinantys laiką.
Z karta, lyginant su kitomis, propaguoja sveikiausią gyvenimo būdą, didžiausią dėmesį skirdama mitybai.



„Jokia paslaptis, kad į darbo rinką veržiasi ir jauniausia – Z karta, kurios poreikiai, įpročiai ir pasaulėžiūra visiškai skiriasi nuo darboviečių senbuvių, tad vadovai susiduria su nemenku iššūkiu – kaip jiems įtikti? Šią ir Y kartas sieja tai, kad abi augo apsuptos technologijų, tačiau išskiriami ir keli skirtumai – Z karta siekia procesų optimizavimo ir ekonomiškumo bei itin rūpinasi sveika gyvensena ir įmonių socialine atsakomybe. Jie ne tik aktyviai domisi, bet ir skleidžia tas žinias kitiems taip pat, kaip ir ekologijos ar vegetarizmo idėjas. Galima sakyti, kad kokybiškas, aplinką tausojantis maistas ir modernūs jo apdorojimo būdai – Z kartos vizitinė kortelė, tad darbdaviai turėtų į tai atsižvelgti ir darbe jiems suteikti visas sąlygas tai įgyvendinti“, – teigia psichologė A. Petrulienė.

Kavos pertraukėlė darbe – svarbus ritualas

Įdomu tai, kad skiriasi ir tokių darbuotojų motyvavimo priemonės: jeigu anksčiau pagrindinis darbovietės privalumas buvo geras atlyginimas ir socialinės garantijos, dabar to nebepakanka – jaunoji karta be tinkamo atlygio nori gauti ir papildomą darbo vietos pridėtinę vertę. Šių metų liepos mėnesį UAB „Itališkos kavos“ užsakyto visuomenės tyrimo duomenimis, nemokama malta kava darbe labai motyvuotų 37 proc. apklaustųjų, kapsulinis kavos aparatas motyvuotų 26 proc. respondentų, nemokama arbata – 25 proc., kokybiškos darbovietės vonios kambario higienos priemonės – 36 proc., nemokami gaivieji gėrimai – 32 proc., o nemokamas maitinimas darbe motyvuotų net 49 proc. darbuotojų.



Kaip iš ilgalaikės praktikos pastebi įmonėms „Lavazza“ kapsulinius kavos aparatus ir kavą tiekiančios įmonės vadovas Arūnas Pinkevičius, nepriklausomai nuo to, kiek Y kartos atstovai laiko praleidžia darbe, darbo aplinka ir santykiai su kolegomis jiems itin svarbūs. Tai patvirtina ir tyrimo duomenys: 45 proc. apklaustų lietuvių nurodė, kad kavos ar arbatos gėrimas su kolegomis darbe jiems yra svarbus kasdieninis ritualas – taip atsakė net 49 proc. 26–34 m. amžiaus ir 40 proc. 18–25 m. amžiaus respondentų. Darbą kavos pertraukėlės metu aptaria net 70 proc., pomėgius – 50 proc., kolegas ir pažįstamus – 38 proc. apklaustų jauniausios grupės dirbančiųjų, šiek tiek mažiau – 46 proc., 26–34 m. respondentų kavos gėrimo ritualą išnaudoja aptardami darbinius reikalus, 73 proc. – pomėgius, o 69 proc. taip pat liežuvauja apie kolegas.

Pagal „Itališkos kavos“ užsakymu atliktos apklausos rezultatus matyti, kad Lietuva yra kavos mėgėjų kraštas: net 91 proc. respondentų atsakė geriantys kavą kiekvieną dieną ar kelis kartus per savaitę, 52 proc. nurodė, kad šis gėrimas – būtinas darbinių susitikimų atributas, o 39 proc. – kad tai socializacijos būdas.





Publikuota: 2017-08-09 09:18:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo
* „Bruklinas“ dar kartą perrašė rajono sporto istoriją
* Vokietijos mokslininkai – apie viešnagę mūsų krašte, politiką ir Lietuvos perspektyvas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai