„Santaka“ / Už darbą Taryboje politikai susižeria tūkstantines sumas / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Informacija apie Tarybos nariams mokamas išmokas skelbiama viešai Savivaldybės interneto svetainėje www.vilkaviskis.lt (Struktūra ir kontaktai > Taryba > Išmokos Tarybos nariams).

Už darbą Taryboje politikai susižeria tūkstantines sumas

Dangyra APANAVIČIENĖ


Nors rajono Tarybos nariai nuolat grūmoja pirštu, kad Savivaldybė per daug išlaidauja, tačiau patys taupyti biudžeto lėšų nelinkę.

Politikų išlaikymui – 33 tūkst. eurų

Pagal Vietos savivaldos įstatymą ir pačių pasitvirtintą veiklos reglamentą Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nariai kas mėnesį iš biudžeto gauna užmokestį už laiką, sugaištą posėdžiuose, taip pat jiems kompensuojamos išlaidos, susijusios su Tarybos nario veikla. Taigi iš viso praeitais metais politikai į savo kišenes susižėrė beveik 33 tūkst. eurų biudžeto lėšų.

2, 2 tūkst. eurų politikams sumokėta už darbą Taryboje ir net 30, 6 tūkst. eurų skirta kompensacijoms.

Be to, Tarybos nariai iš Savivaldybės administracijos yra gavę ir gali naudotis nešiojamaisiais kompiuteriais. O penktadienį posėdyje dar buvo priimta Tarybos veiklos reglamento pataisa, leidžianti politikams apmokėti ir jų biurų patalpų nuomos mokestį.

„Brangiausi“ ir „pigiausi“

Kaip žinome, į Savivaldybės tarybą yra išrinkti 25 nariai – įvairių partijų ir politinių judėjimų atstovai. Visiems jiems (išskyrus merą ir mero pavaduotoją), priklausomai nuo sugaišto laiko Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose, už šią veiklą gali būti atlyginta.


Tiesa, atlyginimai nėra stulbinantys – išmokamos sumos, galėtume sakyti, netgi juokingos lyginant su išmokomis, skiriamomis vadinamosioms kanceliarinėms reikmėms.

Darbo užmokesčio per visus praeitus metus politikai gavo įvairiai: vieni – kiek per šimtą, kiti – ir iki pustrečio šimto eurų. Tačiau kompensacijos už pirktus pieštukus, vokus, telefoninius pokalbius, internetą ir nuvažiuotus kilometrus siekė tūkstantines sumas.

Brangiausiai Savivaldybei 2016 metais „kainavo“ socialdemokratai Dainius Gražulis, kuriam iš biudžeto buvo atseikėta 2684, 92 Eur, Daiva Černiuvienė (2679, 75 Eur), Renaldas Gudaitis (2332, 47 Eur), „darbietis“ Edmundas Žalys (2599, 74 Eur), ir „valstietis“ Bernardas Marčiukonis (2192, 81 Eur).

Tarp „pigiausių“ politikų paminėtini „valstietis“ Valdas Kamaitis bei liberalai Vilmantas Šlekys ir Gytis Lukoševičius. Šie politikai išmokų kanceliarinėms reikmėms neėmė, o pasitenkino tik atlyginimais, kurie siekė nuo 121, 74 iki 141, 21 Eur per metus.

Du Tarybos nariai iš viso atsisakė bet kokių išmokų ir rinkėjų labui dirbo, kaip žmonės sako, iš idėjos. Iš Savivaldybės biudžeto nė euro nepaėmė liberalams atstovaujantis Dalius Nešukaitis ir visuomeninio rinkimų komiteto „Vilkaviškis 2015“ atstovas Gintautas Plečkaitis. O ar šie politikai dirbo blogiau ir indėlis į bendrą Tarybos darbo rezultatą buvo menkesnis, tesprendžia rinkėjai.


Beje, Tarybos veiklos reglamente yra pasakyta, kad Tarybos nariai, gaunantys darbo užmokestį iš Savivaldybės ar valstybės biudžeto lėšų, Apskaitos skyriui turi pateikti pažymą apie darbo laiką, už kurį negavo atlyginimo savo pagrindinėje darbovietėje. Tačiau tokių pažymų iš kai kurių Savivaldybei pavaldžių įstaigų darbuotojų Apskaitos skyrius nesulaukė, tad posėdžiaudami Savivaldybėje galimai šie politikai gavo dvigubą atlygį.

Tarybos narių apetitas stebina

Pagal Savivaldybės tarybos veiklos reglamentą transporto, telefono skambučių, interneto ir kanceliarinių prekių išlaidoms padengti politikams kas mėnesį skiriama iki 200 eurų. Taigi per metus vienas Tarybos narys gali gauti ne daugiau kaip 2400 eurų. Dauguma Tarybos narių pasistengia išleisti didžiąją dalį jiems skirtų pinigų.

Pagal išlaidas pateisinančius dokumentus matyti, kad rajono Tarybos nariai jiems skirtas lėšas išleidžia beveik vien tik degalams – apie 80 proc. visų išlaidų. Daugiausiai degalų per praeitų metų dvylika mėnesių į savo nuosavus automobilius už rinkėjų pinigus susipylė E. Žalys – už 2010, 45 Eur, Vytautas Geležiūnas – už 1984, 77 Eur, R. Gudaitis – už 1821, 43 Eur, D. Černiuvienė – 1790, 93 Eur, B. Marčiukonis – 1790, 39 Eur, o taip pat ir pats Kontrolės komiteto pirmininkas Evaldas Janulionis – už 1686, 59 Eur.


Kai kurie politikai Savivaldybės biudžeto lėšomis remontuoja savo automobilius. Danutė Grabauskienė savo transporto priemonę pernai remontavo net du kartus – pavasarį ir žiemą.

Preliminariais paskaičiavimais, kompensacijas ėmę politikai per mėnesį pernai nuvažiavo nuo 700 iki 3288 kilometrų. Tai reiškia, kad kai kurie iš jų, rūpindamiesi rinkėjų reikalais, nuriedėdavo daugiau nei po 100 kilometrų kasdien!

Palyginimui – paprastas faktas: redakcijai žinomas vieno prekybos tinklo vadybininkas, atsakingas už prekybos centrus visoje Lietuvoje ir nuolat juos lankantis, per mėnesį nuvažiuoja 2500–3000 km – panašiai tiek pat, kiek kai kurie „pasivažinėti mėgstantys“ Tarybos nariai. Skirtumas tik tas, kad politikai, be visuomeninės veiklos, dar turi ir nuolatinius darbus arba savo ūkius. Todėl sunku patikėti, kad įmonėse, o ypač Savivaldybei pavaldžiose įstaigose dirbantys Tarybos nariai gali sau leisti kasdien po keletą valandų nebūti darbe ir skirti kelionėms... pas rinkėjus.

Maršrutų geografija įspūdinga

Labiau pasigilinus į mūsų politikų darbo su rinkėjais subtilybes paaiškėja, kad jų veiklos „toliai“ labai platūs, o maršrutų geografija įspūdinga.

Matyt, labai sudėtingas Vilkaviškio rajono žmonių problemas Tarybos nariams tenka spręsti, nes kasdienių kelionių maršrutai pernai vedė įvairiausiais Lietuvos keliais. Vieniems reikėjo pasiekti Kauną, Vilnių, Vievį, Alytų, Molėtus, Telšius, o kai kuriems nuriedėti net į pajūrį – Klaipėdą, Palangą bei kitus šalies miestus, kuriuose jie pylėsi ir degalų. Politikai „rajono žmonių reikalais“ po Lietuvą šaudė ne tik darbo, bet ir poilsio bei švenčių dienomis.

Buhalterijai pristatyti išlaidas pateisinantys dokumentai atskleidė tam tikrus dėsningumus. Pavyzdžiui, išryškėjo kai kurių politikų ištikimybė toms pačioms degalinėms: D. Gražulis ir V. Geležiūnas nuolatos „rėmė“ „Vildegos“, B. Marčiukonis – „Statoilo“, Algirdas Pilipavičius – „Emsi“ degalines. R. Gudaitis užsipilti degalų dažnai vykdavo į Ąžuolų Būdos kaime (Kazlų Rūdos sav.) esančią UAB „Viada LT“ degalinę, D. Černiuvienė – į AB „Ventus nafta“ kolonėlę Alytuje. Matyt, čia suteikiamos didelės nuolaidos.

Įdomu tai, kad kai kurie Tarybos nariai vienu metu į savo transporto priemonę leidosi ir benzino, ir dyzelino. Sunku įsivaizduoti, kaip tai vyksta, nes kol kas neteko girdėti apie tokį modifikuotą automobilį, kuris būtų varomas šių dviejų rūšių kuru. Taipogi keista, kai tą pačią dieną užsipylęs kone pilną baką degalų po keleto valandų politikas vėl suka į kolonėlę jų pirkti. O kaip sugebama vienu ypu į savo automobilius susipilti net 100 l dyzelino, gali paaiškinti tik patys jų šeimininkai. Gal pas rinkėjus Tarybos nariai važiuoja traktoriais, nes lengvųjų automobilių su tokiais talpiais bakais Lietuvoje kol kas irgi nėra.


Ar vien tik dėl rinkėjų?

Jeigu Savivaldybės tarybos narių veiklą vertintume pagal nuvažiuotus kilometrus ir jų išlaidas kanceliarinėms prekėms, tai turėtume pripažinti, kad politikai rinkėjų labui pluša išsijuosę. Pinigus leidžia ne tik kurui, bet ir pokalbiams telefonu, internetui, pašto reikmenims.

2016-aisiais Tarybos nariai pirko rašymo priemonių, popieriaus, aplankų, dažų spausdintuvams, taip pat vėliavų ir jų priedų, servetėlių, šiukšlių maišų ir kitų prekių. Kai kurių sąskaitose faktūrose konkrečiai net nenurodyta, kas pirkta, – pirkiniai įvardyti „kanceliarinėmis prekėmis“ ir tiek. Tokias sąskaitas faktūras Savivaldybės administracijai pateikė ir D. Černiuvienė, kuri yra buhalterė ir puikiai išmano buhalterinės apskaitos reikalavimus, tačiau pati jų kažkodėl nesilaiko.

E. Žalys už nemažas sumas pernai ne kartą įsigijo USB atminties kortelių (taip vadinamų „flešiukų“). Antanas Žilinskas iš Tarybos narių išsiskyrė išlaidų pašto reikmenims dydžiu – dažnai pirko ženklų ir vokų. D. Gražulis – taip pat daugiau nei kiti pirko kanceliarijos prekių: pašto ženklų, vokų, popieriaus, flomasterių, guašo, segtuvų, popieriaus diplomams, pieštukų ir kt.


Iš viso už įsigytas kanceliarines prekes politikams kompensuota 2280 Eur, o sąskaitų už telefoninius pokalbius ir internetą apmokėta už 3591 Eur. Tik įdomu, kaip Tarybos nariai atskiria, kada, kur ir kiek pinigų jie išleido naudodamiesi telefonu ir internetu savo tiesioginio darbo bei asmeniniais reikalais, o kiek – rūpindamiesi rinkėjų problemomis? Be to, kyla abejonių, ar kanceliarinės prekės buvo įsigyjamos vien Tarybos nario veiklai vykdyti.

Veiklos ataskaitų neteikia

Praeitais metais iš viso buvo surengta 11 Tarybos posėdžių. Daugiausiai – po tris posėdžius – pernai praleido E. Janulionis, V. Kamaitis, D. Grabauskienė, D. Nešukaitis ir G. Plečkaitis. Visuose posėdžiuose, be mero Algirdo Neiberkos ir jo pavaduotojo Kazio Kiaulakio, dalyvavo 9 Tarybos nariai: D. Černiuvienė, D. Gražulis, R. Gudaitis, B. Marčiukonis, M. Melibajeva, R. Puodžiūnas, V. Šlekys, E. Žalys ir A. Žilinskas.

Iš Tarybos komitetų pavyzdingiausiai dirbo Dovilės Rapulskienės vadovaujamas Biudžeto, finansų, ekonomikos ir verslo komitetas, surengęs 13 posėdžių, Kęsto Kružinausko vadovaujamas Plėtros ir ūkio vystymo komitetas, per metus rinkęsis 12 kartų (vienas posėdis neįvyko nesusidarius kvorumui) ir 11 posėdžių surengęs Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetas, kurio pirmininkė Nijolė Liaudinskienė. 9 kartus pernai posėdžiavo Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetas (pirmininkė M. Melibajeva), 4 kartus – Kaimo reikalų ir aplinkos komitetas (pirmininkas A. Šlivinskas) ir tik tris posėdžius per visus metus surengė vieno svarbiausių – Kontrolės komiteto pirmininkas E. Janulionis.


Reglamentas įpareigoja Tarybos narius ne tik dalyvauti posėdžiuose, bet ir rengti susitikimus su rinkėjais, ne rečiau kaip kartą per metus ir ne vėliau kaip pirmąjį metų ketvirtį jiems atsiskaityti, teikti ataskaitas spaudoje, Savivaldybės interneto svetainėje. Per daugiau nei dvejus šios kadencijos metus, deja, neteko girdėti nei apie Tarybos narių priėmimus ir susitikimus su rinkėjais, nei apie jų veiklos ataskaitas.

Susiveržti diržų nenori

Savivaldybės kontrolierė Rima Sakalauskienė, prieš kurį laiką patikrinusi, kaip politikai naudoja jų veiklai skirtas lėšas, nustatė įvairių pažeidimų ir įžvelgė riziką, kad dalis Tarybos narių biudžeto lėšas naudoja netaupiai. Apie tai ji informavo Savivaldybės vadovus. Meras A. Neiberka gegužės 25 d. raštu Tarybos nariams priminė jų pareigą lėšas naudoti teisėtai ir efektyviai, o atsižvelgus į tikrinimo rezultatus penktadienį buvo priimtos ir kai kurios Tarybos veiklos reglamento pataisos.

Savivaldybės kontrolierės išvadą penktadienį per posėdį Tarybos narys D. Nešukaitis pavadino švelnia. Jo nuomone, Tarybos nariai su biudžeto pinigais elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir neatsakingai. Politikas pasiūlė Tarybos nariams išmokas susimažinti iki 100 eurų, o į Tarybos veiklos reglamentą įtraukti reikalavimą raštu pagrįsti, kur išleido jiems skirtas lėšas, kokiu tikslu ir kur važiavo.


Deja, D. Nešukaičio pasiūlymo labiau taupyti skolose paskendusios Savivaldybės pinigus nepalaikė nei valdančioji dauguma, nei Savivaldybės vadovai.

Kanceliarinės Prekės: Ofiso, Raštinės, Biuro Reikmenys - https://www.rutana.lt



Publikuota: 2017-07-05 14:45:03

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai