„Santaka“ / „Maisto nelegalų“ erdvė – socialiniai tinklai / Maisto sauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Maisto sauga

Dalinkitės:  


Interneto tinklalapiuose gausu informacijos apie niekur neregistruotus įvairaus maisto gamintojus.

„Maisto nelegalų“ erdvė – socialiniai tinklai

Eglė MIČIULIENĖ


Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai stebisi kai kurių nelegalia veikla užsiimančių asmenų požiūriu. Pareigūnams keista, kad pelną nešančius neįteisintus savo užsiėmimus žmonės taip drąsiai reklamuoja internete.

Reklamuojasi drąsiai

Visagalis „Facebook“ – priemonė ne tik bendrauti, bet ir reklamuotis. Tačiau verta nepamiršti, jog Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT), mokesčių inspekcijos, policijos bei kitų institucijų pareigūnai irgi moka naudotis socialiniais tinklais. Todėl nelegalią savo veiklą reklamuojantys žmonės gali prisidaryti problemų.

– Įeikite į bet kokią didesnę feisbuko grupės paskyrą, kur dedami įvairūs skelbimai, ir nesunkiai rasite užklausų: „Gal kas žinote, kur kepami skanūs šakočiai?“, „Kas gamina „vieno kąsnio“ sumuštinius?“ ir panašiai. Neseniai radome informaciją apie kaimo turizmo sodybą, kurioje teikiamos maitinimo paslaugos. Ši veikla turi būti užregistruota VMVT, savininkai privalo turėti maisto tvarkymo pažymėjimą. Tačiau minėtos įstaigos mes savo registruose neradome. Taigi pats paskambinau ir pamėginau užsisakyti banketą. Susiderėjome be jokių problemų: išgirdau, kad žmonės turi nemažą patirtį, kad maistas bus pagamintas kuo puikiausias, kad patiekalų – visa įvairovė. Po pusvalandžio paskambinau dar kartą, prisistačiau ir paklausiau, kodėl maistą gaminanti įmonė neįregistravusi savo veiklos. Tada išgirdau, esą jokių pietų ten niekas neruošia. Teko priminti, jog ką tik paskambinęs pats užsisakiau banketą su įvairiais patiekalais, – pasakojo Vilkaviškio VMVT viršininkas, valstybinis veterinarijos inspektorius Gediminas Gvazdaitis.



Ragina įteisinti

Inspektoriai pastebi ir kitokių įdomių atvejų.

– Prieš kurį laiką feisbuke buvo užregistruota paskyra, pavadinkime ją „X užkandžiai“. Ją buvo įkūrę vilkaviškiečiai. Susisiekiau su savininkais, paprašiau nutraukti nelegalią veiklą arba įteisinti ją įstatymo numatytu būdu. Netrukus „X užkandžiai“ iš interneto dingo, bet, kiek žinau, savo veiklą rengiasi įteisinti. Tačiau visai neseniai pastebėjome labai įdomų dalyką: feisbuke atsirado uždara grupė „Draugai, kuriems patinka „X užkandžiai“. Į ją patekti galima tik tada, jeigu jus patvirtins grupės administratorė. Dar labiau nustebino, jog ši administratorė – vienos valstybinės rajono įstaigos vadovė. Parašiau šiai moteriai laišką ir paklausiau, ar jos vadovaujamoje įstaigoje visi uždirba labai gerai, kad ji toleruojanti ir net palaikanti žmones, kurie veikia nelegaliai ir nemoka mokesčių iš savo veiklos, – pasakojo VMVT viršininkas.

Bausti pričiuptų nelegalia veikla užsiimančių žmonių VMVT specialistai neskuba. Kaip teigė G. Gvazdaitis, tarnybai svarbiausia ne baudos, o kad maistas būtų saugus ir gaminamas legaliai. Dėl to pirmas žingsnis yra draugiškas: pareigūnai pirmiausia perspėja, jog veiklą privaloma arba įteisinti, arba nutraukti. Tačiau pažeidėją užfiksavus antrą kartą be sankcijų jau nebūtų apsieita.



Pareigūnų įspėti žmonės patys sprendžia, ką jiems daryti. Vieni netrukus atvyksta įregistruoti savo veiklos, kiti bent jau prapuola iš internetinės erdvės.

Higiena nerūpi
Nelegalia veikla gali susidomėti ir griežtesnes sankcijas taikančios tarnybos.


Anot VMVT specialistų, įmonės registracija ir maisto tvarkymo pažymėjimas nėra tuščias biurokratinis reikalavimas. Maisto ruošėjai yra kontroliuojami specialistų ir privalo atitikti higienos reikalavimus.

– Be to, nelegalia veikla užsiimantys žmonės iškreipia rinką. Juk vienas moka mokesčius, stengiasi atitikti visus higienos reikalavimus, dėl to patiria daugiau išlaidų. Tuo metu kitas nedaro nieko, todėl jo paslauga gali būti pigesnė. Kita vertus, pačiam pirkėjui turi būti aktualu, ar gamybos procesas yra saugus, ar maistą gaminantys žmonės pasitikrinę sveikatą, ar laikomasi higienos normų, kokios kilmės žaliavos naudojamos maisto produktų gamybai. O to neregistruotose firmose juk niekas netikrina! Deja, kartais rizika savo sveikata vertinama mažiau nei finansiniai dalykai, – kalbėjo vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Vilija Vasiliauskienė.



Kartais, anot veterinarijos specialistų, žmonių nereiklumas elementarios higienos dalykams tiesiog stebina. Neseniai VMVT gavo pranešimą dėl prekybos iš vadinamosios autoparduotuvės.

– Patikrinę ją radome neaiškios kilmės produktų, kai kurių prekių tinkamumo vartoti laikas buvo pasibaigęs, vitrinos nešvarios, aprūdijusios. Vis dėlto žmonės, nepaisydami antisanitarinių sąlygų, iš tų prekeivių iki šiol pirko maistą! – kalbėjo V. Vasiliauskienė. – Tačiau autoparduotuvės turi užtikrinti vienodas maisto produktų sąlygas, kaip ir kitos parduotuvės: temperatūros režimus, higienos reikalavimus, maisto produktų ženklinimą ir kt. Tad vien matydami apmusijusias, surūdijusias vitrinas žmonės apie tai turėtų mus informuoti.

Pareikšti įtarimai

VMVT pareigūnai pabrėžia, kad užkertant kelią nelegaliai prekybai labai svarbus pirkėjų sąmoningumas.

Vartotojai prekes turėtų įsigyti tik iš patvirtintų prekybos subjektų ir nerizikuoti savo bei artimųjų sveikata. Taigi, prieš įsigyjant internete reklamuojamų užkandžių, pyragų ar kitų maisto produktų, žmonėms rekomenduojama pasiteirauti apie maisto tvarkymo pažymėjimą. Jei nedrąsu tokio pažymėjimo prašyti, informaciją galima pasitikrinti VMVT tinklalapyje esančiame Maisto tvarkymo subjektų registre arba tiesiog paskambinti į pačią tarnybą.

Patys neregistruoti maisto gamintojai turėtų žinoti, jog kilus ligos protrūkiui jie patirtų didžiulių nuostolių. Kita vertus, nelegalia veikla gali susidomėti ir griežtesnes sankcijas taikančios tarnybos.

Šią savaitę tokius patikrinimus pradėjo Kauno policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai. Šešiems asmenims, gaminusiems greituosius užkandžius be Maisto ir veterinarijos tarnybos leidimo, buvo pareikšti įtarimai. Be to, kreiptasi ir į Valstybinę mokesčių inspekciją, kad ši suskaičiuotų gautą pelną ir nesumokėtų mokesčių sumą.



Publikuota: 2017-06-19 10:56:17

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai