„Santaka“ / Operacinėje susikalbama net žvilgsniais / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Operacinių skyriaus vyresn. slaugytoja-slaugos administratorė Rasa Jurkūnienė atviravo, kad jų skyriuje gali dirbti ne kiekviena slaugytoja.

Autorės nuotr.


Operacinėje susikalbama net žvilgsniais

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors viename ar kitame Vilkaviškio ligoninės skyriuje daugeliui yra tekę lankytis, tačiau kas vyksta už akinamai baltų operacinės bloko durų – žino tik nedaugelis. Pacientai pro šias duris dažniausiai įvežami su ratukais ir turi laiko apsidairyti vos kelias minutes, kol išgirsta migdantį anesteziologo balsą...



Ryžtasi ne visi

Už sklandų operacinės darbą atsakinga Operacinio skyriaus vyresnioji slaugytoja-slaugos administratorė Rasa Jurkūnienė juokiasi, jog paprastiems žmonėms jos ir kolegių darbas atrodo labai „baisus“. Tiesa, medikė pripažįsta, kad toli gražu ne visos mokslus baigusios slaugytojos ryžtasi dirbti operacinėje. Ne visos čia ir prigyja. Tačiau tos, kurios lieka, jį įsimyli amžiams.

Slaugytojų instrumentatorių parengimas – aukščiausio kvalifikacijos lygio, todėl operacinės slaugytoja gali dirbti bet kuriame ligoninės skyriuje, o skyriaus slaugytoja operacinėje – ne.

– Daugelis įsivaizduoja, jog mūsų darbe – labai daug kraujo, tačiau jo tikrai ne tiek ir daug, nes operacijos metu viskas kontroliuojama, – tvirtino R. Jurkūnienė. – Tačiau reikia pripažinti, kad operacijų be kraujo nebūna.




Žino subtilybes

Operacinės slaugytojų darbas nuo kitų skiriasi tuo, kad jame daug daugiau adrenalino. Ypač tuomet, kai vyksta ne planinės, o vadinamosios ekstrinės operacijos. Didžiausios įtampos operacinės slaugytojoms instrumentatorėms sukelia tos operacijos, į kurias prireikia kviesti tretinio lygio specialistus. Pavyzdžiui, sunkią galvos traumą patyrusį pacientą, kurio negalima transportuoti, operuoti atvyksta Kauno klinikų gydytojai.

– Savo ligoninės chirurgus, traumatologus, ginekologus mes puikiai pažįstame, žinome kiekvieno darbinius įpročius, todėl vieni kitus suprantame net iš žvilgsnio, – aiškino R. Jurkūnienė. – Mes žinome, kokio dydžio vienkartines pirštines kuriam operuojančiam gydytojui paruošti, kokius instrumentus kuris naudoja, kokiais siūlais mėgsta siūti žaizdas. Tad darbas vyksta sklandžiau ir greičiau.



Tvyro įtampa

Tokios operacijos, kurias dėl sunkių traumų tenka atlikti nedelsiant, daug įtampos sukelia ir operuojantiems gydytojams, mat jie turi suteikti pirminę chirurginę pagalbą, užtikrinti gyvybines funkcijas, kol atvyks kolegos iš tretinio lygio arba ligonis bus transportuotas į kitą gydymo įstaigą.


Vilkaviškio chirurgams ne kartą tekę operuoti durtinių ar šautinių žaizdų pažeistus vidaus organus, plaučius, širdį, pašalinti po traumų susidariusius krešulius smegenyse. Nors tokių planinių operacijų rajoninių ligoninių gydytojai nedaro, tuomet, kai gęsta žmogaus gyvybė, nebūna laiko laukti specialistų kolegų.

Tiesa, slaugytoja pripažįsta, jog dažnai operacinėje tvyro tokia įtampa, kad užverda emocijos, pakyla balso tonas, tačiau kartu dirbantys medikai vienas kitą puikiai supranta, todėl dėl aštriau pasakyto žodžio nepyksta.



Rankų neužtenka

Mūsų rajono ligoninės Operaciniame skyriuje yra trys operacinės. Vienoje paprastai vyksta traumatologijos-ortopedijos, kitoje – chirurgijos ir ginekologijos-akušerijos operacijos. Trečioje operacinėje atliekamos įvairios smulkios operacijos
Vilkaviškio rajono ligoninės Operaciniame skyriuje yra trys operacinės. Vienoje paprastai vyksta traumatologijos-ortopedijos, kitoje – chirurgijos ir ginekologijos-akušerijos operacijos. Trečioje operacinėje atliekamos įvairios smulkios operacijos.


Operaciniame skyriuje darbo dienomis budi dvi brigados, poilsio dienomis ir naktimis – po vieną. Brigadai priklauso slaugytoja instrumentatorė, anestezijos slaugytoja ir operacinės slaugytojų padėjėja. Taip pat budi gydytojas anesteziologas ir operuojantis gydytojas, ne operacijų metu dirbantys savo skyriuose.


Sunkesnėse operacijose, kur vieno gydytojo rankų neužtenka, dalyvauja asistuojantis chirurgas, traumatologas ar ginekologas. Tad kiekvienoje operacinėje dirba 5–6 medikai.

Tačiau ligoninės istorijoje yra buvę atvejų, kai vienu metu prie operacinio stalo dirbo ir keturios brigados. Medikai puikiai prisimena, kai prieš keletą metų sunkiai susižalojo du sprogmenį ardę jaunuoliai. Tuomet kartu dirbo vietiniai traumatologai ir chirurgai bei iš Kauno atvykę žandikaulio ir akių chirurgai. O operacinės slaugytojos buvo iškviestos iš namų. Ir nė vienam medikui tuomet net minčių nekilo atsisakyti laisvadienį vykti į darbą.



Brangus laikas

Vis dėlto tokių atvejų, kai iš namų tektų kviesti operacinės slaugytojų brigadą, būna nedaug. Dažniausiai skubiais atvejais pakanka ligoninėje budinčio personalo. Mat operacinės slaugytojos instrumentatorės sugeba ne tik laiku paduoti instrumentus, bet ir asistuoti gydytojui, net siūti žaizdas.

Vienos iš dažniausiai pasitaikančių skubių operacijų – kai komplikavusis gimdymui reikia atlikti vadinamąjį Cezario pjūvį.

– Viskas vyksta labai greitai: nuo pjūvio pradžios iki kūdikio „išvedimo“ praeina vos 4 minutės, – sakė R. Jurkūnienė.



Svarbiausia – sterilumas

Visos operacinės būna paruoštos iš anksto. Gavusios informaciją apie būsimą operaciją slaugytojos iškart dedasi vienkartines kepuraites bei kaukes ir skuba ruoštis operacijai.

Rankos paruošiamos specialiu plovimo būdu, po to keletą kartų ištrinamos dezinfekantu išlaikant numatytus intervalus. Dezinfekuotomis rankomis medikai jau negali liesti operacinės durų, todėl visų operacinių durys atidaromos koja spaudžiamu pedalu. Tik dezinfekavus rankas galima rengtis sterilų chalatą, užsimauti sterilias vienkartines pirštines ir toliau ruošti operacinį staliuką su reikiamais instrumentais. Operacinės personalas negali dėvėti žiedų, auskarų, lakuotis nagų.

Kiekvienoje operacinėje yra sterilumo zona, prie kurios negalima liestis net operacinės drabužiais. Tokia zona yra operacinės stalas iki širmos, už kurios dirba anesteziologas su anestezijos slaugytoja, bei stalai su instrumentais, kitomis operacijos priemonėmis bei tvarsliava. Jei operacijos metu prireikia papildomų instrumentų ar tvarsliavos, gelbsti operacinės slaugytojos padėjėja.



Dirba komanda


R. Jurkūnienė pasidžiaugė, kad jų operacinės personalas jaučiasi esąs tikra komanda. Būtent tai ir lemia sklandų bei sėkmingą darbą. Prireikus gali vienas kitam padėti bet kurioje situacijoje: ar kiltų staigus kraujavimas, ar reikėtų papildomų rankų pjūvio kraštams prilaikyti, ar nuo įtampos chirurgo kakta srūvančiam prakaitui nuvalyti... Net gydytojas puikiausiai gali atlikti slaugytojos padėjėjos darbą, jeigu jos rankų reikia kitur.

Tuomet, kai vyksta operacija, medikams aplinka nebeegzistuoja. Svarbiausia – žmogus, kuriam reikia pagalbos. Kuris tiki ir pasitiki. Kurio širdyje rusena viltis pasveikti.



Publikuota: 2017-05-23 08:42:07

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai