„Santaka“ / Rajono ūkininkai pasėlius deklaruoja itin vangiai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-05-19 16:36

Dalinkitės:  


Bartninkietis Pranas Sutkaitis šiemet deklaruoti savo plotų pas Žemės ūkio skyriaus specialistę Birutę Matulevičienę atvyko šiek tiek anksčiau nei praėjusiais metais.

Autoriaus nuotr.


Rajono ūkininkai pasėlius deklaruoja itin vangiai

Andrius GRYGELAITIS


Seniūnijose dirbantys Žemės ūkio skyriaus specialistai nelabai atsimena tokių metų kaip šie: pasėlių deklaravimo procesas artėja link pabaigos, tačiau ūkininkai kol kas visiškai neskuba deklaruoti savo plotų.



Dvigubai mažiau

Nors iki pasėlių deklaravimo pabaigos liko tik šiek tiek daugiau nei dvi savaitės, iš rajone esančių maždaug 4100 žemdirbių šiandien savo plotus deklaravę mažiau negu pusė.

Šiais metais pasėlių deklaravimas vyks iki birželio 6 d. Pavėluotai paraiškas dar bus galima pateikti iki liepos 1 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc. Rajone deklaruoti pasėlius kasmet pavėluoja maždaug 200–250 ūkininkų.

Iki vakar dienos į Žemės ūkio skyriaus specialistus kreipėsi tik 1702 žemdirbiai. Daugiausiai pareiškėjų savo plotus deklaravo iš Šeimenos (387), Bartninkų (275), Pilviškių (193) bei Kybartų (179) seniūnijų.

„Reikia pripažinti, kad vėlyvas plotų deklaravimas – ūkininkų požiūrio reikalas. Tikrai buvo lietingų, šaltų dienų, kai dirbti laukuose nebuvo įmanoma, tad žemdirbiai galėjo skirti šiek tiek laiko ir susitvarkyti visus dokumentus, nepalikdami to paskutinėms dienoms. Suprantu, jog šiemet vėlavo sėja, tačiau ūkininkai juk gali deklaruoti ir numatomas sėti kultūras. Jeigu kas nepavyktų, iki liepos 1 d. be jokių sankcijų dar galima keisti ir tikslinti duomenis“, – sakė Keturvalakių seniūnijoje dirbanti Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Rita Kriaučialiūnienė.



Šiuo metu Keturvalakių seniūnijoje savo dirbamus plotus deklaravo kone dvigubai mažiau ūkininkų nei pernai tuo pačiu metu.



Deklaruojančiųjų turėtų sumažėti

Panaši situacija susiklosčiusi ir Bartninkų seniūnijoje. Čia dirbanti Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Birutė Matulevičienė sakė, kad iki šiol savo plotus deklaravo maždaug 100 ūkininkų mažiau nei ankstesniais metais.

„Pernai buvo geresnis pavasaris, žemdirbiai viską greičiau apsisėjo. Šiemet dar ir dabar dalis ūkininkų nėra to padarę, todėl ir deklaruoti savo pasėlių neskuba“, – situaciją komentavo B. Matulevičienė.

Tiesa, tiek ji, tiek R. Kriaučialiūnienė spėjo, jog šiais metais deklaruojančiųjų savo žemes bus mažiau nei pernai. To priežastis – sugriežtinti deklaruojamos valstybinės žemės reikalavimai.

„Šiemet deklaruojantys valstybinę žemę asmenys privalo pateikti žemės valdymo teisę įrodančius dokumentus. Yra nemažai žmonių, kurie seniau buvo sudarę valstybinės žemės nuomos sutartis 25-eriems metams, deklaruodavo vadinamuosius trihektarius, tačiau patys jų nedirbdavo. Dalis jų apskritai gyvena užsienyje ir žemės naudojimą perleidę kitiems arba visai jos nedirba. Dabar įstatyme teigiama, kad jei žemė nedirbama, vadinasi, ji ir nereikalinga. Jau ne vienam tokios žemės turėtojui yra išsiųsti dokumentai dėl vienašališko nuomos sutarties nutraukimo“, – pasakojo R. Kriaučialiūnienė.



Jos kolegė B. Matulevičienė tvirtino, jog kova su vadinamaisiais „sofos“ ūkininkais yra sveikintina, tačiau dalis ūkininkų dėl to gali nukentėti.

„Turiu pažįstamą, kurios vyras yra miręs, ji turi 3 ha žemės. Kadangi pati neturi nei gyvulių, nei technikos, todėl negali įrodyti žemės dirbimo fakto. Moters brolis – didelis ūkininkas, tad paprastai būtent jis atlieka darbus sesers laukuose. Šiemet ji, norėdama pati deklaruoti savo pasėlius, turės Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistams kažkokiu būdu įrodyti žemės dirbimo faktą“, – kalbėjo Bartninkų seniūnijoje dirbanti Žemės ūkio skyriaus specialistė.

Abi pašnekovės priminė, kad atsakomybė ir galimos sankcijos, kai nebus galima įrodyti teisėto žemės valdymo, guls ant pačių pareiškėjų pečių. Tiesa, Žemės ūkio ministerija šiemet papildomai sušvelnino reikalavimus tiems pareiškėjams, kurie nori deklaruoti asmeninio ūkio žemę, priklausančią kitam asmeniui. Tai galima padaryti sudarant jungtinės veiklos sutartis. Jos nėra registruojamos, tačiau per patikrą tokio pobūdžio sutartys bus pripažįstamos kaip pateisinamas dokumentas.



Ragina ateiti pasiruošus

Kalbintos specialistės pastebėjo, jog šiemet ūkininkai ne tik delsia deklaruoti savo pasėlių plotus, bet dažnai į seniūnijas atvyksta neatlikę vadinamųjų namų darbų.



„Įsivaizduokite, ateina pas mane žmogus ir sako, kad aš deklaruočiau jo bulvių plotus, pasodintus „kažkur prie Petrutės kampo“. Gerai, jog aš žinau, kur tai yra, bet jeigu kiti specialistai to nežino? Būna ir tokių, kurie ateina ir paprašo deklaruoti „maždaug vieną hektarą“ jo turimos žemės. Visada prašau ūkininkų būti išsimatavus pasėlių plotų ilgį ir plotį, nes deklaruoti apytikslius plotus aš galiu, bet ką pareiškėjai paaiškins tikrintojams, kai duomenys nesutaps? Vienintelė išimtis, kai nereikia žinoti deklaruojamo ploto ilgio ir pločio, jei vientisame lauke pasėta viena kultūra“, – paaiškino B. Matulevičienė.

Abi pašnekovės tikino pastebėjusios tendenciją, kad kone kasmet pirmieji deklaruoti savo pasėlius skuba smulkieji žemdirbiai, o didieji viską pasilieka paskutinėms dienoms. Ne išimtis ir šie metai. Specialistės spėjo, jog dėl vangios deklaravimo eigos šiemet gali tekti dirbti viršvalandžius.



Deklaruoti internetu nenori

Nors ūkininkams yra galimybė pasėlių plotus patiems deklaruoti internetu, dauguma to vengia ir vis tiek kreipiasi į seniūnijose dirbančias Žemės ūkio skyriaus specialistes. Kaip sakė Bačkiškių kaime per 100 ha plote ūkininkaujantis Rimas Rutkauskas, daugeliui žemdirbių svarbus tiesioginis žmogiškas bendravimas. Pasak jo, deklaruojant pasėlius su specialistais galima pasikonsultuoti ir kitais rūpimais klausimais. Paklaustas, kaip mano, kodėl šiais metais deklaravimas vyksta taip vangiai, R. Rutkauskas kaltino nepalankius orus bei vėlyvą sėją.

„Niekas nenori deklaruoti plotų tol, kol jie neapsėti. Ūkininkams kiekvieni metai yra kažkuo išskirtiniai. Pernai pasėliai iššalo, šiemet jie peržiemojo gerai, tačiau vasarinių kultūrų sėja prasidėjo labai vėlai. Pats deklaravau vasarinių ir žieminių kviečių, rapsų bei žirnių plotus“, – sakė R. Rutkauskas.

Šiek tiek anksčiau nei pernai savo pasėlius deklaravo bartninkietis Pranas Sutkaitis. 7 ha plote ūkininkaujantis vyriškis beveik visoje žemėje laiko daugiametes pievas. Vasarą jis žolę nupjauna ir parduoda kitiems žemdirbiams. Vyriškis tvirtino, jog seniau ūkininkavo didesniame plote, laikė ir gyvulių. Vis dėlto, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, didžiąją dalį ūkio teko išparduoti.

„Žinau, kad yra galimybė pasėlius deklaruoti internetu, tačiau to pati niekada nebandžiau. Daug smagiau tiesiogiai pabendrauti su specialiste. Iš anksto susitariame konsultacijos laiką, nereikia laukti eilėje. Tai labai patogu. Deklaruoju 12 ha žemės plotą, kuriame pasėti žieminiai ir vasariniai kviečiai. Šiais metais deklaruoti pasėlius delsiau dėl to, kad užtruko pavasarinė sėja“, – tikino Karklinių ūkininkė Zita Galeckienė.

Patilčiuose gyvenanti Zita Majauskienė pasakojo niekada neskubanti deklaruoti savo plotų, ne išimtis – ir šie metai.



„Interneto neturiu, todėl namie deklaruoti pasėlių nėra galimybių. Be to, pati automobilio nevairuoju, tad norėdama nuvykti į seniūniją esu priversta taikytis prie pažįstamų, kurie mane čia atveža“, – pasakojo Z. Majauskienė.





Galerija: Pasėlių deklaravimas




Publikuota: 2017-05-19 16:36:07

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai