„Santaka“ / Lengvatinis PVM tarifas šildymui – priemonė mažinti socialinę atskirtį ir šešėlį / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  


Lengvatinis PVM tarifas šildymui – priemonė mažinti socialinę atskirtį ir šešėlį


Daugiau negu pusė mūsų šalies gyventojų šildosi biokuru. Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA atstovų teigimu, siekiant paskatinti biokuro plėtrą ir įtvirtinti Lietuvos kaip žaliosios energetikos lyderės statusą turėtų būti užtikrinamas lengvatinis PVM tarifas šildymui biokurui. Tai padėtų siekti Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai dėl klimato kontrolės, mažintų atskirtį tarp kaimo ir miesto gyventojų bei augintų visuomenės sąmoningumą renkantis kuro rūšis.

Lietuvoje kurui, kurį perka namų, neprijungtų prie centralizuoto šilumos tiekimo (CŠT) sistemos, savininkams galioja 21 proc. PVM tarifas. Tuo tarpu centralizuotai tiekiamai šilumai PVM iki šių metų birželio 1 d. sudarė 9 proc., nes jam taikyta lengvata. Šalyje yra apie 17 tūkst. daugiabučių gyvenamųjų namų, aprūpinamų centralizuotai tiekiama šiluma. Prie CŠT sistemos neprijungtų daugiabučių yra apie 18 tūkst. (daugiausia senos statybos 2–8 butų) CŠT sistema nesinaudoja maždaug 500 tūkst. privačių namų, kuriuose šildomasi katilais ir krosnimis. Taigi Lietuvoje centralizuotai tiekiama šiluma sudaro 55 proc. (galioja 9 proc. PVM), o CŠT nepriklausanti dalis – 45 procentus (galioja 21 proc. PVM).



„Manome, kad iki šiol egzistavusi situacija su PVM lengvatomis šildymui yra iš esmės neteisinga. Siūlome, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas būtų taikomas malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams. Šį kurą naudoja apie 70–80 proc. privačių namų sektoriaus. Taip būtų skatinamas vartotojų sąmoningumas ir energetikos iš švarių atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas ir atskirties tarp miesto ir kaimo mažinimas, nes miestuose CŠT yra taikoma PVM lengvata (9 proc.), o kaimuose mažesnes pajamas gaudami gyventojai turi mokėti 21 proc. arba įsigyti kurą nelegaliai.“, – sako Asociacijos LITBIOMA prezidentas, „Enerstenos“ įmonių grupės generalinis direktorius Virginijus Ramanauskas.

Kitos Europos šalys, skatindamos atsinaujinančią energetiką, taiko sumažintą PVM tarifą kai kurioms biokuro rūšims. Pavyzdžiui, Italijoje taikomas standartinis 22 proc. PVM tarifas, tačiau medžio granulėms (tai vyraujantis kuras individualiuose namuose) – 10 proc. tarifas. Atitinkamai Austrijoje PVM yra 20 proc. ir 10 proc., Čekijoje – 21 proc. ir 15 proc. Kaimyninėje Latvijoje, kurioje bendras PVM yra 22 proc., taikomas diferencijuotas PVM biokurui: nulinis tarifas biokurui, kurį tiekia įmonės įmonėms, ir 12 proc. tarifas biokurui, kurį perka individualus vartotojas (namo savininkas).



LITBIOMA direktorės, Europos biomasės energetikos asociacijos AEBIOM valdybos narės Vilmos Gaubytės teigimu, tai, kad malkos, medienos granulės ir briketai iki šiol yra parduodami didesniu 21 proc. PVM tarifu, skatina šiomis kuro rūšimis prekiauti šešėlyje. „Lietuvoje biokuro, ypač malkų, tiekimas į privačius namus šiuo metu yra šešėlinės ekonomikos zonoje. Malkos yra perkamos už grynuosius pinigus, sąskaitos dažnu atveju nėra išrašomos. Valstybė praranda didžiulius pinigų srautus vien todėl, kad PVM Lietuvoje taikomas nevienodai. Sumažintas PVM skatintų kurą pirkti oficialiai ir taip vystytų skaidrią kuro privatiems namų ūkiams rinką bei padėtų surinkti daugiau mokesčių į valstybės biudžetą“, – teigia V. Gaubytė.

Pasak Asociacijos atstovų, šiuo metu nėra žinomi tikslūs tokios šešėlinės prekybos mastai. Taip pat nėra oficialių duomenų apie privačių namų, kurie šilumai gauti naudoja malkas, granules ar briketus, skaičių. Atsižvelgiant į tai Asociacija yra pasiūliusi Energetikos ministerijai inicijuoti projektą, kurio metu būtų surenkama statistika apie šešėlinę biokuro prekybą, tikslų privačių namų, kurie šilumai gauti naudoja malkas, granules ar briketus, skaičių. LITBIOMA yra pasirengusi prisidėti prie tokio projekto vykdymo.





Publikuota: 2017-05-11 14:41:09

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai