Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Parduoda dviratį. Tel. 8 686 62 474.
Galioja iki: 2021-04-12 13:31:19 Tvarko sodus, šalina krūmynus, išpjauna-išveža vaismedžius, pjauna nepavojingus medžius, išveža šakas, formuoja, karpo, formuoja gyvatvores, žemina tujas. Tel. 8 635 09 998.
Galioja iki: 2021-04-12 14:19:33 Parduoda mažai naudotą puikios būklės Xbox One (500 Gb diskas, yra kinect kamera, vienas pultelis, HDMI laidas, keli žaidimai, dokumentai, neremontuotas, neperkaitintas, 230 Eur). Tel. 8 685 17 286.
Galioja iki: 2021-04-19 15:45:09 Parduoda traktorių JUMZ-6, 3 vagų plūgą, kultivatorių, bulviasodę. Tel. 8 602 10 745.
Galioja iki: 2021-04-19 15:45:20
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr. Naudojamą šulinio vandenį būtina ištirti
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas primena, kad šulinio vandenį saugu naudoti tik ištyrus ir įsitikinus, kad jis nėra užterštas. |
Kas penktas užterštas
Kasmet tiriant šulinių vandenį matyti, kad dalis šulinių yra užteršta nitritais ir nitratais.
Marijampolės apskrityje praėjusiais metais ištirtas 81 šachtinio šulinio vanduo, kurį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus (45 mėginiai imti Marijampolės savivaldybėje, 16 – Šakių rajono savivaldybėje, 20 – Vilkaviškio rajono savivaldybėje). Iš ištirtų vandens mėginių 19-oje nustatytas padidintas nitratų kiekis, dviejuose mėginiuose – padidintas nitritų kiekis.
Daugiausia užterštų nitratais šulinių rasta Marijampolės savivaldybėje. Čia iš tikrintų 45 šulinių vandens padidėjęs nitratų kiekis nustatytas devyniuose, nitritų – viename.
Marijampolės departamentas informavo nėščiąsias ir gydymo įstaigas, kad tirtų šachtinių šulinių vanduo maistui ruošti netinkamas ir įspėjo vartotojus apie galimą neigiamą poveikį sveikatai.
Blokuoja deguonį
Nitratai ypač kenksmingi nėščiosioms ir kūdikiams. Būtina žinoti, kad besilaukiant ir jau auginant kūdikį vartoti neištirtą šachtinio šulinio vandenį pavojinga ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Į kraują patekę nitratų dariniai blokuoja deguonies pernešimą į audinius, todėl kūdikį gali ištikti mirtinai pavojingas deguonies bado priepuolis.
Mokslininkai nustatė, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį, dėl nuolatinio deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai.
Dėl kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms.
Nitratais ir nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie pavojingi sveikatai teršalai nepašalinami vandenį virinant. Priešingai – išgaravus daliai vandens, teršalų padaugėja.
Užmoka valstybė
Ar vanduo neužterštas, galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus.
Nėščiosios ir šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus ir maistui vartojančios šachtinių šulinių vandenį, turi pranešti apie tai savo šeimos gydytojui, kuris pateiks pranešimą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.
Šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, ir nėščioms moterims šulinio vandens tyrimai atliekami valstybės lėšomis.
Visi kiti šulinių vandens vartotojai vandenį gali išsitirti patys. Jie turi kreiptis tiesiai į vandens tyrimus atliekančią laboratoriją.
Ingrida PUCĖTIENĖ
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento Vidaus administravimo skyriaus vedėja
Publikuota: 2017-03-24 10:39:04
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Greitųjų testų atsakymai sukėlė sumaištį * Medikai skundžiasi darbų gausa, o pacientai – medikais * Debiutinę dainą pristatęs vilkaviškietis siekia muzikinės karjeros Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Ar taisyklinga sakyti „Jis mus pavedė“? Toks sakinys netaisyklingas. Veiksmažodis pavesti nevartotinas reikšmėmis „apvilti, apgauti, netesėti“, pvz.: Jis ne kartą yra mus pavedęs (taisoma apvylęs, apgavęs ).
Šūksniai
Statistika
|