„Santaka“ / Biuro veikla rajono gyventojams įdomi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Kuosėnų kaime (Bartninkų sen.) parduoda mėsines kiaules. Tel. 8 652 88 528.
Galioja iki: 2021-10-22 13:30:12Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-03-06 15:26

Dalinkitės:  


Visuomenės sveikatos biuro specialistės ir kolektyvo vadovė Simona Bikaitė (antra iš kairės) asmeniniu pavyzdžiu rodo, kad judėjimas – vienas iš sveikatos stiprinimo būdų.

Biuro veikla rajono gyventojams įdomi

Renata VITKAUSKIENĖ


Po neilgos pertraukos vėl pasirodę kvietimai į renginius yra tarsi ženklas, kad Vilkaviškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras (VSB) pradeda naują sezoną. Apibendrindamas praeitų metų patirtį kolektyvas mato, kad rajono gyventojus biuro veikla domina, kvietimai sulaukia atgarsio. Sunkumai, su kuriais susiduria įstaiga, dažniausiai yra materialinio pobūdžio.Vėl vyksta renginiai

Gyventojai galėjo pastebėti, kad metų pradžioje kvietimų į biuro organizuojamus užsiėmimus buvo mažiau nei įprastai. Priežastys yra dvi. VSB veikla finansuojama iš valstybės biudžeto skiriant specialią tikslinę dotaciją (pinigų suma priklauso nuo gyventojų skaičiaus savivaldybėje) visuomenės sveikatos priežiūros funkcijoms vykdyti. Lėšos įstaigą paprastai pasiekia vasario mėnesį. Be to, metų pradžia biudžetinėje įstaigoje – ataskaitų rengimo laikas.

Tačiau dabar VSB renginiai jau įsibėgėja. Šiomis dienomis kaimų bendruomenėse, pataisos namuose, švietimo, socialinį darbą dirbančiose įstaigose, jaunimo organizacijose vyksta paskaitos alkoholio, tabako, narkotikų vartojimo, kibernetinės priklausomybės prevencijos temomis. Šiandien, 17.30 val., biure moterys mokysis gaminti veido kremą, o kovo 13-ąją bus galima pasitikrinti akis. Pastaroji galimybė gyventojams suteikiama minint Pasaulinę glaukomos dieną.


Tokios sveikatos dienos, skelbiamos Pasaulio sveikatos organizacijos, VSB yra svarbios gairės, planuojant metų darbus. „Dar remiamės visuomenės sveikatos stebėsenos rezultatais, kuriuos fiksuojame ugdymo įstaigose. Tad šiais metais aktyviau dirbsime ta linkme, kad padėtume apsaugoti vaikus, jog jie nenukentėtų eismo įvykiuose“, – sakė VSB direktorė Simona Bikaitė.Situacija mokyklose

VSB veikla vyksta trijose srityse. Darbuotojos atlieka visuomenės sveikatos stebėseną, rūpinasi sveikatos stiprinimu bendruomenėje, prižiūri vaikų ir jaunimo sveikatą švietimo įstaigose. Pastarąjį darbą atlieka mokyklose dirbančios visuomenės sveikatos priežiūros specialistės. „Jų darbas yra prevencinio pobūdžio, švietėjiška veikla: paskaitos, pamokos, praktiniai užsiėmimai. Mokyklose jau kuris laikas jokių vaistų nėra, teikiama tik pirmoji pagalba“, – sakė S. Bikaitė.

Vaikų mažėjimo problema labai stipriai palietė visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių darbo situaciją. Kokį darbo krūvį konkrečioje mokykloje turi specialistė, lemia vaikų skaičius. Tad norinčioms dirbti visu etatu darbuotojoms tenka važinėti per kelias mokyklas.

„Vaikui susižeidus mokykloje natūraliai kyla nepasitenkinimas, kodėl nėra visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, kodėl įstaigoje ji būna tik dvi dienas per savaitę, – kalbėjo VSB direktorė. – Kita vertus, visi mokytojai, administracijos darbuotojai privalo išklausyti pirmosios pagalbos teikimo kursus. Jie yra mokomi, turi gebėti ir privalo suteikti kitam žmogui pirmąją pagalbą.“


Specialistai atkreipia dėmesį, kad mokyklose vis dar aktuali pedikuliozės (utėlėtumo) problema. Per metus VSB darbuotojos užfiksuoja apie 60 šios ligos atvejų.Vyksta dviem pamainomis

VSB kolektyvui malonu, kad siūlomi renginiai tikrai sudomina rajono gyventojus. Tą rodo skaičiai. „Į mankštas susirenka ir iki 40 žmonių. Kad būtų patogiau, mankštos vyksta dviem pamainomis tą pačią dieną. Dusyk per dieną vyksta ir terapiniai sąmoningojo arba energinio kvėpavimo, vadinamojo rebefingo, užsiėmimai. Žmonių į juos renkasi įvairiai: vieną sykį ateina tik keli, kitąkart būna ir keliolika. Po pietų susirenka senjorai, o darbo dienai pasibaigus ateina žmonių iš įstaigų, – sakė S. Bikaitė. – Panašaus pobūdžio praktiniuose užsiėmimuose dalyvių skaičių tenka riboti, nes jeigu žmonių pernelyg daug, neįmanoma užtikrinti kokybės. Dėl šitos priežasties žmonių limitas numatomas ir garso, jogos terapijoms, su kuriomis supažindiname savivaldybės gyventojus. Būna, kad visos vietos rezervuojamos vos per porą valandų nuo registracijos pradžios.“

Matančioms tokį susidomėjimą darbuotojoms pasidaro apmaudu, kai žmogus užsiregistruoja, tačiau į užsiėmimą neatvyksta ir iš anksto apie tai nepraneša. Taip neatsakingai besielgdamas jis iš likusiojo už limito „brūkšnio“ atima galimybę dalyvauti užsiėmime. Jei yra didelis susidomėjimas, rengiami papildomi užsiėmimai.


Rajone organizuojamos atviros paskaitos, praktiniai užsiėmimai, akcijos sudomina labai skirtingą skaičių ir jaunų, ir garbaus amžiaus gyventojų.

Kai kviečiama pasitikrinti, pavyzdžiui, gliukozės kiekį kraujyje, dirbantys žmonės registruodamiesi renkasi laiką per savo pietų pertrauką. Įvairių įstaigų darbuotojai netgi pasidalija su VSB specialistėmis pasiūlymais, kokį lektorių būtų verta pakviesti į Vilkaviškį. Iš įvairaus amžiaus gyventojų darbuotojos sulaukia šiltų padėkos žodžių už tam tikrus atliktus tyrimus, už naujus įspūdžius, paskaitas, lankstinukus ir tiesiog už galimybę pabendrauti.

Dėmesio nestokoja kraujo donorystės akcijos, kuriose VSB yra tarpininkas tarp rajono donorų ir Kauno klinikų Kraujo centro. „Dabar, kai skatinama neatlygintina kraujo donorystė, donorų šiek tiek sumažėjo. Vis dėlto mes džiaugiamės kiekvienu atėjusiu žmogumi“, – akcentavo VSB vadovė, primindama, kad garbės donoras (žmogus, ne mažiau kaip 40 kartų neatlygintinai davęs kraujo), ne mažiau kaip 10 metų nuo 1997 m. sausio 1 d. aktyviai dalyvavęs nemokamos donorystės veikloje, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus turi teisę kreiptis į Nacionalinį kraujo centrą dėl valstybinės pensijos (116 eurų) skyrimo.

Vis dėlto visus aktyvumo rekordus „sumušė“ atšvaitų dalijimo akcija. Norinčiųjų gauti atšvaitą eilė vingiavo nuo VSB patalpų antrajame darbo biržos pastato aukšte, o baigėsi lauke.

Populiarios lektorės Lidijos Laurinčiukienės paskaita parapijos namuose sutraukė turbūt per šimtą klausytojų, o pasiklausyti įdomių minčių apie mineralų terapiją atėjo vos keli žmonės. Vis dėlto paskaita įvyko, nes jeigu žmogus atėjo, reiškia jam ta tema įdomi ir rūpi.Dirbantiesiems netinkamas laikas

„Minėtu atveju buvo apmaudu, tačiau, kita vertus, puikiai suprantu, kodėl taip atsitinka. Viena iš problemų, kurią pačios matome organizuodamos veiklas, yra ta, kad mūsų renginiai dažnai vyksta visiems įprastu darbo metu, tad dirbantys žmonės tiesiog negali ateiti, – kalbėjo S. Bikaitė. – Tikrai galėtume užsiėmimus organizuoti vakarais, po 17 val., tačiau neturime savo patalpų, kur sukviesti žmones. Dalis lektorių ir patys siūlo organizuoti renginį vakare, tačiau jų geranoriškumas atsimuša į tą pačią patalpų problemą. Labai patogu būtų biurui turėti savo salę.“

Šiuo metu įstaiga sale dalijasi su darbo birža, VSB renginius geranoriškai įsileidžia mokyklos, Vilkaviškio kultūros centras, kitos įstaigos. Tačiau mieste esančios didesnės patalpos labai dažnai būna užimtos, be to, prašydama įsileisti ne darbo valandomis biuro vadovė supranta apsunkinanti VSB renginius priimančių įstaigų darbuotojus.


Beje, įstaiga neturi ir tarnybinio transporto, kuriuo galėtų pasiekti seniūnijas, kaimų bendruomenes.

VSB taip pat turi licenciją organizuoti alkoholio ir narkotikų žalos žmogaus sveikatai mokymus. Į pastaruosius ateina asmenys, kurie vairavo apsvaigę ir dėl to prarado vairuotojo pažymėjimą. Per metus tokių klientų atvyksta kelios dešimtys.Galimybe nepasinaudoja

VSB galėtų padėti gyventojams dar ir pagal Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programą.

Gydytojas kardiologas, dietologas, kineziterapeutas, psichologas ir kiti medikai mokytų tam tikrų rizikos veiksnių turinčius žmones, kaip išvengti minėtų ligų. Kad šita šviečiamoji-mokomoji programa, Lietuvos gyventojams nemokamai siūloma ir rengiama nuo 2015 m. pradžios, prasidėtų ir Vilkaviškyje, reikia tam tikro VSB bendradarbiavimo su pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigomis. Mat šeimos gydytojas savo pacientui turi išrašyti dokumentą apie išplėstinių kraujo tyrimų rezultatus, o sveikatos priežiūros įstaiga VSB turi pateikti norinčiųjų dalyvauti programoje sąrašą.

„Antri metai raginame, kviečiame, tačiau į Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo nemokamą programą nė vienas rajono gyventojas taip ir neatėjo“, – apgailestavo VSB vadovė. Jos minėta sveikatos stiprinimo programa skirta 40–65 m. amžiaus rizikos grupių asmenims, kurie dalyvauja Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programoje.


Galerija: Visuomenės sveikatos biuras
Publikuota: 2017-03-06 15:26:22

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Šilumos tiekėjai žada gerokai brangesnį sezoną
* Į „Aukso vainiką“ pretenduos vilkaviškietės audėjos prijuostės
* Dviračių tako idėja toliau kursto aistras
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar trečiąsyk skiepysitės nuo COVID-19?
Jau pasiskiepijau.
Žinoma.
Dar svarstau.
Trečiąkart jau nesiskiepysiu.
Esu prieš skiepus nuo COVID-19.Kalbos patarimai

Ar gerai „vartoti vietiškai“?
Prieveiksmio vietiškai daryba taisyklinga: jis padarytas iš būdvardžio vietiškas, -a, kurio reikšmė apibrėžiama taip: „susijęs su vieta, būdingas kuriai nors vietai“. Taigi pasakymas „Vaistą vartoti vietiškai“ yra taisyklingas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2021 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas