„Santaka“ / 3D spausdintuvą sukūręs mokinys žada gaminti modernias baterijas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-02-13 17:03

Dalinkitės:  


Savo paties pagamintu 3D spausdintuvu vilkaviškietis gimnazistas Vilmantas Runas norėtų atspausdinti ir baterijas iš tvirčiausios medžiagos – grafeno.

Autorės nuotr.


3D spausdintuvą sukūręs mokinys žada gaminti modernias baterijas

Eglė MIČIULIENĖ


Kol daugelis iš mūsų dar kraipo galvas mėgindami įsivaizduoti, kaip įmanoma atsispausdinti ne tik tekstą, bet ir įvairius daiktus, vilkaviškietis septyniolikmetis Vilmantas Runas jau pats pasigamino 3D spausdintuvą. Juo moksleivis rengiasi atspausdinti ir baterijas iš dar neseniai atrastos medžiagos – grafeno.



Ploniausia ir tvirčiausia

Trečioje gimnazijos klasėje besimokantis Vilmantas Runas fizikos, matematikos ir kitų tiksliųjų mokslų kontroliniams darbams beveik nesiruošia, mat viską puikiausiai išmoksta ir pamokose. Vaikino stalčiuje – visas pluoštas įvairių diplomų iš fizikos, matematikos, informatikos, biologijos bei kitų dalykų olimpiadų ir konkursų. Vienas paskutinių pasiekimų – Sūduvos krašto matematikos olimpiadoje užimta pirmoji vieta. Beje, šioje olimpiadoje Vilmantas pirmas jau treti metai iš eilės.

Neseniai V. Runas dalyvavo Vilniuje vykusioje Idėjų mugėje ir ten pristatė originalią idėją – gaminti grafeno baterijas.

Grafenas – tai tik 21-ame amžiuje atrasta medžiaga, už kurią 2010 m. Mančesterio universiteto darbuotojams A. Geimui ir K. Novoselovui skirta Nobelio fizikos premija. Grafenas sudarytas iš vieno sluoksnio anglies atomų. Tai ploniausia kada nors dirbtiniu būdu gauta medžiaga, milijoną kartų plonesnė už žmogaus plauką! Be to, tai – pati tvirčiausia medžiaga pasaulyje, 200 kartų tvirtesnė už plieną. Nepaisant šios savybės, grafenas yra labai lengvas ir lankstus.


– Ši medžiaga labai efektyviai perduoda elektrą, todėl gali būti panaudota įvairiuose elektronikos komponentuose, taip pat – kuriant naujo tipo daugkartinio naudojimo baterijas. Grafeno baterijos ypatingai greitai pasikrauna ir yra labai talpios, – pasakojo V. Runas.



Dar niekas nedarė

Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijoje besimokantis moksleivis mintimi apie grafeno baterijų gamybą pasidalijo su savo fizikos mokytoja Irena Skamarakiene, o ši paragino dalyvauti ES jaunųjų mokslininkų konkurso organizatorių rengiamoje Idėjų mugėje.

ES jaunųjų mokslininkų konkurse vaikinas yra dalyvavęs ir anksčiau – pristatė mokslinį tiriamąjį darbą apie elektromagnetinės spinduliuotės paveikto vandens įtaką augalų augimui. Padedamas biologijos mokytojos Daivos Paškauskienės mokinys tyrė, kaip jo auginami burokėliai reaguoja į mikrobangomis paveiktą vandenį.

Šį pavasarį jaunųjų mokslininkų konkurse V. Runas svajoja pristatyti jau ir pačias grafeno baterijas.

– Jas iš pradžių gaminsiu paprasčiau, naudodamas kompaktinių diskų skaitytuvo lazerį. O jei viskas pavyks, tuomet pamėginsiu baterijas spausdinti savo 3D spausdintuvu. Tai – daug sudėtingesnis, bet ir įdomesnis darbas. Kiek domėjausi, to iki šiol dar niekas nėra daręs, – šypsojosi mokinys.




Pasigamino spausdintuvą

3D spausdintuvą V. Runas maždaug prieš metus pasigamino pats. Nusprendęs, jog toks prietaisas namuose praverstų, vaikinas internete pradėjo ieškoti aprašymų, informacijos ir po truputį siųstis detales. Jų siuntimas užsitęsė ilgiausiai, o susirinkti patį aparatą užtruko keletą savaičių. Vilmantui padėjo ir jo draugas gimnazistas Tadas Skeltys.

Pagamintą prietaisą V. Runas nuolat kalibravo, derino, kad spausdiniai būtų kuo tikslesni.

Dabar 3D spausdintuvu moksleivis jau atspaudęs laikiklį ir dėkliuką mobiliajam telefonui, vandenį taupantį čiaupo antgalį, laivelio modelį, žaislinį drambliuką ir daugybę kitų dalykų.

Tobulindamas sukurtą aparatą, Vilmantas juo atsispausdino ir keletą pačiam spausdintuvui reikalingų detalių.



To dar niekas nedarė

– 3D spausdintuvų galimybės beribės, jais gali atspausdinti ką tik nori iš bet kokios medžiagos. Mano padarytas prietaisas viską lieja iš plastiko. Tereikia susikurti daikto modelį arba jį parsisiųsti iš interneto, tada užprogramuoti spausdintuvą – ir jis lydo plastiką, iš jo sluoksnis po sluoksnio lipindamas norimą daiktą. Jei sugalvočiau kažką gaminti iš kitos medžiagos, spausdintuvą turėčiau tobulinti, pakeisti spausdinimo galvutę, skirtą būtent toms medžiagoms lieti. Grafeno baterijų gamybai spausdintuvą taip pat teks modifikuoti, pakeisti kitokią galvutę, – pasakojo moksleivis.


Nuo mažens konstravimu besidomintis vilkaviškietis namuose yra prikūręs įvairiausių dalykų. Jo mama Zita Runienė džiaugėsi, kad sūnus vos paprašytas tuoj pat padaro buityje reikalingus dalykus. Nulūžo triušio gertuvės antgalis – Vilmantas savo 3D spausdintuvu išliejo naują. Reikėjo televizoriaus antenos – vaikinukas paėmė metalinę sausainių dėžutę, ją išpjaustė, primontavo laidus – ir televizorius puikiausiai rodo. Tokių pagalbinių prietaisų buityje moksleivis pagaminęs ne vieną.

Jau gerokai anksčiau Vilmantas yra pasidaręs garso kolonėlę, elektros bangomis valdomą robotą, lėktuvo modelį, kuris gali skraidyti be tiesioginio valdymo, iš anksto užprogramuotas per kompiuterį, ir kt.

O šiuo metu gimnazistas daugiausia laiko planuoja skirti grafeno baterijoms. Vaikinas tikisi, kad grafeno milteliai iš užsienio bus pristatyti laiku ir jis savo idėją suspės įgyvendinti iki balandžio mėnesio, kai vyks jaunųjų mokslininkų konkursas.





Galerija: 3D spausdintuvas




Publikuota: 2017-02-13 17:03:25

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai