„Santaka“ / Samagono „taškų“ paieška: bepilotis orlaivis užfiksavo šilumos šaltinį / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  



Samagono „taškų“ paieška: bepilotis orlaivis užfiksavo šilumos šaltinį


Samagono gamintojams atėjo sunkios dienos – policijos pareigūnams į pagalbą pasitelkus bepiločius orlaivius, nelegalaus alkoholio varytojams paslėpti savo veiklą tampa vis sudėtingiau.

Jungtinei policijos bei Kosmoso mokslo ir technologijų instituto komandai vykdant „taškų“ paieškos operacijas, orlaivyje „Spartanas“ įmontuotas termovizorius leidžia užfiksuoti šilumos šaltinius, kurių patikrinti siunčiami pareigūnai. Deja, ne visos operacijos vyksta sklandžiai – pasitaikė net toks atvejis, kai skraidinamas dronas užsidegė ir nukrito. Įtariama, kad jis galėjo būti numuštas.

Įtartinas šilumos šaltinis

„Spartanas“ – tai fiksuoto sparno automatizuotas bepilotis orlaivis, galintis skristi didelius atstumus (dešimtis kilometrų) nuo operatoriaus buvimo vietos. 10 kg svorio orlaivis yra skirtas žvalgybinėms užduotims vykdyti.

„Šį kartą „taškų“ paieška buvo vykdoma šalia Raseinių esančioje miškingoje teritorijoje. Ji buvo pasirinkta neatsitiktinai – jau daug metų būtent šiose apylinkėse policija yra aptikusi ne vieną nelegalaus alkoholio distiliato varyklą. Šiuo atveju įtarimai nepasitvirtino – atvažiavę į įvykio vietą, policininkai rado netoliese gyvenančius žmones, kurie ant laužo virė maistą gyvuliams“, – pasakoja Artūras Košikas, Raseinių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas.



Samagono „fabrikėlių“ paieškoje dalyvavęs Kosmoso mokslo ir technologijų instituto atstovas Domantas Bručas sako, kad operacijos metu užfiksavus šilumos šaltinį ir nustačius jo koordinates, buvo skraidinamas dronas, galintis nusileisti arčiau įtartinų objektų ir parodyti detalesnį jų vaizdą.

„Drono kamera užfiksavo dūmus ir šalia šilumos šaltinio vaikštantį žmogų. Šis vaizdas sustiprino mūsų įtarimus, kad toje vietoje gali būti verdamas samagonas, todėl ir iškvietėme policijos pareigūnus“, – teigia D. Bručas.

Galėjo būti numuštas

Kosmoso mokslo ir technologijų instituto atstovas prisimena įvykį, kai, ieškant nelegalaus alkoholio distiliato gaminimo „taškų“, jo valdoma skraidyklė galėjo būti tyčia numušta.

„Vykdėme bandomąjį orlaivio skrydį, tačiau jis netikėtai nukrito ir buvo rastas sudegęs. Nesupratome, kas tiksliai įvyko, tačiau negalime atmesti ir tokios versijos, kad skraidyklę galėjo numušti ir samagono gamintojai. Juk yra buvęs ir toks atvejis, kai virš miško būdavo apšaudomi parasparniai. Galbūt jie išsigando ir mūsų orlaivio“, – teigia D. Bručas.

Pagalba policininkams



Policijos atstovas A. Košikas tikina, kad ieškant nelegalaus alkoholio varyklų bepiločiai orlaiviai gerokai palengvina pareigūnų darbą.

„Samagono gamintojai specialiai sukuria nemažai kliūčių policininkams, kad būtų kuo sunkiau juos susekti. Pavyzdžiui, samagono „taškus“ įkuria brūzgynuose, pelkynuose – kitaip tariant, sunkiai prieinamose vietovėse. Arba darbuojasi aptvertose teritorijose, kuriose bėgioja šunys. Policijai į tokias vietas patekti sunku, tačiau dronai leidžia jas be vargo stebėti“, – teigia A. Košikas.


Straipsnio video:





Policininkas pasakoja, kad dažnai pasitaiko ir tokių atvejų, kai, pamatę pareigūnus, samagono varytojai tiesiog sprunka, palikę visą savo įrangą ir jau pradėtą gaminti nelegalų alkoholį. Tokiais atvejais būna labai sunku identifikuoti, kam šie „fabrikėliai“ priklauso.

„Skraidyklės leidžia nustatyti ir tai, į kurią pusę nusikaltėliai bėga. Tai padeda greičiau juos sučiupti. Be to, dronai naudingi ne tik ieškant samagono „taškų“. Jų reagavimas į šilumos šaltinius gali pasitarnauti ieškant dingusių žmonių – orlaiviai gali padėti susiaurinti paieškos lauką“, – tikina policijos atstovas.



2113 nelegalios prekybos „taškų“

Su nelegalia prekyba kovojančios iniciatyvos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys teigia, kad nelegalaus alkoholio vartojimas Lietuvoje yra labai smarkiai paplitęs. Tyrimai rodo, kad šalyje kas ketvirtas–penktas išgeriamas stipraus alkoholinio gėrimo butelis yra pagamintas nelegaliai – šešėlyje gaminamų spiritinių gėrimų rinka mūsų šalyje siekia 22 proc. Kasdien užfiksuojami 5 pažeidimai arba pradedami ikiteisminiai tyrimai dėl nelegalaus alkoholio.

„Tačiau dalis žmonių gana aktyviai įsitraukia į kovą su nelegalia prekyba ir apie jos atvejus informuoja policijos pareigūnus arba pildo internetinį nelegalių „taškų“ žemėlapį. Vien lapkričio mėnesį sulaukėme 180 pranešimų apie veikiančius nelegalius „taškus“. Nuo puslapio veikimo pradžios 2013 m. iš viso žemėlapyje pažymėta 2113 nelegalios prekybos vietų“, – pasakoja K. Kupšys.

Anot jo, pastaruoju metu šešėlis Lietuvoje po truputį traukiasi, tačiau išlieka rizika, kad, smarkiai padidinus akcizus alkoholiniams gėrimams, dalis žmonių vėl gali pereiti į nelegalią rinką.

„Tokia situacija jau buvo susiklosčiusi pokriziniu laikotarpiu – staiga pakelti mokesčiai smarkiai paskatino nelegalią prekybą. Dabar vėl kalbama apie gana drastišką akcizų kėlimą alkoholiui. Labai atsargiai žiūrėčiau į bet kokius staigius pokyčius mokestinėje sistemoje, kad nepaskatintume šešėlinės rinkos suaktyvėjimo. Nelegaliai pardavinėjamo alkoholio sudėtis dažnai nėra aiški, jis gali būti net nuodingas, o tokie gėrimai gali pakliūti ir į nepilnamečių rankas“, – tikina K. Kupšys.

VšĮ „Lietuva be šešėlio“ kartu su partneriais – Policijos departamentu, Kosmoso mokslo ir technologijų institutu, Ūkio ministerija ir Legalaus verslo aljansu inicijuoja Lietuvoje analogų neturintį projektą, kurio tikslas – naudojant Lietuvos mokslininkų kuriamas naujas technologijas kovoti su nelegalia akcizinių prekių gamyba ir prekyba šalyje. Projektas vykdomas suderinus su Civilinės aviacijos administracija, nepažeidžiant nustatytų taisyklių.





Publikuota: 2016-12-13 09:37:14

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai