„Santaka“ / Po Gižus – nuo liepos prie liepos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-10-14 16:31

Dalinkitės:  


Gižų seniūnas Romas Kučiauskas (iš kairės), kaimo bendruomenės pirmininkė Virginija Svirupskienė ir aktyvi gižietė Ona Maksvytienė džiaugiasi, kad jų iniciatyvas palaiko ir darbštūs vietiniai žmonės.

Dangyros APANAVIČIENĖS nuotr.


Po Gižus – nuo liepos prie liepos

Renata VITKAUSKIENĖ


Rajone dar viena bendruomenė pasiruošė turistus nustebinti išmone ir kūrybingumu, patraukliai pateikta savojo krašto istorija. Šįkart pasistengė gižiečiai, paruošę edukacinę programą „Gižai – liepų kaimas“. „Santakos“ redakcijos kolektyvas buvo kone pirmoji grupė, kuriai Gižų kaimo bendruomenės nariai surengė pasivaikščiojimą gižiečių mintais takais ir gatvėmis.

Po Gižus dairėmės lydimi kaimo bendruomenės narės Onos Maksvytienės. Žvalgėmės ne tik po pačius Gižus – galima drąsiai sakyti, kad keliavome per šimtmečius, kirsdami ne tik kaimo, rajono, bet ir valstybių sienas. Mat Gižuose dar ir šiandien stovi unikalus amerikono namas, akmenyje įamžintas kunigų seminarijos, anuomet į kaimą atkeltos iš Seinų, iš dabartinės Lenkijos, vardas. Ir mes suklusome, ir vilkaviškiečiai bei aplinkinių vietovių gyventojai labai nustebtų sužinoję, kaip stipriai esame priklausomi nuo Gižų žemėje slypinčio vieno gamtos ištekliaus – vandens.

Be abejo, Gižus su kitomis vietomis glaudžiausiai yra susieję žymiais žmonėmis užaugę šio kaimo vaikai. O pačiuose Gižuose dabartiniai gyventojai atrado labai seną viso kaimo jungtį – liepą. Apie liepas ir Liepkelį, apie šimtametę Gižų liepą ir su ja siejamą kilmingos panelės dramatišką gyvenimo istoriją, apie kadaise klestėjusį Prapuolenio dvarą ir dar visokių istorijų, faktų bei legendų išgirdome žingsniuodami po pastaraisiais metais itin išgražėjusį kaimą.



Pokyčių esama ir bažnyčioje. Klebonas Virginijus Vaitkus pakvietė apžiūrėti parapijiečių įrengtą Tikėjimo muziejų.

Kai maršrutas atvedė į bendruomenės namus, prasidėjo antroji programos dalis, kurioje daug dėmesio teko tautosakai, o kadangi veiklos vyko prie stalo – tai ir maistui. Gižiečiai siūlė išsikepti liepos lapų formos meduolių, paskui juos užgerti liepžiedžių arbata, pagardinta liepų medumi. Kad būtų stipriau, savo svečiams bendruomenės moterys planuoja pasiūlyti įdomių sriubų pagal sezoną.

Nors į kelionę „Gižai – liepų kaimas“ leidomės kone pirmieji, tačiau atrodė, jog esame jau kažkelinta grupė, lydima kaimo gatvelėmis, – taip sklandžiai bendruomenės žmonės yra „sustygavę“ programą.

Gižų kaimo bendruomenės pirmininkė Virginija Svirupskienė sakė, kad galimybės visa tai padaryti atsirado gavus lėšų projektui „Jaukūs bendruomenės namai“. Finansavimą skyrė Žemės ūkio ministerija, projekto partnerė yra Vilkaviškio rajono savivaldybė.

Labai svarbu tai, jog gižiečiai pasistengė savo kaimo simbolį – liepą – padaryti ne tik turistus pritraukti padėsiančiu vietovės akcentu, bet mąsto apie jį kaip apie pajamų šaltinį. Galvojama apie pačius įvairiausius variantus: rišti vantas, galbūt drožti liepinius šaukštus, ruošti liepžiedžius, o gal pasiūlyti ir jų voneles ar kompresus rankoms – kas ką išmano ir geriausiai moka.



Naują veiklą pradedanti bendruomenė į svečius pasiruošusi priimti įvairaus amžiaus žmonių grupes iki 25 asmenų. Gižiečiai pasiryžę dirbti labai lanksčiai: vaikams kaimo istoriją ketina pateikti žaismingai, senjorams – atsižvelgdami į jų galimybes vaikščioti pėsčiomis, neatsisakys svečių priimti ir savaitgaliais. Į pažintį su Gižais galima leistis ir šiaurietiškojo ėjimo žingsniu, ir apžergusiam dviratį – esama kelių skirtingo ilgio pažintinių maršrutų po vietovę.

Beje, gižiečiai sakė girdėję, kad į rajoną iš tolėliau atvykę turistai mielai suka į Virbalį, apžiūri šį įdomų miestą, išbando amatus, o likusią dienos dalį lyg ir pristinga veiklos. Tad nuo šiol mūsų krašto svečiai galės pažinti dar ir Gižus – liepų kaimą bei jo istoriją pagarbiai saugančią bendruomenę.





Galerija: „Gižai – liepų kaimas“




Publikuota: 2016-10-14 16:31:58

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai