„Santaka“ / Rajone baigiami skaičiuoti apleisti pastatai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kalėdines sidabrines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 0 698 41 635.
Galioja iki: 2024-12-09 13:08:10



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2016-10-07 16:30

Dalinkitės:  


Pačiame miesto centre, šalia J. Basanavičiaus aikštės, riogsančio apirusio pastato savininkai įspėti greičiau jį sutvarkyti.

Autorės nuotr.


Rajone baigiami skaičiuoti apleisti pastatai

Eglė MIČIULIENĖ


Šią savaitę Vilkaviškio rajono seniūnai turėjo baigti skaičiuoti jų seniūnijose esančius apleistus pastatus.



Perduoda mokesčių inspekcijai

Iki kiekvienų metų spalio pradžios rajono seniūnai Savivaldybei turi pateikti jų valdose esančių apleistų, neprižiūrimų statinių sąrašus. Šią sritį kuruojantis Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas Ričardas Pocius teigė dar šios savaitės viduryje paraginęs seniūnijų vadovus greičiau užbaigti skaičiavimus ir paskubėti perduoti duomenis.

Seniūnų sudarytus sąrašus esant reikalui tikrina ir pastatų būklę realiai įvertina komisija. Surinkus informaciją apie apleisto nekilnojamojo turto šeimininkus, šie gauna pranešimus apie ketinamas taikyti priemones. Savininkas turi galimybę pasiaiškinti: galbūt yra rengiamas statinio rekonstrukcijos projektas, gal apribotos jo teisės naudoti pastatą ir dėl šios priežasties žmogus negali jo tvarkyti bei pan.

Surinkus ir įvertinus visą informaciją, patvirtintas apleistų statinių sąrašas iki gruodžio pabaigos pateikiamas mokesčių inspekcijai, o ši nesitvarkančius savininkus apmokestina didesniu turto mokesčiu (jį nustačiusi rajono Savivaldybės taryba).





Kartais užtenka pokalbio

Anot Savivaldybės specialisto, apleisti statiniai skirstomi į keletą grupių.

Vieni iš jų turi savininkus ir yra naudojami (juose gyvenama ar naudojama kitoms reikmėms). Savivaldybės reikalas – įpareigoti savininkus šiuos pastatus tinkamai prižiūrėti.

– Matydami, kad pastatas apleistas, kelia grėsmę žmonėms, nebėra estetinio vaizdo, Savivaldybės darbuotojai perspėja savininkus, o nepavykus su jais susisiekti asmeniškai rašomi informaciniai pranešimai. Apleisto nekilnojamojo turto šeimininkai informuojami apie įstatymus, kuriuose reglamentuojama statinių priežiūra. Vis dėlto pastebėjau, jog neretai užtenka su žmonėmis pasikalbėti ir jie geranoriškai sureaguoja, apsitvarko, tad griežtesnių priemonių taikyti neprireikia, – aiškino R. Pocius.



Kelia pavojų

Antroji grupė – tai taip pat savininkus turintys pastatai, tačiau jie yra nenaudojami, stovi tušti ir palikti likimo valiai. Netvarkomi statiniai ne tik darko aplinką, aplinkinių paverčiami sąvartynais, bet ir kelia pavojų.

– Tokius statinius traukiame į apleistų pastatų sąrašus ir taikome padidintą turto mokestį. Vilkaviškio rajono savivaldybėje Tarybos sprendimu nekilnojamajam turtui yra taikomas 1 proc. mokestis, o apleistiems pastatams – 3 proc. turto mokestis. Manau, toks metodas turėtų žmones priversti susitvarkyti, – sakė specialistas.



Tačiau šioje srityje yra ir smarkiai įsisenėjusių problemų. Vilkaviškiečiai puikiai žino prie miesto pirties ir „Dviejų gaidelių“ kavinės stovinčius griuvėsius, kuriuos daug metų jau ir pastatu sunku pavadinti.

Neseniai savo pareigas einantis R. Pocius kol kas aiškinasi, kodėl ši probleminė vieta taip ilgai nesutvarkyta ir kodėl savininkas nesiėmė jokių priemonių.

– Gali būti ir taip, kad savininkas, sutvarkęs griuvėsius, bijo prarasti teisę į tą žemės lopinėlį. Mat pastatas stovi ant valstybinės žemės. Mėginsiu susisiekti su savininku ir spręsti problemą. Šiuo atveju taikysime ir didesnį nekilnojamojo turto mokestį, – kalbėjo Savivaldybės specialistas.



Niokoja svetimi

Pernai visame rajone apleistų statinių sąraše buvo vos 13 pastatų.

– Vilkaviškio rajono savivaldybėje dirbu ir šią sritį kuruoju vos pusmetį, tačiau esu įsitikinęs, jog su seniūnų pagalba visi rajone esantys šios grupės apleisti statiniai bus suregistruoti ir imtasi veiksmų jiems sutvarkyti, – tvirtino R. Pocius.

Tiesa, apleistų statinių savininkai neretai skundžiasi, kad nors aptvarko jiems priklausantį negyvenamą pastatą, jį „užkonservuoja“, užsandarina, bet vandalai išplėšia duris, išdaužo langus, o viską sutvarkyti iš naujo kainuoja pinigus. Tačiau, anot R. Pociaus, tai nėra priežastis nesitvarkyti, nes kainuos dar daugiau, jei pastato šeimininkai bus apkrauti papildomais mokesčiais ir baudomis.





Sąrašas ilgas

Trečio tipo apleisti pastatai yra bešeimininkiai. Vilkaviškio rajone jų yra tikrai daug. Šiuo metu į Savivaldybės apskaitą įtraukta apie 130 įvairių rajone esančių statinių. Dar maždaug tiek pat yra tik ruošiami pripažinti bešeimininkiais, ir jų sąrašas nuolat tikslinamas.

Iš Savivaldybės nuosavybėn perduotų pastatų neretai būna likę tik griuvėsiai. Juos nugriovus, žemę galima perduoti Nacionalinei žemės tarnybai. Tačiau norint atsikratyti tokių „vaiduoklių“ reikia nemažai pinigų.

– Savivaldybė su savo lėšomis čia gali nedaug. Kai kur tvarkosi seniūnai, padedami netoli tokių statinių žemės turinčių ūkininkų. Šiuo metu pagal vieną programą Savivaldybė tikisi gauti finansavimą iš Europos Sąjungos. Už šiuos pinigus planuojama sutvarkyti 17 apleistų objektų, kad griuvėsiai neterštų aplinkos ir negadintų rajono vaizdo, – kalbėjo Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas.



Reglamentuoja įstatymai

Statinių priežiūrą reglamentuoja ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksas. Jo 189³ straipsnis (Statinių techninės priežiūros taisyklių nesilaikymas) už pavojingą statinio nepriežiūrą ir griūties grėsmę numato baudą nuo 289 iki 1448 eurų.

Už trukdymą pareigūnams atlikti statinio priežiūros kontrolę ir jų nurodymų nevykdymą 1894 straipsnis piliečiams numato baudas iki 2027 eurų, o pareigūnams – 4344 eurų. Pažeidimams kartojantis, baudos gali išaugti per 8 tūkst. eurų.

Nuo 2017-01-01 įsigalios Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas, kuriame baudos už statinių nepriežiūrą taip pat numatytos.





Galerija: Apleisti pastatai




Publikuota: 2016-10-07 16:30:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Nepiktybiškas nusižengimas gali kainuoti teises
* Rajone – gatvių pavadinimų pokyčiai
* Vilkaviškio stalo tenisininkai nenori užleisti iškovotų aukštų pozicijų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip reagavote į Donaldo Trampo pergalę JAV prezidento rinkimuose?
Apsidžiaugiau.
Apėmė nerimas.
Laukiu, ką parodys ateitis.
Dėl to nesuku galvos.



Kalbos patarimai

Kokios žodžių išrišti, išrišimas vartojimo klaidos?
Veiksmažodis išrišti nevartojamas reikšme išspręsti: Visiems rūpi, kaip šį klausimą išriš (taisoma išspręs ) viršininkas.
Daiktavardis išrišimas nevartojamas reikšme išsprendimas: Gyventojams aktualus problemos išrišimas (taisoma išsprendimas ).


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai