„Santaka“ / Apie britus ir jų mėgstamus gėrimus / Laiškai iš toli

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Laiškai iš toli

Dalinkitės:  

Kristinos Žalnierukynaitės nuotr.


Apie britus ir jų mėgstamus gėrimus

Lana Povilaikienė


Ar, vėstant orams, mažėja būtinybė bendrauti? Dažnai viskas yra priešingai...

Jei karštą vasaros dieną gera kepintis prie vandens telkinio ir vienam, tai, rudeniui įsibėgėjant, norisi jaukiai susisukti į šiltą pledą ir su gera kompanija smagiai vakaroti ar savaitgaliauti. Suaugę dėdės ir tetos tikrai žino, kad tokį malonų bendravimą beveik visada papildo taurė šildančio gėrimo. Apie kraštutinumus aš nekalbėsiu: kas per daug – tas nesveika, visur reikia jausti saiką, be to, jokiais būdais neskatinu alkoholizmo. Aš už kultūrą visur ir visada, net keikiant dideles kainas, prastą kelių būklę, nykstančias darbo vietas, iš Lietuvos po truputį išnykstančius (emigruojančius) žmones, (ne)protingus politikus ir nepopuliarius jų sprendimus. Tiesos dėlei reikia pripažinti, kad anksčiau išvardyti keikiami dalykai ir yra išplėstinis , , blogų politikų“ variantas. Taip mano daugelis.

Taip mano ir emigrantai, tie, kurie dar išdrįsta garsiai prisipažinti, kad „lietuviais esame mes gimę“. Tie, kuriems tai jau jokia garbė, keiksnoja tyliai tarp savęs, nes keiksnoti aplinką ir aplinkinius mums, turbūt, įgimta, o kur jau nuo prigimties pabėgsi, tu, tėvynėje likęs, ar tėvynę , , išdavęs“, lietuvi... Taigi, tradicijos, maloniai leidžiant laiką malonioje aplinkoje su malonia kompanija, gurkšnoti maloniai gomurį nuteikiančius gėrimus , , nebrokina“ nei vieni, nei kiti. Nežinau, ką keiksnoja gurkšnodami britai, ar iš vis keiksnoja, bet pagal skambių straipsnių antraštes po Brexit, jie keikia europiečius. Labiausiai lenkus (dėl to, kad retai žino, kuo tūlas lietuvis nuo to pirmojo skiriasi), bet dažniausiai keikia pelnytai. Tik šiandien ne apie Brexit, ne apie lenkus, net ne apie Anglijoj gurkšnojančius ir gerokai neapskaičiuojančius lietuvius. Šiandien apie britus ir apie jų gėrimus.


Tradicinių gėrimų Anglijoje iš tiesų nemažai. Britai mėgsta pakilnoti taureles, susidaužti alaus bokalais, galų gale juk puikiai žinom tokį populiarų arbatos gurkšnojimą. Kai kurios gėrimų rūšys plačiai vartojamos ir kitose šalyse, tačiau ypatingų galima rasti tik tam tikruose regionuose, senose užeigose, kur gėrimų skonis akivaizdžiai skiriasi, o kokybė pranoksta didmeninės rinkos produkciją. Įsitaisykit patogiau – kviečiu jus į degustaciją.

Viskis . Didžiojoje Britanijoje jis populiarus jau kelis šimtmečius. Labiausiai vertinamas Škotiškas viskis, būtent tokį britai dažniausiai geria namuose. Tradicinė įprasta porcija – 25 gramai. Amerikiečiai viskį geria su ledukais, o štai britai – paprastą, ypač jei tai geras kokybiškas viskis. Didieji prekybos centrai gali pasiūlyti apie 30–35 rūšis viskio, išlaikyto maždaug 18 metų. Jei žinote tik populiarųjį Jack Daniels, galbūt pats metas aplankyti puikiausią viskio daryklą, esančią Škotijoje.

Glengoyne viskio darykla išskirtinį škotišką viskį gamina jau beveik 200 metų. Gamykloje viskį gamina devyni žmonės. Jie jums gali pasiūlyti vieną iš septynių viskio turų: Glengoyne turą, Mažąjį degustavimo turą, ir kitus. Tiesa, turų kainos skiriasi, jos svyruoja nuo 7 iki 150 svarų asmeniui. Glengoyne viskio darykla lankytojams atvira septynias dienas per savaitę. Pirmieji viskio turai organizuojami nuo 10 val. ryto, paskutiniai turai vyksta iki 3 arba 4 val. vakaro, atsižvelgiant į metų laiką.


„Pimm`s“ – vaisinis alkoholinis gėrimas, iš dalies gali būti laikomas ir likeriu. „Pimm`s“ tamsios arbatos spalvos, turintis rausvą atspalvį, subtilaus prieskonių ir citrusinių vaisių skonio. Populiariausias lig šiol yra „Pimm`s No 1 Cup“. Tai lengvas, kokteiliams skirtas gėrimas. Gėrimą sugalvojo austrių baro savininkas James Pimm, fermerio sūnus iš Kento, o pirmasis „Pimm`s“ butelis parduotas už tris šilingus. 1971 metais Vimbldone, pasaulyje garsiausio teniso turnyro metu, buvo atidarytas pirmas „Pimm`s“ baras. Kasmet jame lig šiol žiūrovams parduodama virš 80 tūkst. pintų „Pimm`s“ bei limonado.

Angliškas receptas toks: dalis „Pimm`s“, trys dalys gazuoto skaidraus limonado, taip pat įvairių šviežių kapotų ingredientų – tam tinka obuoliai, agurkai, apelsinai, citrinos, braškės ir agurklė, kurią šiais laikais pakeičia mėta.

Prosecco nuo šampano skiriasi švelnesniu skoniu. Jis nėra toks aitrus, todėl vakarų europiečiai, šį putojantį vyną pamėgę gurkšnoti įvairiomis progomis nuo pat ryto, šampaną palieka tokioms šventėms kaip vestuvės. Prosecco geriamas atšaldytas iki 6–8º C iš aukštų siaurų šampano taurių. Tinka prie užkandžių, žuvies, paukštienos, vaisių.


Ir įvairiuose renginiuose dabar vietoje šampano taurių labai populiaru tapo vaišinti mažais Prosecco buteliukais su šiaudeliu – patogu ir elegantiška. Ir nors tai nėra britiškas gėrimas, britai mielai juo mėgaujasi pakankamai dažnai.

Elis (Ale). Pats populiariausias gėrimas, žinomas gerus 2000 metų. Jis gaminamas iš miežių salyklo. Nuo tradicinio alaus skiriasi tamsia spalva ir turtingu, sodriu skoniu. Dažnai atvykusieji šį gėrimą painioja su alumi, tačiau alus Britanijoje greičiau tai, kas buteliuose. Jei pub’e jūs atsitiktinai parodėte į kranelį, iš kurio jums įpylė tirštoko tamsaus gėrimo, tai žinokite, kad ragavote būtent elio, o ne alaus.

Tradicinė norma – pinta, tai yra 568ml. Baruose gausite kaip tik tokio dydžio bokalą. Prekybos centruose rasite įprastų rūšių, o išskirtinių ieškokite turgeliuose, mugėse. Pilstomas elis pub’uose taip pat neblogas. Nors teko girdėti ir kitokią nuomonę, Pasak kai kurių anglų, tai pigus birzgalas, kurį geria tik paaugliai ir ūkininkai, mat primena skonį vandens, kuriame plauti indai.
Jei pub’e jūs atsitiktinai parodėte į kranelį, iš kurio jums įpylė tirštoko tamsaus gėrimo, tai žinokite, kad ragavote būtent elio, o ne alaus.


Kartu galima pakalbėti ir apie alų , nes jis – antras po arbatos britų racione. Kasdien šioje šalyje išgeriama po 500 tūkstančių pintų alaus. Mėgstamiausias – lager (šviesusis alus).

Sidras – užima garbingą vietą tarp populiariųjų. Pagrindas – fermentuotos vaisių sultys (Didžiojoje Britanijoje dažniausiai obuolių ir kriaušių). Anglų sidras gerokai skiriasi nuo prancūzų ar belgų sidro. Baruose taip pat pilstomas pintomis. Gazuotas gėrimas, kurio galima paragauti ir saldesnio, ir visai sauso. Gurkšnojamas sidras tarsi sultys, tačiau nuo jo greitai apgirstama, todėl nereikėtų pervertinti savo jėgų. Galima rasti net 8 % stiprumo. Skanesnis buteliuose arba pilstomas, prastesnis – skardinėse.

Štai keletas mažiau žinomų gėrimų.

Summerwine – vasaros vynas, gaminamas iš pačių įvairiausių vaisių. Tokį vyną dar ir dabar galima pasigaminti namuose. Jis kažkuo primena kaimo bobučių , , brogą”, todėl nepatariama mėgautis , , iš dūšios”.

Mulled wine – juo prekiaujama praktiškai tik kalėdiniu laikotarpiu, tai gana stiprus karštas vynas. Pilstomas jis į mažus stiklinius puodelius, ir šaltuoju sezonu tai nuostabus dalykas.


Stout – tamsus, saldžiarūgštis, šiek tiek kartokas gėrimas, panašus į , , Guinness” alų, tik stipresnis. Populiariausias Airijos baruose.

Mead – egzistuojantis jau antrą tūkstantmetį. Tai lyg midaus ir elio tarpinis variantas, dažniausiai saldoko skonio. Londone jo rasti sunkoka, nebent specializuotose ar delikatesų parduotuvėse, tačiau Škotijoje jis mėgiamas. Tiesa, gana specifinio skonio, todėl gali būti nepriimtinas turistui.

Jei jums labiau patinka nealkoholiniai gėrimai, tai paragaukite shandys . Tai alaus ir Stout mišinys su limonadu arba su nealkoholiniu imbieriniu alumi.

Alkoholinių kokteilių mėgėjai dažniausiai užsisako Kruvinąją Meri (degtinė ir pomidorų sultys), Buck Buck FIZ FIZ (šampanas ir apelsinų sultys), Gin and it (džinas ir martinis bei ledukai), Gin and lime arba Gin and tonic.

Aš už sveiką gyvenimo būdą, už saiką visur ir visada, todėl nerekomenduoju padauginti nė vieno iš pateiktųjų gėrimų. Tačiau skvošu ir taip dievinama britų juodąja arbata su pienu mėgaukitės į sveikatą.








Publikuota: 2016-09-30 09:57:40

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai