„Santaka“ / Renginyje – rajono dvarų kultūros atspindžiai / Kultūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kultūra

Dalinkitės:  


Šiaudiniškių dvaro valdas aprodė jų savininkas Valentinas Vieraitis (pirmas iš kairės).

Kęstučio INKRATOS nuotr.


Renginyje – rajono dvarų kultūros atspindžiai

Laima VABALIENĖ


„Gyvosios istorijos diena Paežerių dvare“, rytą prasidėjusi ekskursija, vėlyvą vakarą baigėsi filmo peržiūra.

Domėtis kvietė konkursas

Prieš penkerius metus Lietuvos muziejų asociacijos pradėtas „Lietuvos muziejų kelias“ kasmet pasirenka vis kitą kultūrai ir istorijai aktualią temą, kuriai skiriami visi tų metų renginiai. Šiemetinė tema – „Dvarų kultūros atspindžiai“. Vilkaviškiečiai į savojo krašto dvarų kultūros atspindžius galėjo pasinerti Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus renginyje „Gyvosios istorijos diena Paežerių dvare“.

Dienos pradžioje buvo surengta ekskursija muziejininkų dar rugpjūčio pradžioje skelbto konkurso „Ar žinai dvarų istoriją“ dalyviams ir kitiems dvarų istorija besidomintiems vilkaviškiečiams. Aplankyti Šiaudiniškių ir Šūklių dvarai, sustota prie Švč. Mergelės Marijos paminklo, Šūklių kaimo kryžiaus. Ekskursijos dalyvius lydėję Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus gidas Antanas Žilinskas ir Šūklių dvaro savininkas Vytautas Lekešius keliauninkams pateikė daug įdomios informacijos. Visi stebėjosi, kiek mūsų rajone yra turistų mažai žinomų vietų. Ypač buvo įdomu pavaikščioti senojo Šūklių dvaro parko takais, pamatyti bendruomenės jėgomis iš brūzgynų išlaisvintus šimtamečius medžius, apžiūrėti atgyjantį Šiaudiniškių dvarą.



Sugrįžus į Paežerius, dvaro oficinoje buvo apdovanoti konkurso „Ar žinai dvarų istoriją“ nugalėtojai. Padėkas ir dovanas pelnė Lionė Kraulėdienė (I vieta), Eglė Kukienė (II vieta) ir Jurgita Pazniokaitė-Bubnienė (III vieta). Muziejininkė Laura Kupčinskienė pristatė „Muziejų keliui“ paruoštą parodą „Dvarų kultūros atspindžiai krašto istorijoje“, apie lankytus Šūklių ir Šiaudiniškių dvarus plačiau papasakojo jų naujieji savininkai V. Lekešius bei Valentinas Vieraitis.

Tarp renginio svečių buvo „Lietuvos muziejų kelio“ Sūduvoje kuratorius Tomas Kukanauskas ir iš Klaipėdos atvykusi Lauryno Gauronskio provaikaitė su vyru. Jie pasidalijo prisiminimais apie savo giminę, pristatė knygą ir giminės medį, su muziejininkais sutarė ateityje patyrinėti savo giminystės sąsajas su Vilkaviškio rajone dvarus turėjusiais Gauronskiais.

Komplimentai Paežeriams

„Turėkit sveikatos atlaikyti turistų antplūdžiams“, – Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojams linkėjo Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, pradėdamas antrąją renginio dalį, skirtą Paežerių dvarui. Pasak svečio, po ilgų peripetijų atgavę pirmykštę reprezentacinę išvaizdą dvaro rūmai tapo rimtu turizmo ir kultūros židiniu. Paežerių dvaro rūmų istorinės ekspozicijos autoriumi įvardijamas R. Budrys papasakojo, kaip stengtasi dvare sukurti aristokratų rezidencijos įspūdį, kokie unikalūs ir vertingi eksponatai puošia menes. Jis trumpai priminė ir dvidešimtmetį trukusią Paežerių dvaro rūmų atkūrimo istoriją.



Dvarų kultūrą atspindi ir rūmuose veikiančios parodos. Su „Lietuvos muziejaus kelio“ misija susiejęs dvare eksponuojamus XIX a. Lietuvos dvarus piešusio Napoleono Ordos darbus, R. Budrys sakė, kad ši ekspozicija tarsi skatina lankytojus, pažinusius Paežerių dvarą, toliau domėtis, lankyti ir kitus kultūros objektus.

Tokią pažintinę misiją atlieka ir kitos dvi grafikos parodos, kurias pristatė jų kuratorės Regina Urbonienė ir Ilona Mažeikienė. Tai – Jono Kazimiero Vilčinskio darbai iš „Vilniaus albumo“ apie šį miestą, jo apylinkes bei gražiausių Vakarų Europos miestų, jų parkų ir rūmų vaizdai iš Dailės muziejaus rinkinių.

Pažintį su Paežerių dvaru ištikimiausieji renginio dalyviai tęsė ir vėlų vakarą. Po įsiliejusio į dienos renginius Paežerių dvaro festivalio koncerto ir dvariškų šokių, kuriuos rūmų kieme demonstravo Marijampolės kolegijos istorinio šokio grupė „Reverence“, bene pirmą kartą plačiai auditorijai ant rūmų pastato sienos buvo parodytas muziejaus darbuotojo Kęstučio Inkratos sukurtas filmas „Laikas eina, dvaras keičiasi“.

Apie dvaro gyvenimą ir jo grožybes pasakojo filme ponu Gauronskiu tapęs istorikas A. Žilinskas.





Galerija: Dvarų kultūra




Publikuota: 2016-09-19 10:46:58

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai