„Santaka“ / Sodyboje turi būti patogu dirbti ir malonu gyventi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Virbalyje parduoda kalėdines eglutes. Jūs išsirenkate – mes nupjauname. Tel. 8 675 08 412.
Galioja iki: 2020-11-28 11:46:05

Parduoda priekabas: 3 PTS-12 (20 t), savadarbę iš ZIL (8 t), runkelių krautuvą-valytuvą RRL-1200 (12 m strėlė). Tel. 8 656 58 256.
Galioja iki: 2020-11-29 09:37:15

Parduoda 1 kambario butą Gedimino g., Vilkaviškyje (II a.). Tel. 8 620 46 277.
Galioja iki: 2020-12-03 13:04:34Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-08-23 17:35

Dalinkitės:  


Gintautas ir Daiva Bendžiūnai savo sodybos dabar nekeistų į jokią kitą.

Autorės nuotr.


Sodyboje turi būti patogu dirbti ir malonu gyventi

Birutė PAVLOVIENĖ


Nelengva buvo šiemet Pajevonio seniūnijos komisijai išaiškinti gražiausias sodybas. Pavyzdingiausias, tvarkingiausias teko rinkti iš daugiau kaip keturiasdešimties. Būdviečiuose gyvenantys jauni ūkininkai Daiva ir Gintautas Bendžiūnai pateko tarp nugalėtojų. Ši sodyba negali nepatraukti dėmesio, ypač žinant, kad šeimininkai laiko daugiau kaip dvidešimt karvių ir dar plečia jų ūkį. Bet čia viskas tvarkoma taip, kad būtų ne tik patogu dirbti, bet ir malonu gyventi.Prieš dešimt metų

Rudenį bus dešimt metų, kai Bendžiūnai nusipirko šią beveik prieš Daivos tėvų namus esančią sodybą – jos valdą ir medinę, seną, aplūžusią trobą. Namas buvo toks pat apšepęs, kaip ir stovintis greta. Pastarąjį įsigijo vėliau ir daug vargo, kol pagaliau – tik šią savaitę – baigė tvarkyti jo sklypo nuosavybės dokumentus. Mat ankstesnis šeimininkas nebuvo išsipirkęs namų valdos žemės.

Dabar abi sodybos – vientisa apie 30 arų valda. Už jos, paupio link, dar tęsiasi ir kita nuosava žemė. Daiva ir Gintautas – kraštiniai gatvelės gyventojai, todėl, nors įsikūrę gyvenvietėje, jaučiasi lyg vienkiemyje.

Pradžia nebuvo lengva. Jauna šeima žemės neturėjo. Gintautas, kilęs iš Skardupių, sakė, jog jis, kaip ir kiti vyrai, vertėsi viskuo: biznio reikalais važinėjo į Lenkiją, į Kaliningrado sritį. Daiva buvo įsidarbinusi Vilkaviškyje, siuvimo fabrike. Bet ten ištvėrė tik pusdienį. „Ir tiek užteko, kad suprasčiau, jog geriau jau melžti karves nei sėdėti įtampoje prie ūžiančio konvejerio“, – kalbėjo jaunoji šeimininkė. Beje, ūkio darbai jai buvo įprasti, nes mama buvusiame kolūkyje dirbo melžėja, o Daiva, kaip ir daugelis kaimo mergaičių, jai padėdavo.
Augino ir kiaules

Be savos žemės – nepriūkininkausi. Bendžiūnai jos pirko. Įsigijo 24 hektarus. Kol neturėjo technikos, parėmė tėvai, padedantys, patariantys ir dabar. Daiva sakė, kad daug sunkiau būtų, jei nepagelbėtų jos tėvų namuose gyvenanti močiutė Teresė Demeškevičienė. Ji padėjo auginti vaikus. Vienas šiemet bus ketvirtokas, kitas – pirmokas. Jie ūkyje jau irgi pagalbininkai. Mūsų lankymosi metu berniukai buvo išvykę pasisvečiuoti į Kauną. „Vaikai juk nori pasigirti, kad vasarą praleido ne tik kaime“, – sakė Daiva.

Šeimininkas pasakojo, jog dabar kartu su nuomojama žeme turi 70 hektarų plotą. Bet dalis sklypų yra toli, Lankupkoje. Ten šiemet pasėti javai. Karvių ganyklos – irgi ne prie namų, šiuo metu – Užupiuose.

Iš pradžių Bendžiūnai labiau buvo linkę auginti kiaules. Dabar jų telikę keletas, o tuoj nebus ir šių.Pienas – visus metus

Pieninkystės kryptį pasirinkę ūkininkai beveik visas karves užsiaugino patys. Kaimenėje tebėra ir buvusi Daivos kraitinė telyčaitė, dabar viena iš pieningiausių karvių, kurią vadina Juode. Daug pieno duoda ir jos palikuonė Cibė.

Laikomos Lietuvos juodmargės, yra ir keletas holšteinių. Iš viso – 21 melžiama karvė. Veršingos penkios telyčios. Ūkį planuojama išplėsti iki 31 melžiamos karvės.


Net ir šiais sausros metais ūkininkai žiemai sukaupė neblogas pašarų atsargas. Užraugti du siloso kaupai, paruošta apie 2,5 tūkstančio spudulų šieno. Presuos ir šiaudus. „Tik kad į juos karvės nelabai žiūri, kai yra geresnių pašarų. Tik šiemet gali praversti ir šiaudai“, – teigė Gintautas.

Vienos karvės būnas užtrūkusios, kitos veršiuojasi. Toks ratas sukasi visus metus, todėl tiek žiemą, tiek vasarą pieno melžiama maždaug po vienodai. „Dabar kasdien parduodame apie 260 kilogramų“, – sakė Daiva. Punktas čia pat, gyvenvietėje. Tik pieno kaina nuo 63 ct už kilogramą smuko iki 59 ct.Prie trobos ir tvartų

Bendžiūnų sodyboje ne iš karto pajunti, kad šie jauni žmonės turi palyginti nemažą ūkį. Bent jau Būdviečiuose karvių jie laiko daugiausia. Joms, taip pat veršeliams, kitam prieaugliui reikia patalpų, ir jos yra. Gyvenamojoje sodyboje visur dominuoja gėlynai, įvairių želdinių kampeliai. O tamsios, beveik juodos čia stovinčių ūkinių pastatų sienos juos daro panašius į poilsinio tipo statinius.

„Turbūt daug teko sunaudoti dažymo medžiagų?“ – teiravomės pašnekovų. „Visai ne. Juk mes – suvalkiečiai, nieko neišmetame. Sienas nutepėme, impregnavome panaudotais tepalais“,– sakė Gintautas. Tokio pat stilaus ir medinė tvora, antrojoje sodyboje pridengianti siloso kaupus ir čia susikaupiančias mėšlo krūvas. Akivaizdu, jog egzistuoja dvi zonos: gyvenamoji-poilsinė ir ūkinė.


Itin originaliai atrodo troba, baigiama apkalti šviesiomis pusapvalėmis eglių rąstų lentelėmis. Daiva sakė, jog ūkinei daliai skirtoje prisijungtoje sodyboje pirmiau gal būtų statę naują tvartą. Bet kol žemė čia priklausė valstybei ir nebuvo sutvarkyti valdos nuosavybės dokumentai, jo niekas net neprojektavo. Dabar statyti naują 11 metrų pločio ir apie 20 metrų ilgio tvartą kliūčių nebus, reikės tik lėšų.

„Gal ir geriau, kad pirma įsiruošime gyvenamąjį namą. Jei sužlugtų ūkio reikalai, galėtume džiaugtis, kad bent turime gražią trobą“, – kalbėjo D.Bendžiūnienė. Abu su vyru jie laikosi nuostatos, kad žmogui turi būti ne tik patogu dirbti, bet ir malonu gyventi. Gražiai tvarkosi ir Būdviečiuose gyvenantis Daivos brolis Mindaugas Jankaitis. Jo sodyba tarp nugalėtojų buvo pernai.Parama – fondų lėšos

Kai Bendžiūnus kas nors pavadina jaunaisiais žemdirbiais, Daiva ir Gintautas tik šypsosi. Jų metai iš tiesų dar nedaug peršokę per trisdešimt, bet tokiame amžiuje jauniesiems ūkininkams skiriama parama jiedu pasinaudoti negali. „Pasiskubinome įregistruoti ūkį, todėl jaunųjų ūkininkų statuso jau neturime“, – sakė Gintautas.

Daiva pridūrė, jog jie yra dėkingi Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistei Onutei Slavinskienei, kuri patarė, kaip galima pasinaudoti kitų europinių fondų parama. 24 tūkstančius litų, pusę lėšų pagal paraišką, pateiktą pieno direktyvos priemonių planui, jau gavo.

Įsigijo dvi melžtuves, rengėsi pieno bloką, laukia šaldytuvo, kurį firma kažkodėl vėluoja atvežti. Pasak Gintauto, visi greiti iš ūkininko paimti tik pinigus. Pastebėjo ir tai, jog įrenginiai, įsigyjami už savo lėšas, kainuoja pigiau nei tokie patys, perkami už Europos Sąjungos paramą. Taigi jei firmos mažiau „nugręžtų” žemdirbius, šie, gavę lėšų, labiau atnaujintų savo ūkius.

„Bet po truputį iriamės į priekį“, – kalbėjo G.Bendžiūnas. Generatorių ir aparatus į ganyklą nusiveža automobiliu. Šiemet rankomis karvių jau nereikia melžti nė ganykloje. „Melžiame abu ir mums tai užtrunka apie 40 minučių“, – teigė šeimininkė.

Karvės kilnojamame aptvare laikomos palaidos. Tvartuose – rišamos. Šios tvarkos Bendžiūnai nenusiteikę keisti net ir būsimame naujame tvarte. 35 sąlyginių gyvulių ūkiui pateikę paraišką gauti paramą pagal nitratų direktyvos priemonių planą. Kol kas atsakymo dar negavę, bet tikisi, kad jis nenuvils. Už šiai priemonei skiriamas lėšas ūkininkai planuoja įsigyti įvairios technikos: mėšlo transporterį, kratytuvą ir kt.

Ateityje teks statyti ir mėšlidę, bet tam jau reikės savų lėšų. Gyvenvietėje neleidžiama įrengti mėšlidės, bet parenkant jai vietą netoli namų esančioje nuosavoje žemėje neturėtų kilti problemų.Publikuota: 2006-08-23 17:35:17

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Priekaištai paveldosaugai: saugo, bet nesirūpina
* Vilkaviškis žurnalistui skleidžia nostalgišką vaikystės aurą
* Pokalbiai su senjorais – lyg atgaiva
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar per pandemiją gavote paramą sau, verslui?
Taip, gavau.
Prašiau, turėčiau gauti.
Parama man nepriklauso.
Dėl jos nesikreipiau.Kalbos patarimai

Ar vartotinas būdvardis „draudiminis“?
Būdvardžiai draudiminis, draudiminė yra nebūdingos darybos (būdvardžiai paprastai nedaromi iš daiktavardžių abstraktų). Turėtų būti draudžiamasis, draudžiamoji.
„Socialinės apsaugos terminų žodyne“ (Vilnius, 1999) teikiami terminai: draudžiamasis įvykis, draudžiamosios asmens pajamos, draudžiamoji rizika, draudžiamosios išmokos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas