„Santaka“ / Garsioje byloje taškai dar nesudėti / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Cigaretes kontrabandininkai paprastai per sieną veža specialiai įrengtose slėptuvėse.

Garsioje byloje taškai dar nesudėti

Eglė KVIESULAITIENĖ


Kai daugiau nei prieš trejus metus buvo sulaikyta kontrabandininkų gauja, kurioje pagrindiniais smuikais grojo aukštas pareigas kažkada rajono policijos komisariate užėmęs vilkaviškietis bei jo sūnus policininkas, daugelis netikėjo, kad byla pasieks teismą. Tačiau ryšių ir su policija, ir su muitine bei pasieniečiais turėjusiai gaujai išsisukti nepavyko: buvusius „antpečiuotus“ kolegas pareigūnai susodino į teisiamųjų suolą.



Šeimos „verslas“

Ilgai kontrabandininkų gaują sekę pareigūnai tik gūžčiojo pečiais, kai tarsi iš smulkiai sukarpytos dėlionės gabalėlių lipdė kriminalinės žvalgybos atskleistas nusikaltimų detales. Tyrimą pradėjusius ir daugiau nei pusmetį gaują sekusius Muitinės tarnybinių tyrimų tarnybos pareigūnus ir stebino, ir glumino tai, kad žmogus, kuris ne vienus metus vadovavo policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybai ir mūsų rajone buvo atsakingas už kovą su kontrabanda, taip akivaizdžiai perėjo dirbti į kitą barikadų pusę ir į šią nusikalstamą veiklą įtraukė kone visą savo šeimą.

Teisme parodymus davę pareigūnai vilkaviškietį Romą Didvalį tiesiai kaltino „įsukus“ šeimyninį verslą, į kurį buvo įtrauktas ne tik vyresnėlis dabar jau trisdešimtmetis sūnus Donatas, tuo metu dirbęs Marijampolės AVPK kelių policininku, bet ir porą metų jaunesni dvyniai – Arūnas bei Andrius.



Tiesa, patys Didvaliai per sieną nevažinėjo ir „rankų nesitepė“. Jie, kaip pridera aukštas pareigas užimantiems asmenims, tik organizavo, derino verslo strategiją, mezgė ryšius ir rūpinosi tuo, kad „prekės“ saugiai pasiektų sandėlius ir būtų realizuotos.



Balsų „nepažįsta“

Cigaretes per sieną gabeno keturi sūnų draugai: vilkaviškiečiai Mantas Kašinskas, Mantvydas Lasevičius, Matas Matusevičius ir virbalietis Artūras Vaišnora. Nors kriminalinės žvalgybos dokumentuose užfiksuota ir daugiau su grupuote susijusių pavardžių, į teisiamųjų suolą sėdo būtent šie, įkliuvę lemtingą operacijos naktį.

Žinoma, nei tėvas su sūnumis, nei kontrabandos versle sukęsi keturi jų draugai kaltais neprisipažino. Jie tvirtino pokalbių įrašuose, kurie buvo pateikti kaip nusikalstamos veiklos įrodymai, neatpažįstą savo balsų.

Tačiau nusikaltimą tyrę pareigūnai per ilgą sekimo laiką puikiai įsigudrino atskirti ne tik grupuotės narių balsus, bet ir įsiminti jų pravardes, atskirti telefonų numerius, nors apdairus, operatyvininko patirties turintis ir ją „versle“ panaudojęs R. Didvalis telefonų numerius nuolat keitė.



Užklupo netikėtai



Surinkus pakankamai įrodymų, buvo nutarta 2012 metų rugpjūčio 27-osios naktį padėti tašką šioje nešvaraus šeimyninio verslo istorijoje. Palaukę, kol kontrabandininkų automobiliai kirs sieną ir pasieks tikslą – Sodėnų kaime (Pajevonio sen.) esančias R. Didvalio tėvams priklausančias fermas, didelės pareigūnų pajėgos įsiveržė į patalpas ir jaunuolius užklupo nusikaltimo vietoje, kraunančius ką tik parsivežtas cigaretes.

Sudėtingoje operacijoje dalyvavo Muitinės kriminalinės tarnybos, Muitinės tarnybinių tyrimų tarnybos, VSAT Lazdijų ir Pagėgių rinktinių Operatyvinės veiklos skyriaus, specialiosios paskirties būrio ir Marijampolės policijos Imuniteto poskyrio pareigūnai.

Fermoje buvo sulaikyti penki grupuotės nariai: visi keturi vairuotojai ir vienas iš dvynių. Sandėlyje tuomet pareigūnai aptiko apie 10 tūkst. pakelių įvairių rūšių nelegalių rūkalų. Tą pačią naktį buvo sulaikyti dar du įtariamieji – Kybartų kelio posto pareigūnai.

Kauno apygardos teismas nesuabejojo nusikaltimą išaiškinusių tarnybų surinkta medžiaga, be to, pripažino, kad kaltinamieji buvo nenuoširdūs ir nuolat bandė suklaidinti teismą.


Išsigando „vagių“



Tačiau pareigūnams tą naktį nepavyko sulaikyti vieno iš grupuotės vadeivų Donato Didvalio. Automobiliu išjungtomis šviesomis į sodybos kiemą įvažiavęs tuometinis kelių policininkas dar neįtarė, kad jo senelių valdose jau šeimininkauja kaukėti pareigūnai. Tuomet, kai vienas muitinės kriminalistas prisistatė ir paprašė išlipti, Donatas iškart suvokė, kas vyksta. Jis paspaudė akceleratoriaus pedalą ir spruko, pakeliui pavojingai manevruodamas tarp dar dviejų jam kelią blokuoti bandžiusių pareigūnų automobilių. Tiesa, teisme Donatas tvirtino neva negirdėjęs pareigūno prisistatymo ir pamanęs, jog sodybą užpuolę vagys...

Tą vakarą pareigūnams nepavyko sulaikyti ir Romo Didvalio. Jis teisme pateikė versiją neva važinėjęsis po miestą savo „Mercedes“, mat sunerimęs po išsigandusio sūnaus Donato skambučio. Tik vėliau iš žmonos sužinojęs, kad jų namuose buvo atlikta krata ir sulaikyti jaunėliai sūnūs.

Teismo medžiagoje galima rasti kur kas įdomesnių detalių, iš kurių akivaizdu, jog tokios kaltinamųjų versijos tėra puikiai apgalvota gynyba. Pokalbių įrašai atskleidžia, kad apie pareigūnų pasalą sužinojęs R. Didvalis skambino ir sūnums, „diriguodamas“, kaip toliau veikti, ir seseriai, prašydamas šiene paslėpti mobiliuosius telefonus.



Nustatytos sumos

Nusikaltimą tyrę pareigūnai nustatė ne tik gaujos narius, bet ir išaiškino visą nusikalstamos veiklos modelį. Kontrabandininkai per sieną vykdavo tik tuomet, kai budėdavo jų pažįstama pamaina. Ir tai tik kas antrą kartą. Mat muitinėje tuo metu galiojo įsakymas, jog automobilis, kuris sieną kerta dažniau nei kartą per 8 dienas, turi būti tikrinamas detaliai.

Kaltinamieji valstybės sieną paprastai kirsdavo vienas paskui kitą, tačiau laikydavosi tam tikro atstumo. Telefonu vairuotojai su R. Didvaliu derindavo važiavimo laiką, cigarečių kiekius ir kt. Išvažiavę iš pasienio posto skambindavo Arūnui ir Andriui Didvaliams, kad šie parlydėtų nuo Virbalio iki tėvukų sodybos.

Visi keturi Didvaliai paprastai laukdavo Kybartuose ir stebėdavo, kas vyksta, kokie pareigūnai dirba, kur patruliuoja policija. Surinkti duomenys byloja, jog policininku tuomet dirbęs D. Didvalis vairuotojams liepdavo, sustabdžius policijai, duoti 100 litų ir sakyti, kad tai nuo „Doncės“.

Su pasieniečiais taip pat buvo suderintos „pravažiavimo mokesčio“ sumos. Vairuotojai už kontrabandos pervežimą gaudavo po 500 litų.



Nuosprendį apskundė



Kauno apygardos teismas nesuabejojo nusikaltimą išaiškinusių tarnybų surinkta medžiaga, be to, pripažino, kad kaltinamieji buvo nenuoširdūs ir nuolat bandė suklaidinti teismą.

Romą ir Donatą Didvalius teismas pripažino nusikaltimo organizatoriais, o kitus du jų šeimos narius ir keturis draugus – padėjėjais ir bendravykdytojais. Iki teismo visas aštuonetas dar buvo kaltinamas dalyvavęs suburtoje organizuotoje grupėje nusikalstamoms veikoms vykdyti, tačiau teismas paskelbė, kad tam pritrūko įrodymų.

Visiems nuteistiesiems skirtos su laisvės atėmimu nesusijusios bausmės – baudos nuo 30 tūkst. iki 33 tūkst. eurų.

Toks teismo sprendimas papiktino kaltinimą palaikiusį prokurorą, todėl jis nuosprendį apskundė aukštesnės instancijos teismui. Tą patį padarė ir visi 8 nuteistieji, tikėdamiesi išvengti atsakomybės ir tikindami esą nekalti.



Publikuota: 2016-04-27 10:26:14

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai