„Santaka“ / Renovuotų daugiabučių gyventojai eksperimentuoja / Būstas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Būstas

Dalinkitės:  


Dažnai vėdinti namus mėgstantys renovuotų namų gyventojai gali sulaukti didesnių sąskaitų už šildymą.

Renovuotų daugiabučių gyventojai eksperimentuoja

Eglė KVIESULAITIENĖ


Po dvi sąskaitas už vandens pašildymą gaudavę alternatyvius šilumos energijos šaltinius renovacijos metu įsirengusių daugiabučių gyventojai mokės pagal naują tvarką. Kuris šildymas pigesnis ir efektyvesnis, jie nutarė išsiaiškinti eksperimento būdu.



Reikalavo teisybės

Jau kelis mėnesius šilumos siurbliais „oras-vanduo“ vandenį gaminęsi ir gyvatukus šildęsi daugiabučių gyventojai dūzgė tarsi bičių avilys. Jie reiškė nepasitenkinimą, nes buvo įsitikinę, kad už karštą vandenį moka dvigubą kainą. Vieną kartą sumoka UAB „Litesko“ filialui „Vilkaviškio šiluma“, kurio pateikiamose sąskaitose juodu ant balto parašyta, kiek kainuoja vandens pašildymas ir gyvatukas, kitą – UAB „Vilkuva“, pateikiančiai sąskaitas už šilumos siurblių suvartotą elektros energiją vandeniui pašildyti.

Nors šilumos tiekėjai ne kartą aiškino, jog gyventojai finansiškai nenukenčia, o sąskaitose gyvatukų ir vandens pašildymo „eilutė“ atsiranda tik dėl formalumų, mat Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nenustačiusi kitokios šilumos paskirstymo metodikos, žmonių tai neįtikino. Jie reikalavo kuo greičiau ištaisyti neteisybę, kad tiksliai žinotų, kam ir kiek moka už vandenį.



Pasiūlė atjungti

Įvairių žygių ėmęsi ir aibes raštų Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai prirašę šilumos tiekėjai, daugiabučius administruojančios bendrovės „Vilkuva“ bei „Kybartų darna“ ir rajono Savivaldybė puolė ieškoti išeities, kaip patenkinti gyventojų pageidavimus. Mat tapo aišku, jog naujos šilumos paskirstymo metodikos bent jau iki kito šildymo sezono pradžios tikrai sukurta nebus.

Todėl šilumos tiekėjai pasiūlė išeitį – tiesiog atjungti karšto vandens tiekimą, kad namai galėtų naudoti tik šiluminio siurblio gaminamą energiją vandeniui ir gyvatukams šildyti. Žinoma, gyventojai tokį pageidavimą privalėjo išreikšti raštu iki kovo 1-os dienos.

Tokiu būdu UAB „Litesko“ filialas „Vilkaviškio šiluma“ „apsidraudė“, jog karšto vandens tikrai netiekia, tad ir sąskaitų atitinkamose eilutėse bus įrašyti nuliai. Gyventojų pageidavimas taip pat patenkintas: jie už vandeniui šildyti suvartotą energiją gaus vienintelę sąskaitą iš UAB „Vilkuva“.



Projektų nematė

Tačiau susirinkimuose su gyventojais pradėjus svarstyti atsijungimo nuo „Litesko“ gaminamo vandens klausimą iškilo aibės neaiškumų. Niekas negalėjo tiksliai atsakyti, ar šilumos siurbliai bus pajėgūs aprūpinti daugiabutį karštu vandeniu, ypač šaltuoju metų laiku. Kadangi naujosios technologijos ir šilumos siurbliai „oras-vanduo“ į mūsų rajoną atkeliavo visai neseniai, didesnės jų naudojimo patirties niekas neturi. Vieni gyventojams tvirtino, kad šilumos siurblių gaminamos energijos pakaktų, jei oras neatšaltų žemiau –20 °C, kiti šį skaičių dalijo per pusę.

Šilumos energetiko išsilavinimą turintis UAB „Litesko“ filialo „Vilkaviškio šiluma“ direktorius Tomas Ramanauskas sakė negalįs komentuoti situacijos, nes su šilumos tiekėjais niekas nederino daugiabučių šilumos sistemų renovacijos projektų. Todėl direktorius sakė nežinąs, kokio galingumo siurbliai pastatyti ir ar jų galios pakaks ne tik itin šaltu metu. Jei galia nepakankama, piko valandomis, kai didesnio karšto vandens kiekio iškart prireiks kelių butų gyventojams, siurblys gali nespėti pagaminti pakankamai šiluminės energijos.



Nuomonės išsiskyrė

Abejonių apnikti daugiabučių gyventojai patys bandė karštligiškai ieškoti informacijos internete, tačiau ji buvo gan prieštaringa. Vis dėlto vilkaviškiečiai ryžosi išbandyti, kiek šiluminės energijos pagamins šiluminiai siurbliai, į kuriuos investuotos tikrai nemažos lėšos. Dabar žmonės nekantriai laukia pirmųjų sąskaitų už vandens pašildymą.

Visai kitokį sprendimą priėmė alternatyvų šilumos energijos šaltinį įsirengusio vieno Kybartų daugiabučio gyventojai. Jie suabejojo šiuolaikinių technologijų patikimumu ir nutarė laikinai atsijungti ne nuo UAB „Litesko“, o nuo... paties siurblio. Kybartiečiai taip pat nekantriai laukia sąskaitų, kad išsiaiškintų, kuris vandens pašildymo būdas pigesnis.



Praplėtė ribas

UAB „Kybartų darna“ direktorius Egidijus Ausiejus sakė, jog renovuotuose daugiabučiuose gyvenantys kybartiečiai labai rūpestingai išstudijuoja kiekvieną sąskaitą ir pro akis nepraleidžia nė vieno „kabliuko“. Kai kurie jų sugeba gyventi taip taupiai, kad šiluminės energijos praktiškai beveik nesunaudoja. Dėl to taip pat kyla problemų, mat kainų skaičiavimo metodika numato tolygaus šildymo koeficientą, t. y. minimaliai ir maksimaliai sunaudojamos šiluminės energijos intervalą, skaičiuojamą pagal namo suvartojamos šiluminės energijos vidurkį.

Energijos suvartojus mažiau nei minimali riba, tenka mokėti už daugiau, nei buvo suvartota, t. y. minimalios ribos kainą. Tie, kurie peržengia maksimalią ribą, išlošia, nes moka už tiek, kiek numatyta pagal „žirklių“ maksimumą. Dėl tokios „nelygybės“ neapsikentę kybartiečiai pareikalavo praplėsti intervalo ribas. Tad E. Ausiejui teko derinti su UAB „Litesko“, rinkti gyventojų parašus ir jų pageidavimas buvo įvykdytas.

Kybartiečių pavyzdžiu jau susidomėjo ir vilkaviškiečiai daugiabučių gyventojai, susirūpinę didesniu socialiniu teisingumu.

Nepamirškite langų

Kybartų daugiabučius administruojančios bendrovės vadovas išsiaiškino dar vieną problemą, kuri ramybės nedavė vėsesnę temperatūrą namuose mėgstantiems gyventojams. Šie kreipėsi į administratorių, mat suabejojo daliklio rodmenimis. Žmonės tvirtino, kad visą mėnesį termoreguliatorių laikė prisukę iki minimalios ribos, o energijos suvartojo ne tiek ir mažai.

E. Ausiejus problemą atskleidė labai greitai. Paaiškėjo, jog vėdinti namus mėgstantys žmonės ilgesniam laikui palikdavo pravertą langą, šalia kurio yra radiatorius su šilumos davikliu.



Pūstelėjus šaltukui į daviklį, šis „priimdavo“ informaciją, kad kambaryje temperatūra nukrito iki žemesnės nei leistina ribos. Todėl radiatorius pradėdavo kaisti, o skaitiklis – suktis.

UAB „Kybartų darna“ vadovas pataria visiems atkreipti dėmesį į šią aplinkybę ir vėdinamo kambario langų nepalikti atidarytų pernelyg ilgai. Kitaip daliklis gali tapti ne draugu, o priešu.



Publikuota: 2016-03-04 22:50:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kūno kultūros mokytoja: „Bijau bandyti naujas sporto šakas“
* Nurodymui pakeisti S. Nėries gatvių pavadinimus Taryba nepakluso
* Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai: kam atiduosime savo balsą?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar šį sezoną skiepysitės nuo gripo ir nuo kovido?
Būtinai.
Nuo kovido jau pasiskiepijau.
Skiepysiuosi nuo gripo.
Taip, bet tik kovido skiepu.
Nesiskiepysiu nė viena vakcina.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai